Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 182.3-րդ հոդվածում՝
1) 10-րդ մասի «ինքնամեկուսացման» բառը փոխարինել «օբսերվացիայի» բառով.
2) 11-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«11. Սույն հոդվածի 10-րդ մասի իմաստով՝ մեկուսացում է համարվում վարակիչ հիվանդությամբ հիվանդ կամ վարակի կասկածով անձանց, հնարավոր վարակակիր անձանց առանձնացումը Հայաստանի Հանրապետության առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման համակարգի լիազոր մարմնի (այսուհետ սույն հոդվածում՝ Լիազոր մարմին) որոշմամբ նախատեսված վայրում կամ Լիազոր մարմնի համաձայնությամբ՝ անձի մշտական բնակության կամ իր նախընտրությամբ՝ մեկ այլ վայրում՝ որոշակի ժամանակահատվածով, այլ անձանց հետ անմիջական շփումը բացառելու եւ վարակի տարածումը կանխելու նպատակով:
Սույն հոդվածի 10-րդ մասի իմաստով՝ օբսերվացիա է համարվում կոնտակտավորների, կարանտինային գոտի մուտք գործող եւ դուրս եկող, Լիազոր մարմնի որոշմամբ սահմանված վարակիչ հիվանդության տեսակետից անբարենպաստ երկրներից Հայաստանի Հանրապետության տարածք մուտք գործող ախտանշաններ չունեցող անձանց առանձնացումը Լիազոր մարմնի որոշմամբ նախատեսված վայրում կամ Լիազոր մարմնի համաձայնությամբ՝ անձի մշտական բնակության կամ իր նախընտրությամբ՝ մեկ այլ վայրում, եւ բժշկական հսկողության սահմանումը՝ տվյալ վարակիչ հիվանդության առավելագույն գաղտնի շրջանի տեւողությամբ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 182.4-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին, 2-րդ, 5-10-րդ մասերը «տուգանքի» բառից առաջ լրացնել «նախազգուշացում կամ» բառերով.
2) 9-րդ մասի «ինքնամեկուսացման» բառը փոխարինել «օբսերվացիայի» բառով.
3) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 12-րդ մասով.
«12. Սույն հոդվածի 10-րդ մասով նախատեսված իրավախախտում հայտնաբերելու դեպքում լիազորված մարմինը (պաշտոնատար անձը) այդ իրավախախտումը կատարած անձին իրազեկում է իրավախախտման հատկանիշները վերացնելու դեպքում վարչական պատասխանատվության չենթարկվելու հնարավորության մասին: Անձը վարչական պատասխանատվության չի ենթարկվում, եթե իրազեկումից անմիջապես հետո սկսում է իրականացնել վարչական իրավախախտման հատկանիշներն անմիջականորեն վերացնելուն ուղղված գործողություններ: Այդ դեպքում լիազորված մարմինը (պաշտոնատար անձը) վարչական իրավախախտման վերաբերյալ արձանագրություն չի կազմում:»:

Статья 1.   В статье 182.3 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс):
1) вчасти 10 слово "самоизоляции" заменить словом "обсервации";
2) часть 11 изложить в следующей редакции:
"11. По смыслу части 10 настоящей статьи изоляцией считается обособление заболевшего инфекционной болезнью лица или лица с подозрением на инфекцию, или лица – потенциального носителя инфекции в место, предусмотренное решением Уполномоченного органа системы государственного управления в сфере здравоохранения Республики Армения (далее в настоящей статье – Уполномоченный орган), или, с согласия Уполномоченного органа, по месту постоянного проживания лица либо в иное по его выбору место -на определенный период в целях исключения непосредственного контакта с другими лицами и предупреждения распространения инфекции.
По смыслу части 10 настоящей статьи обсервацией считается обособление контактировавших лиц, лиц, въезжающих и выезжающих из карантинной зоны, лиц без симптомов, въезжающих на территорию Республики Армения из установленных решением Уполномоченного органа неблагополучных с точки зрения инфекционных заболеванийстран, в предусмотренноерешением Уполномоченного органа место или, с согласия Уполномоченного органа, по месту постоянного проживания лица либо в иное по его выбору местос установлением медицинского контроляпродолжительностью в максимальный инкубационный период данного инфекционного заболевания.
Статья 2. В статье 182.4 Кодекса:
1) части 1, 2, 5-10 перед словами "назначение штрафа" дополнить словом "предупреждение или";
2) в части 9 слово "самоизоляции" заменить словом "обсервации";
3) статью дополнить частью 12 следующего содержания:
"12. В случае выявления правонарушения, предусмотренного частью 10 настоящей статьи, Уполномоченный орган (должностное лицо) уведомляет лицо, совершившее данное правонарушение, о возможности освобождения от административной ответственности в случае устранения признаков правонарушения. Лицо не привлекается к административной ответственности, если сразу после уведомления оно начинает осуществление действий, направленных непосредственно на устранение признаков административного правонарушения. В этом случае Уполномоченный орган (должностное лицо) не составляет протокол об административном правонарушении.".