Ընդունվել է 29.02.2024
«4. Սույն բաժնով նախատեսված՝ զինվորական ծառայության սահմանված կարգի դեմ ուղղված հանցագործության սուբյեկտը «Զինվորական ծառայության եւ զինծառայողի կարգավիճակի մասին» օրենքի իմաստով զինծառայող համարվող անձն է կամ «Պաշտպանության մասին» օրենքով սահմանված կարգով՝ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանությանը կամավոր հիմունքներով ընդգրկված անձը՝ զինվորական ծառայության պարտականությունները կատարելու ընթացքում (այսուհետ՝ զինծառայող):».
2) 5-րդ մասի «ծառայողական դիրքով կամ զինվորական կոչումով զինծառայողից բարձր այն անձը կամ զինվորական ծառայության գծով նրա պարտականությունները կատարող անձը» բառերը փոխարինել «այն անձը» բառերով:

Статья 1. В статье 516 Уголовного кодекса Республики Армения от 5 мая 2021 года:
“4. Субъектом предусмотренного настоящим Разделом преступления против установленного порядка военной службы по смыслу Закона “О военной службе и статусе военнослужащего” является лицо, считающееся военнослужащим или лицо, на добровольной основе привлеченное к защите Республики Армения в порядке, установленном Законом “Об обороне”, - в ходе выполнения обязанностей военной службы (далее - военнослужащий).”;
2) в части 5 исключить слова “высшее по отношению к военнослужащему по служебному положению или военному званию, или лицо,”.