Ընդունվել է 11.04.2024
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 236-րդ հոդվածում՝
1)  2-րդ եւ 3-րդ մասերից հանել «դատական ակտերի» բառերը.
2)  4-րդ մասի «դատական ակտերի հարկադիր կատարման ծառայության» բառերը փոխարինել «Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 431-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11.1-ին մասով.
«11.1. Եթե հարկային պարտավորությունների ապահովման՝ գույքի արգելանքի միջոցը Օրենսգրքով սահմանված կարգով փոխարինվում է հարկային պարտավորությունների ապահովման այլ միջոցներով, եւ այդ ապահովման միջոցով ապահովված հարկային պարտավորությունների հարկադիր կատարման նպատակով հարուցված է կատարողական վարույթ, ապա հարկային մարմինն օրենքով սահմանված կարգով միջնորդություն է ներկայացնում այդ կատարողական վարույթն ավարտելու մասին՝ պայմանով, որ հարկ վճարողը նախապես հատուցում է նման միջնորդության հետեւանքով ծագող՝ կատարողական վճարների գծով պահանջատիրոջ ծախսերը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 437-րդ հոդվածի 4-րդ մասում ««Դատական ակտերի հարկադիր կատարման մասին» Հանրապետության» բառերը փոխարինել ««Կատարողական վարույթի մասին» Հայաստանի Հանրապետության» բառերով:

Статья 1. В статье 236 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) в частях 2 и 3 исключить слова “судебных актов”,
2) в части 4 слова “службой принудительного исполнения судебных актов” заменить словами “Службой по обеспечению принудительного исполнения”.
Статья 2. Статью 431 Кодекса дополнить частью 11.1 следующего содержания:
“11.1. Если мера обеспечения налоговых обязательств в виде ареста имущества заменяется в установленном Кодексом порядке другими мерами обеспечения налоговых обязательств и если в целях принудительного исполнения налоговых обязательств, обеспеченных этим обеспечением, возбуждено исполнительное производство, то налоговый орган в установленном законом порядке подает ходатайство о завершении этого исполнительного производства при условии, что налогоплательщик заранее возмещает расходы взыскателя по исполнительным платежам, возникшим вследствие такого ходатайства.”.
Статья 3. В части 4 статьи 437 Кодекса слова “Законом Республики Армения “О принудительном исполнении судебных актов”” заменить словами “Законом Республики Армения “Об исполнительном производстве””.