Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 123-րդ հոդվածում՝
1) 4-րդ մասը «լուսաթափանցելիության» բառից հետո լրացնել «՝ օրենսդրությամբ սահմանված» բառերով.
«5. Սույն հոդվածի 4-րդ մասով նախատեսված արարքը մեկ տարվա ընթացքում կրկին կամ յուրաքանչյուր հաջորդ անգամ կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի քսանիննապատիկի չափով, տուգանային միավորի կիրառում՝ 2 միավոր:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 124-րդ հոդվածի 21-րդ մասում «0.5» թիվը փոխարինել «0.25» թվով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 283-րդ հոդվածի 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) որոշման հասցեատերը www.roadpolice.am պաշտոնական  ինտերնետային կայքով դիմել է իր նկատմամբ «Տեսանկարահանող կամ լուսանկարահանող սարքերով հայտնաբերված ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումների վերաբերյալ գործերով իրականացվող վարչական վարույթի առանձնահատկությունների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի պահանջներին համապատասխան հայտնաբերված ճանապարհային երթեւեկության կանոնների խախտումների վերաբերյալ գործերով կայացված վարչական ակտերն իր նշած էլեկտրոնային փոստային հասցեով ուղարկելու պահանջով, եւ վարչական մարմնի կայացրած որոշումն ուղարկվել է որոշման հասցեատիրոջ նշած էլեկտրոնային փոստային հասցեով: Սույն կետով նախատեսված դեպքում որոշման հասցեատիրոջ էլեկտրոնային փոստային հասցեով որոշումն ուղարկելը հավաստվում է վարչական մարմնի կողմից՝ վարչական մարմնի էլեկտրոնային փոստի համակարգը կառավարողի (սպասարկողի) կողմից ինքնաշխատ եղանակով գեներացված փաստաթղթով: Սույն կետով նախատեսված դեպքում նշանակվում է տուգանքի գումարից 20 տոկոսի չափով պակաս տուգանք:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 287-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Սույն օրենսգրքի 224-րդ հոդվածի 1-ին մասով, ինչպես նաեւ 123.4-րդ հոդվածի 3-րդ եւ 4-րդ մասերով սահմանված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերով վարչական ակտերը կարող են վիճարկվել դատական կարգով միայն վարչական կարգով գանգատարկվելուց (բողոքարկվելուց) հետո:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 299-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2-րդ մասով.
«Սույն օրենսգրքի 123-րդ, 123.1-ին, 123.3-րդ, 123.4-րդ (բացառությամբ 3-րդ եւ 4-րդ մասերով նախատեսված իրավախախտումների), 123.5-րդ (բացառությամբ 8-րդ, 9-րդ, 14-րդ եւ 15-րդ մասերով նախատեսված իրավախախտումների), 123.6-րդ, 123.7-րդ, 124-րդ, 124.1-ին, 124.2-րդ, 124.3-րդ, 124.4-րդ, 124.6-րդ, 125-րդ, 125.1-ին, 126-րդ, 128-րդ հոդվածներով, 129.2-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 131-րդ, 132-րդ, 134-րդ, 135.2-րդ եւ 140-րդ հոդվածներով նախատեսված տուգանքի ձեւով վարչական տույժ նշանակելու մասին որոշումը սույն օրենսգրքի 283-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հանձնվելու (ծանուցվելու) օրվան հաջորդող օրվանից 15 օրվա ընթացքում նշանակված տուգանքի առնվազն 70 տոկոսը վճարելու դեպքում տուգանքի վճարման պարտականությունը համարվում է ամբողջությամբ կատարված, բացառությամբ վարչական տույժ նշանակելու որոշումը գանգատարկվելու (բողոքարկվելու) դեպքի:»:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ 3-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի մայիսի 1-ից, եւ 4-րդ հոդվածի, որն ուժի մեջ է մտնում 2024 թվականի հուլիսի 1-ից:
2. Սույն օրենքի գործողությունը տարածվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կատարված իրավախախտումներից բխող իրավահարաբերությունների վրա՝ հաշվի առնելով սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված ուժի մեջ մտնելու ժամկետները:
3. Սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով նախատեսված իրավախախտումների համար վարչական տույժ նշանակելու մասին մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը կայացված եւ դեռեւս չկատարված, այդ թվում՝ հարկադիր կատարման փուլում գտնվող այն որոշումները, որոնցով նշանակված տուգանքի առնվազն 50 տոկոսը օրենքն ուժի մեջ մտնելու պահին վճարված (գանձված) է կամ վճարվել է սույն օրենքի 5-րդ հոդվածն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող օրվանից երեք ամսվա ընթացքում, համարվում են կատարված:
4. Սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով նախատեսված իրավախախտումների համար վարչական տույժ նշանակելու մասին որոշումների հիման վրա հարուցված կատարողական վարույթներով կատարողական գործողություններն օրենքի ուժով հետաձգվում են սույն օրենքի 5-րդ հոդվածն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող օրվանից՝ երեք ամիս ժամկետով:
5. Սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով նախատեսված իրավախախտումների հիման վրա կայացված անբողոքարկելի վարչական ակտերը հարկադիր կատարման ներկայացնելու՝ «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքի 88-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված եռամսյա ժամկետը համարվում է կասեցված սույն օրենքի 5-րդ հոդվածն ուժի մեջ մտնելու օրվան հաջորդող օրվանից՝ երեք ամիս ժամկետով:
6. Սույն օրենքի 5-րդ հոդվածով նախատեսված իրավախախտումների համար նշանակված տուգանքի վճարման պարտականությունը սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգով եւ չափով կատարվելու դեպքում այդ որոշումների հիման վրա հարուցված կատարողական վարույթներն օրենքով սահմանված կարգով ենթակա են կարճման՝ «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» օրենքի 67-րդ հոդվածով նախատեսված՝ կատարողական գործողությունների կատարման ծախսերի չափը հաշվարկելիս որպես բռնագանձման ենթակա գումար հիմք ընդունելով սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգով եւ չափով վճարված գումարը (նշանակված տուգանքի 50 տոկոսը):

Статья 1.   В статье 123 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс):
1) часть 4 после слов "с нарушением" дополнить словами "установленного законодательством";
"5. Повторное совершение предусмотренного частью 4 настоящей статьи деяния в течение одного года либо каждое последующее его совершение:
влечет назначение штрафа — в двадцатидевятикратном размере установленной минимальной заработной платы, применение штрафных баллов - 2 балла.".
Статья 2. В части 21 статьи 124 Кодекса число "0.5" заменить числом "0.25".
Статья 3. Часть 2 статьи 283 Кодекса дополнить пунктом 5 следующего содержания:
"5) адресат постановления обратился через Официальный интернет-сайт www . roadpolice . am с требованием об отправке на указанный им адрес электронный почты административных актов, вынесенных в его отношении по делам о нарушениях правил дорожного движения, выявленных в соответствии с требованиями Закона Республики Армения "Об особенностях административного производства, осуществляемого по делам о нарушениях правил дорожного движения, выявленных приборами видео- и фотосъемки". В предусмотренном настоящим пунктом случае отправка постановления по адресу электронной почты адресата постановления удостоверяется административным органом посредством документа, автоматически сгенерированного администратором (обслуживающим лицом) системы электронной почты административного органа. В предусмотренном настоящим пунктом случае штраф назначается в размере менее 20 процентов от суммы штрафа.".
Статья 4. Часть 2 статьи 287 Кодекса изложить в следующей редакции:
"2. Административные акты по делам об административных правонарушениях, установленных частью 1 статьи 224, а также частями 3 и 4 статьи 123.4 настоящего Кодекса, могут быть оспорены в судебном порядке только после опротестования (обжалования) в административном порядке.".
Статья 5. Статью 299 Кодекса дополнить частью 2 следующего содержания:
"В соответствии со статьями 123, 123.1, 123.3, 123.4 (за исключением правонарушений, предусмотренных частями 3 и 4), 123.5 (за исключением правонарушений, предусмотренных частями 8, 9, 14 и 15), 123.6, 123.7, 124, 124.1, 124.2, 124.3, 124.4, 124.6, 125, 125.1, 126, 128, частью 1 статьи 129.2, статьями 131, 132, 134 настоящего Кодекса постановление о наложении административного взыскания в виде штрафа, предусмотренного статьями 135.2 и 140, в случае уплаты 70 и более процентов назначенного штрафа в течение 15 дней со дня, следующего за днем вручения (уведомления) в порядке, установленном статьей 283 настоящего Кодекса, обязанность по уплате штрафа считается исполненной полностью, за исключением случая опротестования (обжалования) постановления о наложении административного взыскания.".
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением статьи 3, которая вступает в силу с 1-го мая 2024 года, и статьи 4, которая вступает в силу с 1-го июля 2024 года.
2. Действие настоящего Закона распространяется на правовые отношения, вытекающие из правонарушения, совершенные после вступления в силу настоящего Закона, с учетом сроков вступления в силу, предусмотренных частью 1 настоящей статьи.
3. Принятые до вступления в силу настоящего Закона и еще не исполненные постановления о назначении административного штрафа за правонарушения, предусмотренные статьей 5 настоящего Закона, в том числе постановления, находящиеся на стадии принудительного исполнения, 50 и более процентов наложенного штрафа по которым на момент вступления в силу Закона было уплачено (взыскано) либо уплачено в течение трех месяцев со дня, следующего за днем ​​ вступления в силу статьи 5 настоящего Закона , считаются исполненными .
4.Действия по принудительному исполнению в рамках исполнительного производства, возбужденного на основании постановлений о назначении административного штрафа за правонарушения, предусмотренные статьей 5 настоящего Закона, откладываются в силу закона сроком на три месяца - со дня, следующего за днем ​​ вступления в силу статьи 5 настоящего Закона .
5. Трехмесячный срок, установленный частью 3 статьи 88 Закона «Об основах администрирования и административном производстве» для представления к принудительному исполнению безотзывных административных актов, вынесенных на основании правонарушений, предусмотренных статьей 5 настоящего Закона, считается приостановленным сроком на три месяца - со дня, следующего за днем вступления в силу статьи 5 настоящего Закона.
6.В случае исполнения обязанности по уплате штрафа, назначенного за предусмотренные статьей 5 настоящего Закона правонарушения, в порядке и в размере, которые установлены частью 3 настоящей статьи, исполнительные производства, возбужденные на основании этих постановлений, подлежат прекращению в установленном законом порядке, при этом при исчислении размера расходов на произведение исполнительных действий, предусмотренных статьей 67 Закона «О принудительном исполнении судебных актов», в качестве основания для подлежащей взысканию суммы принимается сумма, уплаченная в порядке и в размере, которые установлены частью 3 настоящей статьи (50 процентов от назначенного штрафа).