ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2021 թվականի մայիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 73-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթով սույն հոդվածում նշված կանոնները չեն կիրառվում:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 76-րդ հոդվածում՝
«1.1. Հանցագործությունների ռեցիդիվի դեպքում նշանակվում է ազատազրկում կամ ցմահ ազատազրկում պատժատեսակը, եթե կատարված հանցանքի համար պատասխանատվություն նախատեսող հոդվածի սանկցիայով նախատեսված են այդ պատժատեսակները:».
«2. Եթե դիտավորյալ հանցագործության համար նախկինում ազատազրկման կամ ցմահ ազատազրկման ձեւով պատիժ կրած կամ կրող, դատվածություն ունեցող անձը կատարել է դիտավորյալ հանցանք, ապա նշանակվող պատժի նվազագույն ժամկետը կամ չափը չի կարող պակաս լինել սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված պատժի առավելագույն ժամկետի կամ չափի երկու երրորդից: Ցանկացած դեպքում նշանակվող պատիժը չի կարող պակաս լինել սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված պատժի նվազագույն ժամկետից կամ չափից:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 77-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 77. Պատիժ նշանակելը համաձայնեցման կամ համագործակցության կամ արագացված կամ համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթի դեպքում
1. Համաձայնեցման վարույթ կիրառելու դեպքում պատիժը չի կարող գերազանցել սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված առավել խիստ պատժատեսակի համար նախատեսված առավելագույն չափի կամ ժամկետի երկու երրորդը: Եթե առավել խիստ պատժատեսակի երկու երրորդը պակաս է ստացվում սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված առավել խիստ պատժատեսակի նվազագույն չափից կամ ժամկետից, ապա այն չի կարող պակաս լինել նվազագույն չափից կամ ժամկետից:
2. Չավարտված հանցագործություններով համաձայնեցման վարույթ կիրառելու դեպքում սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված կանոնը կիրառվում է չավարտված հանցագործության համար սույն օրենսգրքի 73-րդ հոդվածով նախատեսված պատժի նշանակման կանոնները կիրառելուց հետո: Եթե հաշվարկի արդյունքով պատժաչափը պակաս է ստացվում չավարտված հանցագործության համար պատժի նշանակման կանոնների կիրառմամբ սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված առավել խիստ պատժատեսակի նվազագույն չափից կամ ժամկետից, ապա նշանակվում է այն չափը կամ ժամկետը, որն ստացվել է հաշվարկի արդյունքով:
3. Համագործակցության վարույթ կիրառելու դեպքում նշանակվում է սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված առավել մեղմ պատժատեսակի նվազագույն չափը կամ ժամկետը կամ սույն օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 2-րդ մասի կիրառմամբ օրենքով նախատեսվածից ավելի մեղմ պատիժ, կամ նշանակված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվում:
4. Արագացված վարույթ կիրառելու դեպքում պատիժը չի կարող գերազանցել սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված առավել խիստ պատժատեսակի համար նախատեսված առավելագույն չափի կամ ժամկետի երեք քառորդը: Եթե առավել խիստ պատժատեսակի երեք քառորդը պակաս է ստացվում սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված առավել խիստ պատժատեսակի նվազագույն չափից կամ ժամկետից, ապա այն չի կարող պակաս լինել նվազագույն չափից կամ ժամկետից:
5. Չավարտված հանցագործություններով արագացված վարույթ կիրառելու դեպքում սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված կանոնը կիրառվում է չավարտված հանցագործության համար սույն օրենսգրքի 73-րդ հոդվածով նախատեսված պատժի նշանակման կանոնները կիրառելուց հետո: Եթե հաշվարկի արդյունքով պատժաչափը պակաս է ստացվում չավարտված հանցագործության համար պատժի նշանակման կանոնների կիրառմամբ սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված առավել խիստ պատժատեսակի նվազագույն չափից կամ ժամկետից, ապա նշանակվում է այն չափը կամ ժամկետը, որն ստացվել է հաշվարկի արդյունքով:
6. Ավարտված կամ չավարտված հանցագործություններով համաձայնությամբ տուգանք նշանակելու վարույթի դեպքում նշանակվում է սույն օրենսգրքի Հատուկ մասի համապատասխան հոդվածի սանկցիայով նախատեսված տուգանքի նվազագույն չափը՝ առանց լրացուցիչ պատիժ եւ անվտանգության միջոց նշանակելու:
7. Սույն հոդվածի 1-3-րդ մասերով նախատեսված կանոններով պատժի նշանակման դեպքում սույն օրենսգրքի 76-րդ հոդվածով սահմանված կանոնները կիրառելի չեն:
8. Սույն հոդվածի 4-րդ եւ 5-րդ մասերով պատժի նշանակման դեպքում սույն օրենսգրքի 76-րդ հոդվածով սահմանված կանոնները կիրառելի են: Սույն օրենսգրքի 76-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված ռեցիդիվի պայմաններում արագացված վարույթ կիրառելու դեպքում սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված կանոնները կիրառվում են սույն օրենսգրքի 76-րդ հոդվածի 3-րդ մասով նախատեսված պատժի նշանակման կանոնները կիրառելուց հետո:
9. Հանցագործությունների համակցության դեպքում պատիժ նշանակելիս սույն հոդվածի 1-5-րդ, 7-րդ եւ 8-րդ մասերով նախատեսված կանոնները կիրառելի են համակցության մեջ ընդգրկված յուրաքանչյուր հանցագործության համար առանձին:
10. Համաձայնեցման կամ համագործակցության կամ արագացված վարույթ կիրառելն արգելք չէ լրացուցիչ պատիժ կամ անվտանգության միջոց նշանակելու համար:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 84-րդ հոդվածում՝
1) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15.1-ին մասով.
«15.1. Եթե առաջին ատյանի դատարանում դատական ակտ կայացնելիս սույն օրենսգրքի 74-րդ հոդվածի 11-րդ մասով կամ 75-րդ հոդվածով նախատեսված կարգով պատիժ նշանակելը հնարավոր չի եղել ժամանակագրական առումով դրան նախորդող դատական ակտի (ակտերի) օրինական ուժի մեջ մտած չլինելու պատճառով, եւ այդ դատական ակտերից որեւէ մեկով նշանակված՝ ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժը պայմանականորեն չի կիրառվել, ապա ժամանակագրական առումով վերջինը օրինական ուժի մեջ մտած դատական ակտի կատարման փուլում դատարանը հանցագործությունների կամ դատավճիռների համակցությամբ վերջնական պատիժ նշանակելիս՝
1) վերացնում է պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը, եթե սույն մասով նախատեսված դատական ակտերից առնվազն մեկով որոշվել է, որ անձը պետք է կրի նշանակված ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժը.
2) հաշվի առնելով սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված հանգամանքները՝ կարող է որոշում կայացնել պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը վերացնելու կամ վերջնական պատիժը պայմանականորեն չկիրառելու վերաբերյալ, եթե սույն մասով նախատեսված դատական ակտերից որեւէ մեկով չի որոշվել, որ անձը պետք է կրի նշանակված՝ ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժը:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 15.2-րդ մասով.
«15.2. Սույն հոդվածի 15.1-ին մասով նախատեսված դեպքում դատական ակտերից որեւէ մեկով նշանակված՝ ազատությունից զրկելու հետ կապված պատիժը պայմանականորեն չկիրառելը վերացնելիս նշանակված պատիժները համակցելու հարցը լուծվում է սույն օրենսգրքի 84-րդ հոդվածի 14-րդ մասի կանոններով այնքանով, որքանով դրանք իրենց էությամբ կիրառելի են:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 171-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել  հետեւյալ բովանդակությամբ 8-րդ կետով.
«8) ռասայական, ազգային, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումով, կրոնով, քաղաքական կամ այլ հայացքներով կամ անձնական կամ սոցիալական բնույթի այլ հանգամանքներով պայմանավորված ատելության, անհանդուրժողականության կամ թշնամանքի շարժառիթով՝»:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 479-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Օպերատիվ-հետախուզական գործունեության արդյունքով ստացված տվյալ, փաստաթուղթ կամ առարկա կամ քաղաքացիական գործով, քրեական կամ վարչական գործով կամ վարույթով ապացույց, բացատրություն կամ դատավարական փաստաթուղթ կեղծելը, փոխելը, ոչնչացնելը կամ թաքցնելը կամ քաղաքացիական գործով, քրեական կամ վարչական գործով կամ վարույթով կեղծ ապացույց ներկայացնելը՝
պատժվում է տուգանքով՝ տասնապատիկից երեսնապատիկի չափով, կամ հանրային աշխատանքներով՝ հարյուրից երկու հարյուր ժամ տեւողությամբ, կամ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ երկուսից հինգ տարի ժամկետով, կամ ազատության սահմանափակմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի հավելված N 1-ում՝
1) «Հոդված 296. Փողերի լվացումը» բառերը փոխարինել «Հոդված 296. 3-րդ մաս, 2-րդ կետ. Փողերի լվացումը՝ իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով» բառերով.
2) «Հոդված 441. Պաշտոնատար անձի կողմից իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունը չարաշահելը կամ լիազորություններն անցնելը» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ երբ արարքը կատարվել է ոչ շահադիտական դրդումներից ելնելով եւ բռնություն գործադրելով, բռնություն գործադրելու սպառնալիքով կամ զենք կամ հատուկ միջոց օգտագործելով)» բառերով.
3) «Հոդված 549. Իշխանազանցությունը կամ իշխանությունը չարաշահելը» բառերից հետո լրացնել «(բացառությամբ երբ արարքը կատարվել է ոչ շահադիտական դրդումներից ելնելով եւ բռնություն գործադրելով, բռնություն գործադրելու սպառնալիքով կամ զենք կամ հատուկ միջոց օգտագործելով)» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В УГОЛОВНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 1 статьи 73 Уголовного кодекса Республики Армения от 5 мая 2021 года (далее - Кодекс) дополнить новым предложением следующего содержания: “В производстве о назначении штрафа по соглашению указанные в настоящей статье правила не применяются.”.
Статья 2. В статье 76 Кодекса:
“1.1. При рецидиве преступлений назначается наказание в виде лишения свободы или пожизненного лишения свободы, если эти виды наказания предусмотрены санкцией статьи, предусматривающей ответственность за совершенное преступление.”;
“2. Если имеющее судимость лицо, ранее отбывшее или отбывающее наказание в виде лишения свободы или пожизненного лишения свободы за умышленное преступление, совершило умышленное преступление, то минимальный срок или размер назначаемого наказания не может быть меньше двух третей максимального срока или размера наказания, предусмотренного санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса. Назначаемое в любом случае наказание не может быть меньше минимального срока или размера наказания, предусмотренного санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса.”.
Статья 3. Статью 77 Кодекса изложить в следующей редакции:
“Статья 77. Назначение наказания при производстве по соглашению или сотрудничеству, или ускоренному производству, или назначению штрафа по согласию
1. При применении производства по соглашению наказание не может превышать две трети максимального размера или срока, предусмотренного для наиболее строгого вида наказания, предусмотренного санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса. Если две трети наиболее строгого вида наказания получаются меньше минимального размера или срока наиболее строгого вида наказания, предусмотренного санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса, то они не могут быть меньше минимального размера или срока.
2. При применении производства по соглашению по неоконченным преступлениям правило, предусмотренное частью 1 настоящей статьи, применяется к неоконченным преступлениям после применения правил назначения наказания, предусмотренных статьей 73 настоящего Кодекса. Если в результате исчисления размер наказания получается меньше минимального размера или срока наиболее строгого вида наказания, предусмотренного санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса, то назначается размер или срок, который получен в результате исчисления.
3. В случае применения производства по сотрудничеству назначается наиболее мягкий вида наказания, предусмотренного санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса, или предусмотренное законом более мягкое наказание с применение части 2 статьи 72 настоящего Кодекса, или назначенное наказание не применяется условно.
4. В случае применения ускоренного производства наказание не может превышать две трети максимального размера или срока, предусмотренного для наиболее строгого вида наказания, предусмотренного санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса. Если две трети наиболее строгого вида наказания получаются меньше минимального размера или срока наиболее строгого вида наказания, предусмотренного санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса, то они не могут быть меньше минимального размера или срока.
5. В случае применения ускоренного производства по неоконченным преступлениям правило, предусмотренное частью 4 настоящей статьи. применяется после применения правил назначения наказания, предусмотренных статьей 73 настоящего Кодекса для неоконченных преступлений. Если в результате исчисления размер наказания получается меньше минимального размера или срока наиболее строгого вида наказания, предусмотренного санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса с применением правил назначения наказания за неоконченное преступление, то назначается размер или срок, который получен в результате исчисления.
6. В случае производства о назначении штрафа по согласию по оконченным или неоконченным преступлениям назначается минимальный размер штрафа, предусмотренный санкцией соответствующей статьи Особенной части настоящего Кодекса, - без назначения дополнительного наказания или меры безопасности.
7. В случае назначения наказания по правилам, предусмотренным частями 1-3 настоящей статьи, правила, установленные статьей 76 настоящего Кодекса, не применяются.
8. В случае назначения наказания по правилам, предусмотренным частями 4 и 5 настоящей статьи, правила, установленные статьей 76 настоящего Кодекса, не применяются. В случае применений ускоренного производства в условиях рецидива, предусмотренного частью 3 статьи 76 настоящего Кодекса, предусмотренные частью 4 настоящей статьи правила применяются после применения правил назначения наказания,  предусмотренных частью 3 статьи 76 настоящего Кодекса.
9. При назначении наказания в случае совокупности преступлений правила, предусмотренные частями 1-5, 7 и
8 настоящей статьи, применимы для каждого из включенного в совокупность преступления отдельно.
10. Применение производства по соглашению или сотрудничеству, или ускоренного производства не является препятствием для назначения дополнительного наказания или дополнительной меры безопасности.”.
Статья 4. В статье 84 Кодекса:
1) статью дополнить частью 15.1 следующего содержания:
“15.1. Если при вынесении судебного акта в суде первой инстанции не имелась возможность назначения наказания в порядке, предусмотренном частью 11 статьи 74 и статьей 75 настоящего Кодекса, вследствие невступления в законную силу предшествующего ему в хронологическом аспекте судебного акта  (предшествующих судебных актов) и назначенное одним из этих судебных актов связанное с лишением свободы наказание не применено условно, то на стадии исполнения судебного акта, вступившего в законную силу в хронологическом аспекте последним, суд при назначении окончательного наказания по совокупности преступлений или приговоров:
1) отменяет условное неприменение наказания, если по крайней мере одним из предусмотренных настоящей частью судебных актов определено, что лицо должно нести назначенное наказание, связанное с лишением свободы;
2) может с учетом обстоятельств, предусмотренных частью 4 настоящей статьи, вынести постановление об отмене условного неприменения наказания или об условном неприменении окончательного наказания, если одним из предусмотренных настоящей частью судебных актов не определено, что лицо должно нести назначенное наказание, связанное с лишением свободы.”;
2) статью дополнить частью 15.2 следующего содержания:
“15.2. При отмене в случае, предусмотренном частью 15.1 настоящей статьи, условного неприменения назначенного одним из судебных актов наказания, связанного с лишением свободы, вопрос совокупности назначенных наказаний разрешается правилами части 14 настоящей статьи постольку насколько они применимы по своей сути.”.
Статья 5. Часть 2 статьи 171 Кодекса дополнить пунктом в следующего содержания:
“8) по мотиву ненависти, нетерпимости или вражды, обусловленному расовым, национальным, этническим или социальным происхождением, религией политическим или иными взглядами или иными обстоятельствами личного или социального характера -”.
Статья 6. Часть 1 статьи 479 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Фальсификация, замена, уничтожение или сокрытие сведения, документа или предмета, полученных в результате оперативно-розыскных мероприятий, или доказательств, объяснений или процессуальных документов по гражданскому делу, уголовному или административному делу или в производстве или предъявление ложного доказательства по гражданскому делу, уголовному или административному делу или в производстве –
наказывается штрафом от десятикратного до тридцатикратного размера, или общественными работами продолжительностью от ста до двухсот часов, или лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от двух до пяти лет, или ограничением свободы максимально на срок два года, или краткосрочным лишением свободы максимально на срок два месяца, или лишением свободы максимально на срок три года.”.
Статья 7. В Приложении № 1 Кодекса:
1) слова “Статья 296. Отмывание денег” заменить словами “Статья 296. Отмывание денег, часть 3, пункт 2  -  2) с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия”;
2) после слов “Статья 441. Злоупотребление властными или служебными полномочиями или обусловленным ими воздействием, или превышение полномочий должностным лицом” дополнить словами “(за исключением случая, когда деяние совершено исходя не из корыстных побуждений и с применением насилия, угрозой применения насилия или с использованием оружия или специального средства)”;
3) после слов “Статья 549. Превышение власти или злоупотребление властью” дополнить словами “(за исключением случая, когда деяние совершено исходя не из корыстных побуждений и с применением насилия, угрозой применения насилия или с использованием оружия или специального средства)”.