Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի  324-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասի «սնանկության գործի» բառերը փոխարինել «սնանկության վարույթի» բառերով.
«2. Պարտապանին սնանկ ճանաչելու մասին վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչեւ սնանկության վարույթի ավարտն ընկած ժամանակահատվածում կանխավճարներ չեն հաշվարկվում, դադարում է պարտապանի՝ հարկերի, տուրքերի կամ այլ վճարների գծով պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման համար տույժերի եւ տուգանքների հաշվեգրումը: Ընդ որում, պարտապանին սնանկ ճանաչելու մասին վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչեւ սնանկության վարույթի ավարտն ընկած ժամանակահատվածում մինչեւ վճռի ուժի մեջ մտնելը հաշվետու ժամանակաշրջաններին (ժամանակահատվածներին) վերաբերող ստուգումներով (կամ վերստուգումներով) կամ այլ եղանակով (այդ թվում՝ ճշտված հաշվարկներով) այդ ժամանակաշրջանների (ժամանակահատվածների) համար լրացուցիչ առաջացած հարկերի, տուրքերի կամ այլ վճարների գծով պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման համար տույժերը եւ տուգանքները հաշվարկվում են մինչեւ վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու օրը:».
3) լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-2.3-րդ մասերով.
«2.1. Սնանկության վտանգի դիմումը բավարարելու եւ ֆինանսական առողջացման ծրագիրը հաստատելու մասին դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչեւ սնանկության վարույթի ավարտն ընկած ժամանակահատվածում կասեցվում է պարտապանի՝ մինչեւ վճռի կայացման օրվա դրությամբ առկա հարկերի, տուրքերի կամ այլ վճարների գծով պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման համար տույժերի եւ տուգանքների հաշվեգրումը:
2.2. Սնանկության վտանգի դիմումը բավարարելու եւ ֆինանսական առողջացման ծրագիրը հաստատելու մասին դատարանի վճիռը կայացվելուց հետո ընկած հաշվետու ժամանակաշրջանների (ժամանակահատվածների) համար տույժերը եւ տուգանքները հաշվարկվում են Օրենսգրքով սահմանված կարգով: Ընդ որում, սնանկության վտանգի դիմումը բավարարելու եւ ֆինանսական առողջացման ծրագիրը հաստատելու մասին դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից մինչեւ սնանկության վարույթի ավարտն ընկած ժամանակահատվածում մինչեւ վճռի ուժի մեջ մտնելը հաշվետու ժամանակաշրջաններին (ժամանակահատվածներին) վերաբերող ստուգումներով (կամ վերստուգումներով) կամ այլ եղանակով այդ ժամանակաշրջանների (ժամանակահատվածների) համար լրացուցիչ հայտնաբերված հարկերի, տուրքերի կամ այլ վճարների գծով պարտավորությունների չկատարման կամ ոչ պատշաճ կատարման համար տույժերը եւ տուգանքները հաշվարկվում են մինչեւ վճռի օրինական ուժի մեջ մտնելու օրը, իսկ վճռի ուժի մեջ մտնելու օրվանից հետո հաշվարկման ենթակա տույժերի եւ տուգանքների հաշվեգրումը կասեցվում է:
2.3. Սնանկության վտանգի դիմումը բավարարելու եւ ֆինանսական առողջացման ծրագիրը հաստատելու մասին դատարանի վճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելուց հետո հաշվետու ժամանակաշրջաններին (ժամանակահատվածներին) վերաբերող ստուգումներով (կամ վերստուգումներով) տույժերը եւ տուգանքները հաշվարկվում են Օրենսգրքով սահմանված կարգով: Ընդ որում, եթե սնանկության վարույթն ավարտվում է պարտապանի առողջացմամբ, ապա սույն հոդվածով սահմանված կարգով կասեցված տույժերը, տուգանքները համարվում են դադարած, իսկ եթե սնանկության վարույթն ավարտվում է առողջացման ծրագրի չկատարման հետեւանքով, ապա կասեցված տույժերը հաշվեգրվում են պարտապանի անձնական հաշվի քարտում:»:

Статья 1. В статье 324 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года:
“2. В период со дня вступления в законную силу решения о признании должника банкротом до окончания производства по банкротству авансовые платежи не исчисляются, начисление пеней и штрафов должнику за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по налогам, пошлинам или другим платежам прекращается. При этом в период со дня вступления в законную силу решения о признании должника банкротом до окончания производства по банкротству пени и штрафы исчисляются до дня вступления решения в законную силу за неисполнение или ненадлежащее исполнение дополнительных обязательств по налогам, пошлинам или другим платежам, возникших за эти периоды (временные промежутки) при проведенных до вступления решения в силу проверках (или перепроверках) за отчетные периоды (временные промежутки) или иным образом (в том числе по уточненным расчетам).”;
3) статью дополнить частями 2.1 – 2.3 следующего содержания:
“2.1. В период со дня вступления в законную силу решения суда об удовлетворении заявления об угрозе банкротства и утверждении плана финансового оздоровления до окончания производства по банкротству приостанавливается начисление пеней и штрафов за неисполнение или ненадлежащее исполнение обязательств по налогам, пошлинам или другим платежам, имеющихся у должника по состоянию на день вынесения решения.
2.2. После вынесения решения суда об удовлетворении заявления об угрозе банкротства и утверждении плана финансового оздоровления пени и штрафы за отчетные периоды (временные промежутки) исчисляются в порядке, установленном Кодексом. При этом в период со дня вступления в законную силу решения суда об удовлетворении заявления об угрозе банкротства и утверждении плана финансового оздоровления до окончания производства по банкротству пени и штрафы начисляются до дня вступления решения в законную силу за неисполнение или ненадлежащее исполнение дополнительных обязательств по налогам, пошлинам или другим платежам, выявленных за эти периоды (временные промежутки) при проведенных до вступления решения в силу проверках (или перепроверках) за отчетные периоды (временные промежутки) или иным образом, а начисление пеней и штрафов, подлежащих исчислению после дня вступления решения в силу, приостанавливается.
2.3. Пени и штрафы исчисляются в установленном Кодексом порядке по проверкам (или перепроверкам), относящимся к отчетным периодам (временным промежуткам) после вступления в законную силу решения суда об удовлетворении заявления об угрозе банкротства и утверждении плана финансового оздоровления. При этом, если производство по банкротству заканчивается оздоровлением должника, то пени, штрафы, приостановленные в установленном настоящей статьей порядке, считаются прекращенными, а если производство по банкротству заканчивается в результате невыполнения плана оздоровления, приостановленные пени начисляются на карту лицевого счета должника.”.