ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2018 թվականի փետրվարի 9-ի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 122-րդ հոդվածի 1.2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1.2. «Հաշտարարության մասին» օրենքի 2-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 1-ին կետով սահմանված դեպքերում սույն հոդվածի 1.1-ին մասով նախատեսված փաստաթղթի փոխարեն հայցադիմումին կցվում է «Ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքով նախատեսված պաշտպանության միջոցներից որեւէ մեկի կիրառման մասին որոշման պատճենը:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 202-րդ հոդվածի 1-ին մասի 7-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«7) «Ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքով նախատեսված պաշտպանական որոշման վերաբերյալ գործերը.»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 234.1-ին հոդվածի տեքստը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«1. «Ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքով նախատեսված պաշտպանական որոշման վերաբերյալ հայցադիմումը ներկայացվում է ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված կամ ենթադրաբար ենթարկված անձի բնակության վայրի կամ վերջինիս համաձայնությամբ հայցադիմում ներկայացնող աջակցության կենտրոնի գտնվելու վայրի առաջին ատյանի դատարան:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 234.2-րդ հոդվածում՝
«2. Հայցադիմումը ներառում է նաեւ՝
1) «Ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքի վերաբերելի դրույթները.
2) տեղեկություններ պատասխանողի եւ ենթադրաբար ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձի միջեւ ընտանեկան եւ (կամ) արյունակցական կապերի կամ զուգընկերային հարաբերությունների մասին.
3) ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության անմիջականորեն սպառնացող վտանգի առկայությունը հիմնավորող տեղեկություններ.
4) «Ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքով նախատեսված կոնկրետ սահմանափակումների կիրառման մասին նշում.
5) պատասխանողի՝ «Ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքին համապատասխան՝ կանխարգելիչ հաշվառման վերցված լինելու հանգամանքը:».
«3. Առկայության դեպքում հայցադիմումին կցվում են «Ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքին համապատասխան՝ պատասխանողի նկատմամբ ընդունված նախազգուշացման եւ (կամ) անհետաձգելի միջամտության որոշումները:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 234.3-րդ հոդվածի 3-րդ մասի «տասնօրյա» բառը փոխարինել «հնգօրյա» բառով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 234.4-րդ հոդվածում՝
«2. Պաշտպանական որոշման մեջ նշվում է պաշտպանական որոշման կիրառման ժամկետը:
Պաշտպանական որոշումը կարող է նախատեսել՝
1) ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկվածի կամ նրա խնամքի տակ գտնվող անձանց ապաստարան տեղափոխելու անհրաժեշտություն.
2) ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկվածների բուժման ծախսերի իրականացում բռնություն գործադրած անձի կողմից:».
«4. Պաշտպանական որոշումն ուղարկվում է ընտանեկան եւ կենցաղային բռնություն գործադրած ու ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց, իսկ եթե հայցադիմումը ներկայացրել է ոչ ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձը, ապա նաեւ՝ այն ներկայացրած անձին: Դատական ակտի պատճենները տրամադրվում են ոստիկանությանը, «Ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության կանխարգելման ու ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձանց պաշտպանության մասին» օրենքով նախատեսված լիազոր մարմնին եւ Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությանը՝ որոշման կատարման նկատմամբ հսկողություն իրականացնելու նպատակով: Եթե դատական ակտն առնչվում է անչափահաս կամ անգործունակ անձի շահերին, ապա այն ուղարկվում է նաեւ խնամակալության եւ հոգաբարձության մարմին:».
3) 5-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել.
4) 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Պաշտպանական որոշումը կարող է վերացվել նաեւ ընտանեկան եւ կենցաղային բռնություն գործադրած անձի դիմումով, եթե ապացուցվում է, որ ընտանեկան եւ կենցաղային բռնության ենթարկված անձը դիտավորությամբ պարբերաբար այնպիսի գործողություններ է ձեռնարկում, որոնք ուղղված են ընտանեկան եւ կենցաղային բռնություն գործադրած անձի կողմից պաշտպանական որոշմամբ իր վրա դրված պարտականությունները չկատարելուն:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ В ГРАЖДАНСКИЙ ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1. Часть 1.2 статьи 122 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее - Кодекс) изложить в следующнй редакции:
“1.2. В случаях, предусмотренных пунктом 1 части 5 статьи 2 Закона Республики Армения “О медиации”, вместо документа, предусмотренного частью 1.1 настоящей статьи, к исковому заявлению прилагается копия постановления о применении одной из мер защиты, предусмотренных Законом “О предотвращении семейного и бытового насилия в семье, защите лиц, подвергшихся семейному и бытовому насилию”.
Статья 2.  Пункт 7 части 1 статьи 202 Кодекса изложить в следующей редакции:
“7) дела о защитном предписании, предусмотренном Законом «О предотвращении семейного и бытового насилия в семье, защите лиц, подвергшихся семейному и бытовому насилию”.
Статья 3. Часть 1 статьи 234.1 Кодекса изложить в следующей редакции:
“1. Исковое заявления о защитном предписании, предусмотренном Законом «О предотвращении семейного и бытового насилия в семье, защите лиц, подвергшихся семейному и бытовому насилию» подается в суд первой инстанции по месту проживания лица, подвергнутого или предположительно подвергнутого насилию в семье либо по согласию последнего – по месту нахождения центра содействия, подающего исковое заявления.”.
Статья 4. В статье 234.2 Кодекса:
1)  Часть 2 изложить в следующей редакции:
“2. Исковое заявление включает также:
1) положения Закона «О предотвращении семейного и бытового насилия в семье, защите лиц, подвергшихся семейному и бытовому насилию»;
2) сведения о семейной и (или) кровной связи или партнерскими отношениями между ответчиком и лицом, предположительно подвергнутым семейному и бытовому насилию;
3)  сведения, обосновывающие наличие непосредственной угрозы семейного и бытового насилия;
4)  указание на применение конкретных ограничений, предусмотренных Законом «О предотвращении семейного и бытового насилия в семье, защите лиц, подвергшихся семейному и бытовому насилию»;
5) обстоятельство взятия ответчика на профилактический учет в соответствии с Законом «О предотвращении семейного и бытового насилия в семье, защите лиц, подвергшихся семейному и бытовому насилию».”;
2) часть 3 изложить в следующе редакции:
“3. К исковому заявлению при наличии прилагаются определения о предупреждении и (или) о неотложном вмешательстве, принятые в отношении ответчика в соответствии с Законом «О предотвращении семейного и бытового насилия в семье, защите лиц, подвергшихся семейному и бытовому насилию».”.
Статья 5. В части 3 статьи 234.3 Кодекса слово “десятидневный” заменить словом “пятидневный”.
Статья 6. В статье 234.4 Кодекса:
“2. В защитном предписании указывается срок применения защитного предписания.
Защитное предписание может предусматривать:
1) необходимость перемещения в убежище лица, подвергнувшегося семейному и бытовому насилию, или лиц, находящихся на его попечении;
2) осуществление расходов на лечение лиц, подвергнувшихся семейному и бытовому насилию, лицом, применившим насилие.”;
“4. Защитное предписание направляется лицам, применившим семейное и бытовое насилие, и лицам, подвергнутым семейному и бытовому насилию, а если исковое заявление подало лицо, подвергнутое не семейному и бытовому насилию, то также подавшему его лицу. Копии судебного акта при необходимости предоставляются полиции, уполномоченному органу, предусмотренному Законом «О предупреждении семейного и бытового насилия, защите лиц, подвергнутых семейному и бытовому насилию», и Службе по обеспечению принудительного исполнения в целях осуществления контроля за исполнением решения. Если судебный акт касается интересов несовершеннолетнего или недееспособного лица, то он направляется также органу опеки и попечительства.”;
3)  часть 5 признать утратившей силу;
4)  часть 6 изложить в следующей редакции:
“6. Защитное предписание может быть отменено также по заявлению лица, применившего семейное и бытовое насилие, если доказывается, что лицо, подвергшееся семейному и бытовому насилию, периодически умышленно предпринимает такие действия, которые направлены на неисполнение лицом, применившим семейное и бытовое насилие, обязанностей, возложенных на него защитным предписанием.”.