Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 160-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի առեւտրի լիցենզիա ունեցող իրավաբանական անձանց կողմից քաղաքացիական զենք վաճառելը տվյալ տեսակի զենք ձեռք բերելու թույլտվություն չներկայացրած, հրազենի հիմնական բաղկացուցիչ մասեր վաճառելը՝ հրազենի հիմնական բաղկացուցիչ մասեր ձեռք բերելու թույլտվություն չներկայացրած, փամփուշտներ վաճառելը՝ տվյալ տեսակի զենք պահելու եւ կրելու կամ պահելու եւ օգտագործելու թույլտվություն չներկայացրած իրավաբանական կամ ֆիզիկական անձանց՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 173-րդ հոդվածում «երեսնապատիկի» բառը փոխարինել «հարյուրապատիկի» բառով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 193.3-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 193.3. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի եւ ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության լիցենզիաների պարտադիր պահանջները կամ պայմանները խախտելը, ինչպես նաեւ առանց քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի եւ ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության լիցենզիաների գործունեություն իրականացնելը
1. Քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի եւ ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության լիցենզիաների պարտադիր պահանջները կամ պայմանները խախտելը, եթե դրանք չեն առաջացրել «Լիցենզավորման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված պատասխանատվություն՝
2. Առանց քաղաքացիական եւ ծառայողական զենքի եւ ռազմական նշանակության արտադրանքի արտադրության լիցենզիաների գործունեություն իրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկի չափով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ տվյալ արարքի համար սույն հոդվածով սահմանված տուգանքի կրկնապատիկի չափով:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 243-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 243. Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը
1. Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարությունը քննում է սույն օրենսգրքի 148-րդ, 169.24-րդ եւ 193.3-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու եւ վարչական տույժեր նշանակելու իրավունք ունի Հայաստանի Հանրապետության բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարության աշխատակազմի իրավասու պաշտոնատար անձը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի ամբողջ տեքստում «հրազեն» բառը համապատասխան հոլովաձեւերով փոխարինել «զենք» բառով:

Статья 1.   Часть 1 статьи 160 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее -Кодекс) изложить в следующей редакции:
"1. Продажа юридическими лицами, имеющими лицензию на торговлю гражданским и служебным оружием, гражданского оружия юридическим или физическим лицам, не представившим разрешения на приобретение данного вида оружия, продажа основных составных частей огнестрельного оружия юридическим или физическим лицам, не представившим разрешения на приобретение основных составных частей огнестрельного оружия, продажа патронов юридическим или физическим лицам, не представившим разрешения на хранение и ношение или хранение и использование данного вида оружия:
влечет назначение штрафа — в трехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2.   В статье 173 Кодекса слово "тридцатикратном" заменить словом "стократном".
Статья 3. Статью 193.3 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 193.3.  Нарушение обязательных требований или условий лицензий на производство гражданского и служебного оружия и продукции военного назначения, а также  осуществление деятельности без лицензий на производство гражданского и служебного оружия и продукции военного назначения
1. Нарушение обязательных требований или условий лицензий на производство гражданского и служебного оружия и продукции военного назначения, если это не влечет установленную Законом Республики Армения "О лицензировании" ответственность:
2. Осуществление деятельности без лицензий на производство гражданского и служебного оружия и продукции военного назначения:
влечет назначение штрафа в тысячекратном размере установленной минимальной заработной платы.
3. Повторное совершение деяния, предусмотренного частями 1 и 2 настоящей статьи, в течение года со дня назначения административного взыскания:
влечет назначение штрафа в двукратном размере штрафа, установленного настоящей статьей за данное деяние.".
Статья 4. Статью 243 Кодекса изложить в следующей редакции:
"Статья 243.  Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения
1. Министерство высокотехнологической промышленности Республики Армения рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 148, 169.24 и 193.3 настоящего Кодекса.
2. Право на рассмотрение дел об административных правонарушениях, предусмотренных указанными в части 1 настоящей статьи статьями, и наложение административных взысканий имеет компетентное должностное лицо Аппарата Министерства высокотехнологической промышленности Республики Армения.".
Статья 5. Во всем тексте Кодекса грамматические формы слов "огнестрельное оружие" заменить соответствующими формами слова "оружие".