Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային oրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասի 64-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«64) պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթեր՝ հարկային մարմնի կողմից իրականացվող վարչարարության շրջանակներում ինչպես թղթային եղանակով, այնպես էլ էլեկտրոնային համակարգի միջոցով ընդունվող` Օրենսգրքով կամ օրենքով նախատեսված փաստաթղթեր, ինչպես նաեւ հարկային ստուգումների եւ ուսումնասիրությունների շրջանակներում հարկային մարմնի կողմից կազմվող՝ Օրենսգրքով նախատեսված փաստաթղթեր (հանձնարարագրեր, ակտերի եւ արձանագրությունների նախագծեր, ակտեր, արձանագրություններ, որոշումներ, հրամաններ).»:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 36.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 36.1. Պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերի ծանուցումը
1. Հարկային մարմնի կողմից պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերը հարկ վճարողներին ծանուցվում են էլեկտրոնային եղանակով՝ պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերը հարկային մարմնի հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի՝ հարկ վճարողի անձնական էջում տեղադրելու միջոցով, որը հավաստվում է էլեկտրոնային կառավարման համակարգի կողմից: Պարտադիր ծանուցման ենթակա փաստաթղթերը համարվում են հարկ վճարողին հանձնված հարկային մարմնի հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի անձնական էջում նշված փաստաթղթերը տեղադրելու օրվանից եւ ուժի մեջ են մտնում հարկ վճարողին հանձնված համարվելու օրվան հաջորդող օրվանից:
2. Սույն հոդվածի դրույթները չեն տարածվում պարտադիր ծանուցման ենթակա այն փաստաթղթերի վրա, որոնց ծանուցման հետ կապված հարաբերությունները կարգավորված են Օրենսգրքով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 398-րդ հոդվածում՝
«5. Հարկային մարմնում վարվող՝ հարկ վճարողի անձնական հաշվի քարտերում Օրենսգրքով կամ վճարների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված կարգով չվճարված հարկային պարտավորությունների առաջացման դեպքում, եթե չվճարված հարկային պարտավորության չափը գերազանցում է 200 հազար դրամը, կամ չվճարված հարկային պարտավորության առաջացման օրվանից հետո անցել է երկու ամսից ավելի ժամանակ (բացառությամբ ստուգման կամ այլ վարչական ակտերով հարկային պարտավորություններ առաջադրված լինելու դեպքերի), ապա 200 հազար դրամը գերազանցող պարտավորությունների դեպքում՝ չվճարված պարտավորությունների առաջացման օրը, իսկ մինչեւ 200 հազար դրամ պարտավորությունների դեպքում նշված չվճարված պարտավորության առաջացման օրվանից հետո՝ երկու ամիսը լրանալու օրը, հարկ վճարողին չվճարված հարկային պարտավորությունների եւ սույն մասի երկրորդ եւ երրորդ պարբերություններով սահմանված՝ հարկային մարմնի կողմից իրականացման ենթակա գործողությունների մասին Օրենսգրքով սահմանված կարգով ուղարկվում է հիշեցում, եւ առաջարկվում է հիշեցումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ յոթ օրացուցային օրվա ընթացքում, իր լսված լինելու իրավունքի ապահովման նպատակով առկայության դեպքում հարկային մարմին ներկայացնել գրավոր առարկություններ:
Սույն մասի առաջին պարբերությամբ նախատեսված յոթ օրացուցային օրվա ժամկետին հաջորդող աշխատանքային օրվանից հետո չկատարված հարկային պարտավորությունը չդադարելու կամ հարկ վճարողի կողմից ներկայացված առարկությունները չընդունելու վերաբերյալ պատճառաբանված եզրակացության կայացման դեպքում հարկային մարմնի ղեկավարի կամ վերջինիս լիազորած պաշտոնատար անձի կողմից ընդունվում է չվճարված հարկային պարտավորությունները գանձելու եւ չվճարված պարտավորության չափով հարկ վճարողի բանկային հաշիվներում առկա դրամական միջոցների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով գույքային իրավունքների գրանցում կամ հաշվառում նախատեսող շարժական կամ անշարժ գույքի նկատմամբ արգելանք կիրառելու վերաբերյալ որոշում: Որոշումը կայացման օրը Օրենսգրքով սահմանված կարգով ծանուցվում է հարկ վճարողին: Ներկայացված առարկությունները հարկային մարմնի կողմից ընդունվելու դեպքում վարույթը համարվում է կարճված, որի մասին Օրենսգրքով սահմանված կարգով ծանուցվում է հարկ վճարողը:
Սույն մասով նախատեսված որոշումը ուժի մեջ մտնելու օրը ուղարկվում է Հայաստանի Հանրապետության առեւտրային բանկեր, շարժական կամ անշարժ գույքի հաշվառում կամ գույքային իրավունքների գրանցում իրականացնող համապատասխան լիազոր մարմիններ եւ անձանց:
Սույն մասի իմաստով՝ չվճարված հարկային պարտավորությունների առաջացման օր է համարվում Օրենսգրքով կամ վճարների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենքներով սահմանված հարկային պարտավորության կատարման վերջնաժամկետի հաջորդ օրը, եթե այդ օրվա դրությամբ հարկային պարտավորությունը կատարված չէ:».
2) 5.1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 5.2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«5.2. Օրենքով հարկեր վճարելու պարտականություն ունեցող, օրենքով սահմանված հարկային հաշվարկ չներկայացրած եւ հարկային մարմնի հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի անձնական էջ չունեցող ֆիզիկական անձ հարկ վճարողների չվճարված հարկային պարտավորությունների գանձումն իրականացվում է «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով: Վարույթի շրջանակներում փաստաթղթերը հարկ վճարողներին ծանուցվում են փոստային կապի միջոցով՝ հանձնման մասին ծանուցմամբ հարկային մարմնում առկա տեղեկություններում ժամանակագրական կարգով վերջին հաշվառման հասցեով: Փոստային կապի միջոցով փաստաթղթերը հարկ վճարողին ուղարկելուց հետո՝ 10 աշխատանքային օրվա ընթացքում, հանձնման մասին հետադարձ ծանուցում չստանալու դեպքում հարկային մարմինը նշված փաստաթղթերի իրազեկումն իրականացնում է Հայաստանի Հանրապետության հրապարակային ծանուցումների պաշտոնական ինտերնետային կայքում տեղադրելու միջոցով, եւ փաստաթղթերն ուժի մեջ են մտնում կայքում տեղադրելու օրվան հաջորդող հինգերորդ օրվանից: Չկատարված պարտավորությունները գանձելու վերաբերյալ որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո հարկային մարմինը Օրենսգրքի 19-րդ բաժնով սահմանված կարգով ձեռնարկում է չկատարված հարկային պարտավորությունների կատարումն ապահովող միջոցներ:».
4) 6-րդ մասի երկրորդ պարբերությունը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հարկային մարմնի իրականացրած հարկային հսկողության արդյունքներով կազմված ստուգման կամ այլ վարչական ակտերով արձանագրված հարկային պարտավորությունները սույն մասով սահմանված ժամկետում չվճարվելու օրվան հաջորդող յոթերորդ օրացուցային օրը հարկային մարմնի ղեկավարի կամ վերջինիս լիազորած պաշտոնատար անձի կողմից ընդունվում է չվճարված պարտավորության չափով հարկ վճարողի բանկային հաշիվներում առկա դրամական միջոցների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով գույքային իրավունքների գրանցում կամ հաշվառում նախատեսող շարժական կամ անշարժ գույքի նկատմամբ արգելանք կիրառելու վերաբերյալ որոշում: Որոշումը կայացման օրը Օրենսգրքով սահմանված կարգով ծանուցվում է հարկ վճարողին:
Սույն մասով նախատեսված որոշումը ուժի մեջ մտնելու օրը ուղարկվում է Հայաստանի Հանրապետության առեւտրային բանկեր, շարժական կամ անշարժ գույքի հաշվառում կամ գույքային իրավունքների գրանցում իրականացնող համապատասխան լիազոր մարմիններ եւ անձանց:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 429-րդ հոդվածի 1-ին մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. Գույքի արգելանքը չվճարված հարկային պարտավորության կատարումն ապահովելու նպատակով հարկ վճարողի գույքային իրավունքների սահմանափակմանն ուղղված՝ հարկային մարմնի կողմից իրականացվող գործողություն է: Գույքի արգելանքը կիրառվում է հարկ վճարողի բանկային հաշիվներում առկա դրամական միջոցների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով գույքային իրավունքների գրանցում կամ հաշվառում նախատեսող շարժական կամ անշարժ գույքի (այսուհետ սույն բաժնի իմաստով՝ գույք) տնօրինման, տիրապետման կամ օգտագործման իրավունքի՝ հարկային պարտավորությունների չափով սահմանափակման միջոցով:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 430-րդ հոդվածի 1-ին մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 431-րդ հոդվածում՝
«1. Օրենսգրքի 398-րդ հոդվածով սահմանված դեպքերում չվճարված հարկային պարտավորությունները գանձելու եւ (կամ) չվճարված պարտավորության չափով հարկ վճարողի բանկային հաշիվներում առկա դրամական միջոցների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով գույքային իրավունքների գրանցում կամ հաշվառում նախատեսող շարժական կամ անշարժ գույքի նկատմամբ արգելանք կիրառելու վերաբերյալ որոշման մեջ նշվում են որոշում կայացնող անձի անունը, ազգանունը, պաշտոնը, տարին, ամիսը, ամսաթիվը, հարկ վճարողի անունը, ազգանունը, հանրային ծառայությունների համարանիշը, անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները, կազմակերպության դեպքում՝ լրիվ անվանումը, հարկ վճարողի ՀՎՀՀ-ն՝ առկայության դեպքում, չկատարված հարկային պարտավորության չափը եւ որոշում կայացնելու իրավական հիմքերը:».
2) 2-7-րդ մասերը, 8-րդ մասի երկրորդ նախադասությունը, 9-րդ, 10-րդ եւ 12-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել.
3) 11-րդ մասի «Սույն հոդվածով սահմանված» բառերը փոխարինել «Չվճարված հարկային պարտավորության գումարը 2 միլիոն եւ ավելի կազմելու դեպքում կիրառված» բառերով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13-րդ մասով.
«13. Հարկ վճարողի գույքի վրա արգելանք կիրառելուց հետո՝ 30-օրյա ժամկետում, հարկային պարտավորությունները չդադարելու դեպքում հարկային մարմինը չվճարված հարկային պարտավորությունները գանձելու եւ (կամ) չվճարված պարտավորության չափով հարկ վճարողի բանկային հաշիվներում առկա դրամական միջոցների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով գույքային իրավունքների գրանցում կամ հաշվառում նախատեսող շարժական կամ անշարժ գույքի նկատմամբ արգելանք կիրառելու վերաբերյալ որոշումը եւ չկատարված պարտավորության չափի վերաբերյալ տեղեկատվությունը էլեկտրոնային եղանակով ներկայացնում է Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայություն (այսուհետ՝ Ծառայություն)՝ չկատարված պարտավորությունները «Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված կարգով հարկադիր կատարելու նպատակով: Հարկային մարմինը Ծառայություն է ներկայացնում հարկ վճարողի անունը, ազգանունը, հանրային ծառայությունների համարանիշը, անձը հաստատող փաստաթղթի տվյալները, կազմակերպության դեպքում՝ լրիվ անվանումը, հարկ վճարողի ՀՎՀՀ-ն՝ առկայության դեպքում, արգելադրված գույքի, այդ թվում՝ դրամական միջոցների չափի կամ դրանց բացակայության վերաբերյալ տեղեկատվություն: Օրենսգրքի 398-րդ հոդվածի 6-րդ մասով սահմանված՝ հարկային մարմնի կիրառած արգելանքի որոշումը Ծառայություն է ներկայացվում անբողոքարկելի դարձած ստուգման կամ այլ վարչական ակտերի հետ միաժամանակ: Հարկային մարմնի եւ Ծառայության միջեւ էլեկտրոնային տեղեկատվության փոխանակման կարգը եւ ձեւաչափը հաստատվում են Կառավարության որոշմամբ:»:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 432-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասում՝
ա. 1-ին կետն ուժը կորցրած ճանաչել,
բ. 4-րդ կետը «գանձման» բառից հետո լրացնել « եւ (կամ) չվճարված պարտավորության չափով հարկ վճարողի բանկային հաշիվներում առկա դրամական միջոցների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով գույքային իրավունքների գրանցում կամ հաշվառում նախատեսող շարժական կամ անշարժ գույքի վրա արգելանք կիրառելու» բառերով,
գ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5-րդ կետով.
«5) եթե հարկ վճարողի չկատարված պարտավորությունների հարկադիր կատարման նպատակով Ծառայության կողմից արգելանք է կիրառվել հարկ վճարողի գույքի նկատմամբ:».
«5. Չվճարված հարկային պարտավորությունները գանձելու եւ (կամ) չվճարված պարտավորության չափով հարկ վճարողի բանկային հաշիվներում առկա դրամական միջոցների, ինչպես նաեւ օրենքով սահմանված կարգով գույքային իրավունքների գրանցում կամ հաշվառում նախատեսող շարժական կամ անշարժ գույքի վրա արգելանք կիրառելու վերաբերյալ որոշման դատական կամ արտադատական կարգով բողոքարկումը չի կասեցնում դրա կատարումը:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 434-րդ հոդվածն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 9. Օրենսգրքի 435-րդ հոդվածում՝
1) վերնագրի եւ 3-րդ մասի «Այլ գույքի» բառերը փոխարինել «Օրենքով սահմանված կարգով գույքային իրավունքների գրանցում կամ հաշվառում նախատեսող շարժական կամ անշարժ գույքի» բառերով.
2) 1-ին, 2-րդ եւ 4-րդ մասերն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 10.
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնում 2025 թվականի հունվարի 1-ից եւ տարածվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո առաջացած հարկային պարտավորությունների վրա: Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն առաջացած հարկային պարտավորությունների նկատմամբ սույն օրենքը կիրառվում է սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դեպքերում եւ կարգով:
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելն առաջացած եւ չկատարված կամ չգանձված հարկային պարտավորությունների ապահովման՝ Օրենսգրքի 398-րդ հոդվածի 5-րդ եւ 6-րդ մասերով սահմանված՝ գանձման եւ (կամ) արգելանքի որոշման կայացման ժամկետը հաշվարկվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ 10-րդ օրվանից, եւ չկատարված հարկային պարտավորությունների ապահովման եւ հարկադիր կատարման նկատմամբ կիրառվում են Օրենսգրքի 19-րդ բաժնով սահմանված կարգավորումները:
3. Սույն օրենքի 6-րդ հոդվածով սահմանվող դրույթների կիրարկումն ապահովող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտն ընդունվում է սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեցամսյա ժամկետում:

Статья 1. Пункт 64 части 1 статьи 4 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) изложить в следующей редакции:
“64) документы, подлежащие обязательному уведомлению, -  предусмотренные Кодексом или законом документы, принимаемые налоговым органом в рамках осуществляемого администрирования, а также предусмотренные Кодексом документы (предписания, проекты актов и протоколов, акты, протоколы, решения, приказы), составляемые налоговым органом в рамках налоговых проверок и изучений как на бумажном носителе, так и посредством электронной системы;”.
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 36.1 следующего содержания:
“Статья 36.1. Уведомление о документах, подлежащих обязательному уведомлению
1. Документы, подлежащие обязательному уведомлению налоговым органом, доводятся до сведения налогоплательщиков в электронной форме путем размещения документов, подлежащих обязательному уведомлению, на личной странице налогоплательщика в электронной системе управления налогового органа по представлению отчетов, которое подтверждается электронной системой управления. Документы, подлежащие обязательному уведомлению, считаются переданными налогоплательщику со дня размещения указанных документов на его личной странице в электронной системе управления налогового органа по представлению отчетов и вступают в силу со дня, следующего за днем, когда они считаются переданными налогоплательщику.
2. Положения настоящей статьи не распространяются на документы, подлежащие обязательному уведомлению, отношения по уведомлению о которых урегулированы Кодексом.”.
Статья 3. В статье 398 Кодекса:
“5. При возникновении на ведущихся в налоговом органе карточках лицевого счета налогоплательщика налоговых обязательств, не уплаченных в порядке, установленном Кодексом или законами Республики Армения о платежах, если сумма неуплаченного налогового обязательства превышает 200 тысяч драмов или прошло более двух месяцев со дня возникновения неуплаченного налогового обязательства (за исключением случаев, когда налоговые обязательства предъявляются проверкой или другими административными актами), то в случае обязательств, превышающих 200 тысяч драмов, - в день возникновения неуплаченных обязательств,  а в случае обязательств до 200 тысяч драмов - в день истечения двух месяцев со дня возникновения указанного неуплаченного обязательства налогоплательщику в установленном Кодексом порядке направляется напоминание о неуплаченных налоговых обязательствах и действиях, установленных абзацами вторым и третьим настоящей части, подлежащих совершению налоговым органом, и предлагается в течение семи календарных дней после вступления в силу напоминания представить в налоговый орган письменные возражения, чтобы обеспечить право быть услышанным.
В случае вынесения мотивированного заключения о непрекращении неисполненного налогового обязательства или непринятии представленных налогоплательщиком возражений по истечении рабочего дня, следующего за семидневным календарным сроком, предусмотренным абзацем первым настоящей части, руководитель налогового органа или уполномоченное им должностное лицо принимает решение о взыскании неуплаченных налоговых обязательств и наложении ареста на денежные средства, имеющиеся на банковских счетах налогоплательщика, а также на движимое или недвижимое имущество, предусматривающее регистрацию или учет имущественных прав, в размере неуплаченного обязательства. В день принятия решения налогоплательщик уведомляется в установленном Кодексом порядке. В случае принятия налоговым органом представленных возражений производство считается прекращенным, о чем налогоплательщик уведомляется в установленном Кодексом порядке.
В день вступления в силу решения, предусмотренного настоящей частью, оно направляется коммерческим банкам Республики Армения, соответствующим уполномоченным органам, осуществляющим учет движимого или недвижимого имущества или регистрацию имущественных прав, и лицам.
По смыслу настоящей части днем возникновения неуплаченных налоговых обязательств считается день, следующий за окончательным сроком исполнения налогового обязательства, установленный Кодексом или законами Республики Армения о платежах, если налоговое обязательство не исполнено по состоянию на этот день.”;
2) часть 5.1 признать утратившей силу;
3) часть 5.2 изложить в следующей редакции:
“5.2. Взыскание неуплаченных налоговых обязательств с налогоплательщиков-физических лиц, имеющих обязательство по уплате налогов по закону, не представивших установленный законом налоговый расчет и не имеющих личной страницы в системе электронного управления налогового органа по представлению отчетов, осуществляется в порядке, установленном Законом Республики Армения "Об основах администрирования и административном производстве”. В рамках производства документы направляются налогоплательщикам посредством почтовой связи с уведомлением о вручении по последнему адресу учета в хронологическом порядке по сведениям, имеющимся в налоговом органе. В случае неполучения обратного уведомления о вручении в течение 10 рабочих дней после отправления налогоплательщику документов посредством почтовой связи налоговый орган осуществляет уведомление указанных документов путем их размещения на Официальном интернет-сайте публичных уведомлений Республики Армения, и документы вступают в силу на пятый день, следующий за днем их размещения на сайте. После вступления в силу решения о взыскании неисполненных обязательств налоговый орган принимает меры по обеспечению исполнения неисполненных налоговых обязательств в порядке, установленном разделом 19 Кодекса.”;
4) абзац второй части 6 изложить в следующей редакции:
“На седьмой календарный день, следующий за днем неуплаты в установленный настоящей частью срок налоговых обязательств, зафиксированных актом проверки или иными административными актами, составленными по результатам проведенного налоговым органом налогового контроля, руководитель налогового органа или уполномоченное последним должностное лицо принимает решение о наложении ареста на денежные средства, имеющиеся на банковских счетах налогоплательщика, а также на движимое или недвижимое имущество, предусматривающее регистрацию или учет имущественных прав в установленном законом порядке, в размере неуплаченного обязательства. В день принятия решения налогоплательщик уведомляется в установленном Кодексом порядке.
В день вступления в силу решения, предусмотренного настоящей частью, оно направляется коммерческим банкам Республики Армения, соответствующим уполномоченным органам, осуществляющим учет движимого или недвижимого имущества или регистрацию имущественных прав, и лицам.”.
Статья 4. Часть 1 статьи 429 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Арест имущества - совершаемое налоговым органом действие, направленное на ограничение имущественных прав налогоплательщика в целях обеспечения исполнения неуплаченного налогового обязательства. Арест имущества применяется путем ограничения права налогоплательщика распоряжаться, владеть или пользоваться денежными средствами, находящимися на банковских счетах, а также движимым или недвижимым имуществом (далее по смыслу настоящего раздела - имущество), предусматривающим регистрацию или учет имущественных прав в установленном законом порядке, в размере налоговых обязательств.”.
Статья 5. Часть 1 статьи 430 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 6. В статье 431 Кодекса:
“1. В случаях, установленных статьей 398 Кодекса, в решении о взыскании неуплаченных налоговых обязательств и (или) наложении ареста на денежные средства, имеющиеся на банковских счетах налогоплательщика, а также на движимое или недвижимое имущество, предусматривающее регистрацию или учет имущественных прав в установленном законом порядке, в размере неуплаченного обязательства указываются имя, фамилия, должность лица, принимающего решение, число, месяц, год принятия решения, имя, фамилия налогоплательщика, код общественных услуг, данные документа, удостоверяющего личность, в случае организации – полное наименование, УНН налогоплательщика - при наличии, размер неисполненного налогового обязательства и правовые основания принятия решения.”.
2) части 2-7, второе предложение части 8, части 9, 10 и 12 признать утратившими силу;
3) в части 11 слова “Руководитель налогового органа при погашении не менее чем 20 процентов имеющегося налогового обязательства в случае ареста установленного настоящей статьей имущества и при наличии установленных Кодексом соответствующих оснований согласно” заменить словами “В случае ареста имущества, примененного при неуплате суммы налогового обязательства в размере 2 миллионов и более, руководитель налогового органа при погашении не менее 20 процентов существующего налогового обязательства и при наличии установленных Кодексом соответствующих оснований по”;
4) статью дополнить частью 13 следующего содержания:
“13. В случае, если  налоговые обязательства не прекращаются в течение 30-дневного срока после наложения ареста на имущество налогоплательщика, налоговый орган представляет решение о взыскании неуплаченных налоговых обязательств и (или) наложении ареста на денежные средства, имеющиеся на банковских счетах налогоплательщика, а также на движимое или недвижимое имущество, предусматривающее регистрацию или учет имущественных прав в установленном законом порядке, в размере неуплаченного обязательства, и информацию о размере неисполненного обязательства в электронном виде в Службу принудительного исполнения (далее - Служба) в целях принудительного исполнения неисполненных обязательств в порядке, установленном Законом Республики Армения “О принудительном исполнении судебных актов”. Налоговый орган представляет в Службу имя, фамилию налогоплательщика, код общественных услуг, данные документа, удостоверяющего его личность, в случае организации - полное наименование, УНН налогоплательщика - при наличии, информацию об арестованном имуществе, в том числе о размере денежных средств или об их отсутствии. Установленное частью 6 статьи 398 Кодекса решение налогового органа о примененном аресте представляется в Службу одновременно с актом проверки или иными административными актами, ставшими неоспаримыми. Порядок и формат электронного обмена информацией между налоговым органом и Службой утверждаются постановлением Правительства.”.
Статья 7. В статье 432 Кодекса:
а. пункт 1 признать утратившим силу;
б. пункт 4 после слов “обеспеченного арестом,” дополнить словами “и (или)  наложении ареста на денежные средства, имеющиеся на банковских счетах налогоплательщика, а также на движимое или недвижимое имущество, предусматривающее регистрацию или учет имущественных прав в установленном законом порядке, в размере неуплаченного обязательства”;
в. часть дополнить пунктом 5 следующего содержания:
“5) если Служба наложила арест на имущество налогоплательщика в целях принудительного исполнения неисполненных обязательств налогоплательщика.”;
“5. Обжалование в судебном или внесудебном порядке решения о взыскании неуплаченных налоговых обязательств и (или) наложении ареста на денежные средства, имеющиеся на банковских счетах налогоплательщика, а также на движимое или недвижимое имущество, предусматривающее регистрацию или учет имущественных прав в установленном законом порядке, в размере неуплаченного обязательства не приостанавливает его исполнение.”.
Статья 8. Статью 434 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 9. В статье 435 Кодекса:
1) в названии и части 3 слова “на другое имущество” заменить словами “на движимое или недвижимое имущество, предусматривающее регистрацию или учет имущественных прав в установленном законом порядке,”.
2) части 1, 2 и 4 признать утратившими силу.
Статья 10.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2025 года и распространяется на налоговые обязательства, возникшие после вступления в силу настоящего закона. Настоящий Закон применяется к возникшим до вступления в силу настоящего Закона налоговым обязательствам в случаях и порядке, установленных частью 2 настоящей статьи.
2. Установленный частями 5 и 6 статьи 398 Кодекса срок вынесения решения о взыскании и (или) наложении ареста в обеспечение исполнения налоговых обязательств, возникших и неисполненных или невзысканных до вступления в силу настоящего Закона, исчисляется с 10-го дня после вступления в силу настоящего Закона, и в отношении обеспечения и принудительного исполнения неисполненных налоговых обязательств применяются регулирования, установленные разделом 19 Кодекса.
3. Подзаконный нормативный правовой акт, обеспечивающий применение положений, установленных статьей 6 настоящего Закона, принимается в шестимесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.