ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՐԿԱՅԻՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 4-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 78-րդ կետով.
«78) բանկային հաշվի ամփոփ տեղեկություն` հարկ վճարողի բանկային հաշվի, արժույթի, հարկային տարվա հունվարի 1-ի եւ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ առկա մնացորդի, ինչպես նաեւ հարկային տարվա ընթացքում բանկային հաշվին մուտքագրված գումարների հանրագումարի եւ ելքագրված գումարների հանրագումարի վերաբերյալ տվյալներ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 341-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) բանկային հաշվի քաղվածքն ստանալու վերաբերյալ հարկ վճարողին կատարված հարցման դեպքերը, երբ ստուգման ընթացքը կասեցվում է մինչեւ բանկային հաշվի քաղվածքն ստուգում իրականացնող պաշտոնատար անձի (անձանց) ստանալու օրը ներառյալ, բայց ոչ ավելի, քան 180 օրով:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 350.1-ին հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 350.1. Բանկային հաշվի քաղվածքի եւ ամփոփ տեղեկությունների ստացումը
1. Օրենսգրքի 332-րդ հոդվածով սահմանված կարգով հարկային հսկողության շրջանակներում ռիսկերի գնահատման նպատակով հարկային մարմինը հարկ վճարողի յուրաքանչյուր բանկային հաշվի ամփոփ տեղեկությունները էլեկտրոնային համակարգի միջոցով ստանում է Հայաստանի Հանրապետության առեւտրային բանկերից՝ Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի միջոցով մինչեւ շահութահարկի հաշվարկի, իսկ անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող ֆիզիկական անձանց դեպքում` եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկի (հայտարարագրի) ներկայացման` Օրենսգրքով սահմանված վերջնաժամկետը: Սույն մասով նախատեսված էլեկտրոնային համակարգի տեխնիկական բնութագիրը, տեղեկությունների փոխանցման կարգը եւ փոխանցվող տվյալների տիպային ձեւաչափը սահմանում է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը` համաձայնեցնելով հարկային մարմնի հետ:
2. Օրենսգրքի 17-րդ բաժնով սահմանված հարկային հսկողության շրջանակներում հարկ վճարողի բանկային հաշվի քաղվածքը (հարկային հսկողության ժամանակահատվածի համար) ստանալու նպատակով հարկային մարմինը հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի՝ հարկ վճարողի անձնական էջի միջոցով հարցում է կատարում հարկ վճարողին, որը պարտավոր է հարցումն ստանալուց հետո՝ երեք աշխատանքային օրվա ընթացքում, իսկ անհատ ձեռնարկատեր կամ նոտար չհանդիսացող հարկ վճարող ֆիզիկական անձինք հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում հարկային մարմնին տրամադրել առեւտրային բանկի հաստատած բանկային հաշվի քաղվածքը: Սույն մասով նախատեսված հարցումը էլեկտրոնային կառավարման համակարգի միջոցով ծանուցելու դեպքում համարվում է ստացված հաշվետվությունների ներկայացման էլեկտրոնային կառավարման համակարգի՝ հարկ վճարողի անձնական էջում տեղադրելու հաջորդ օրը: Հարկային մարմնի կողմից սույն մասով սահմանված՝ հարկ վճարողին հարցման կարգը եւ ձեւը, հարկ վճարողի կողմից բանկային հաշվի քաղվածքի տրամադրման կարգը սահմանում է Կառավարությունը:
3. Հարկ վճարողի կողմից սույն հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված՝ հարկային մարմնի հարցումն ստանալուց հետո նույն մասով սահմանված ժամկետներում բանկային հաշվի քաղվածքը չտրամադրվելու դեպքում հարկային մարմինը բանկային հաշվի քաղվածքն ստանում է դատարանի որոշման հիման վրա` Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության օրենսգրքով սահմանված կարգով:»:
2. Սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով շարադրվող՝ Օրենսգրքի 350.1-ին հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված դրույթները տարածվում են հետեւյալ ժամկետներում եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկներ (հայտարարագրեր) ներկայացնելու պարտականություն ունեցող ֆիզիկական անձանց վրա.
1) 2023 թվականի հարկային տարվա համար՝
ա. 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով սահմանված պետական ծառայության, համայնքային ծառայության եւ (կամ) հանրային պաշտոններ զբաղեցնող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, բացառությամբ Օրենսգրքի 156-րդ հոդվածի 4.1-ին մասի 3-րդ կետի երկրորդ պարբերությամբ սահմանված անձանց,
բ. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսանում են (հանդիսացել են) 2022 թվականի արդյունքներով մեկ միլիարդ դրամ եւ ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ առեւտրային կազմակերպության մասնակից (բաժնետեր, փայատեր, անդամ),
գ. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքով սահմանված իրական շահառու են համարվում,
դ. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք 2023 թվականի ընթացքում ստացել են 20 միլիոն դրամի չափով կամ ավելի փոխառություն.
2) 2024 թվականի հարկային տարվա համար՝
ա. 2024 թվականի ընթացքում վարձու աշխատող համարված՝ սույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետում չնշված՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները,
բ. 2024 թվականի ընթացքում քաղաքացիաիրավական պայմանագրերի շրջանակում հարկվող եկամուտ ստացած՝ սույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետում չնշված՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները,
գ. 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ «Հանրային ծառայության մասին» օրենքով սահմանված պետական ծառայության, համայնքային ծառայության եւ (կամ) հանրային պաշտոններ զբաղեցնող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, բացառությամբ Օրենսգրքի 156-րդ հոդվածի 4.1-ին մասի 3-րդ կետի երկրորդ պարբերությամբ սահմանված անձանց,
դ. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք 2024 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ հանդիսանում են (հանդիսացել են) 2023 թվականի արդյունքներով մեկ միլիարդ դրամ եւ ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ առեւտրային կազմակերպության մասնակից (բաժնետեր փայատեր, անդամ),
ե. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք «Փողերի լվացման եւ ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» օրենքով սահմանված իրական շահառու են համարվում,
զ. Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները, որոնք 2024 թվականի ընթացքում ստացել են 20 միլիոն դրամի չափով կամ ավելի փոխառություն,
է. սույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետում նշված ֆիզիկական անձինք.
3) 2025 թվականի եւ դրան հաջորդող հարկային տարիների համար՝ Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները:
Սույն հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով նախատեսված կարգավորումները չեն տարածվում 2023 թվականի եւ 2024 թվականի հաշվետու տարիների համար եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ (հայտարարագիր) չներկայացնող այն անձանց վրա, որոնց վերաբերող տեղեկատվությունն օրենսդրությամբ սահմանված է որպես սահմանափակ օգտագործման ենթակա տեղեկատվություն՝ սահմանափակ օգտագործման ենթակա տեղեկատվություն համարվող՝ հարկվող եկամուտների մասով:
3. Հարկային մարմինը սույն օրենքի 3-րդ հոդվածով շարադրվող՝ Օրենսգրքի 350.1-ին հոդվածի 1-ին մասով սահմանված՝ հարկ վճարողի յուրաքանչյուր բանկային հաշվի ամփոփ տեղեկությունները 2023 թվականի հարկային տարվա համար ստանում է մինչեւ 2024 թվականի հոկտեմբերի 1-ը:
4. Սույն օրենքից բխող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերն ընդունվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ վեցամսյա ժամկետում:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЯ В НАЛОГОВЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 1 статьи 4 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить пунктом 78 следующего содержания:
“78) сводные сведения о банковском счете – данные о банковском счете налогоплательщика, валюте, остатке по состоянию на 1 января и 31 декабря налогового года, а также об общей сумме денег, внесенных на банковский счет, и общей сумме денег, изъятых с банковского счета в течение налогового года.”.
Статья 2. Часть 4 статьи 341 Кодекса дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) случаи обращения к налогоплательщику с запросом о получении выписки по банковскому счету, когда ход проверки приостанавливается до дня получения проводящим проверку официальным лицом (лицами) выписки по банковскому счету, включительно, но не более чем на 180 дней.”.
Статья 3. Статью 350.1 Кодекса изложить в следующей редакции:
Статья 350.1. Получение выписки по банковскому счету и сводных сведений
1. В целях оценки рисков в рамках налогового контроля в порядке, установленном статьей 332 Кодекса, налоговый орган получает сводные сведения по каждому банковскому счету налогоплательщика через электронную систему от коммерческих банков Республики Армения через Центральный банк Республики Армения до установленного Кодексом окончательного срока представления расчета по налогу на прибыль, а в случае физических лиц, не являющихся индивидуальными предпринимателями или нотариусами, представления годового расчета (декларации) по подоходному налогу. Техническая характеристика электронной системы, предусмотренной настоящей частью, порядок передачи сведений и стандартный формат передаваемых данных устанавливаются Центральным банком Республики Армения по согласованию с налоговым органом.
2. В целях получения выписки по банковскому счету налогоплательщика (за период налогового контроля) в рамках налогового контроля, установленного разделом 17 Кодекса, налоговый орган через систему электронного управления по представлению отчетов направляет запрос налогоплательщику на личную страницу налогоплательщика, который обязан в течение трех рабочих дней, а физические лица, не являющиеся индивидуальными предпринимателями или нотариусами, в течение пяти рабочих дней после получения запроса предоставить налоговому органу выписку по банковскому счету, утвержденную коммерческим банком. В случае направления предусмотренного настоящей частью запроса через систему электронного управления он считается полученным на следующий день после его размещения на личной странице налогоплательщика в системе электронного управления по представлению отчетов. Порядок и форма установленного настоящей частью запроса налогового органа к налогоплательщику, порядок предоставления налогоплательщиком выписки по банковскому счету устанавливаются Правительством.
3. В случае непредставления налогоплательщиком выписки по банковскому счету в установленные частью 2 настоящей статьи сроки после получения запроса налогового органа, установленного той же частью, налоговый орган получает выписку по банковскому счету на основании решения суда в порядке, установленном Административно-процессуальным кодексом Республики Армения.”.
2. Положения, установленные частью 2 статьи 350.1 Кодекса, изложенные в части 3 настоящего Закона, распространяются на физических лиц, которые обязаны представлять годовые расчеты (декларации) по подоходному налогу в следующие сроки:
1) за 2023 налоговый год:
а. граждане Республики Армения, занимающие по состоянию на 31 декабря 2023 года должности государственной службы, муниципальной службы и (или) публичные должности, установленные Законом “О публичной службе”, за исключением лиц, установленных абзацем вторым пункта 3 части 4.1 статьи 156 Кодекса,
б. граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения, которые по состоянию на 31 декабря 2023 года являются (являлись) участниками (акционерами, пайщиками, членами) коммерческой организации-резидента Республики Армения, задекларировавшими валовой доход в размере одного миллиарда драмов и более по итогам 2022 года,
в. граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения, считающиеся реальными бенефициарами, установленными Законом “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма”,
г. граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения, получившие займ в размере 20 миллионов драмов и более в течение 2023 года;
2) за 2024 налоговый год:
а. граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения, не указанные в пункте 1 части 2 настоящей статьи, которые считались наемными работниками в течение 2024 года,
б. граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения, не указанные в пункте 1 части 2 настоящей статьи, которые получили в рамках гражданско-правовых договоров налогооблагаемый доход в течение 2024 года;
в. граждане Республики Армения, занимающие по состоянию на 31 декабря 2023 года должности государственной службы, муниципальной службы и (или) публичные должности, установленные Законом “О публичной службе”, за исключением лиц, установленных абзацем вторым пункта 3 части 4.1 статьи 156 Кодекса,
г. граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения, не указанные в пункте 1 части 2 настоящей статьи, которые по состоянию на 31 декабря 2024 года являются (являлись) участниками (акционерами, пайщиками, членами) коммерческой организации-резидента Республики Армения, задекларировавшими валовой доход в размере одного миллиарда драмов и более по итогам 2023 года,
д. граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения, считающиеся реальными бенефициарами, установленными Законом “О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма”,
е. граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения, получившие займ в размере 20 миллионов драмов и более в течение 2024 года;
ж. физические лица, указанные в пункте 1 части 2 настоящей статьи;
3) за 2025 и последующие налоговые годы - граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения.
Регулирования, предусмотренные пунктами 1 и 2 части 2 настоящей статьи, не распространяются на лиц, не представивших годовой расчет (декларацию) по подоходному налогу за 2023 и 2024 отчетные годы, информация о которых установлена законодательством как информация, подлежащая ограниченному использованию в части налогооблагаемых доходов, считающихся информацией, подлежащей ограниченному использованию.
3. Налоговый орган получает установленные частью 1 статьи 350.1 Кодекса сводные сведения по банковскому счету каждого налогоплательщика за 2023 налоговый год, изложенные в статье 3 настоящего Закона, до 1 октября 2024 года.
4. Подзаконные нормативные правовые акты, вытекающие из настоящего Закона, принимаются в шестимесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.