Ընդունվել է 11.04.2024
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 47.9-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 47.9. Շարունակական մասնագիտական զարգացման հավաստագիր չունեցող անձին կամ առաջին անգամ մասնագիտական գործունեության հավաստագիր չունեցող անձին մասնագիտական գործունեություն իրականացնել թույլատրելը
1. Շարունակական մասնագիտական զարգացման հավաստագիր չունեցող անձին կամ առաջին անգամ մասնագիտական գործունեության հավաստագիր չունեցող անձին մասնագիտական գործունեություն իրականացնել թույլատրելը՝
2. Նույն խախտումը, որը կատարվել է կրկին վարչական տույժի միջոցներ կիրառելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի վեցհարյուրապատիկի չափով:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 47.24-րդ հոդվածի 1-ին մասի երկրորդ պարբերությունն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 47.33-րդ եւ 47.34-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 47.33. Առանց անհատական լիցենզիայի կամ անցումային անհատական լիցենզիայի մասնագիտական գործունեություն իրականացնելը
1. Ավագ բուժաշխատողի կողմից առանց անհատական լիցենզիայի մասնագիտական գործունեություն իրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երկուհարյուրապատիկից չորսհարյուրապատիկի չափով:
2. Կլինիկական օրդինատորի (կլինիկական ռեզիդենտի), ռազմաբժշկական հետբուհական ուսուցում իրականացնող հաստատությունում ուսումնառող անձի կողմից առանց անցումային անհատական լիցենզիայի մասնագիտական գործունեություն իրականացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հարյուրհիսնապատիկից երեքհարյուրապատիկի չափով:
Հոդված 47.34. Անհատական լիցենզիա կամ անցումային անհատական լիցենզիա չունեցող անձին մասնագիտական գործունեություն իրականացնել թույլատրելը
1. Անհատական լիցենզիա չունեցող անձին մասնագիտական գործունեություն իրականացնել թույլատրելը՝
2. Անցումային անհատական լիցենզիա չունեցող անձին մասնագիտական գործունեություն իրականացնել թույլատրելը՝
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի վեցհարյուրապատիկի չափով:
4. Սույն հոդվածի 2-րդ մասով նախատեսված արարքը վարչական տույժի նշանակման օրվանից հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, կրկին կատարելը՝
Հոդված 4. Օրենսգրքի 230-րդ հոդվածի 1-ին մասը «47.32-րդ» բառերից հետո լրացնել «, 47.33-րդ եւ 47.34-րդ» բառերով:
Հոդված 5. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ՝
1) 47.33-րդ հոդվածի 1-ին մասի, 47.34-րդ հոդվածի 1-ին եւ 3-րդ մասերի, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2027 թվականի հունվարի 1-ից.
2) 47.33-րդ հոդվածի 2-րդ մասի, 47.34-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 4-րդ մասերի, որոնք ուժի մեջ են մտնում 2026 թվականի հունվարի 1-ից:

Статья 1. Статью 47.9 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее - Кодекс) изложить в следующей редакции:
"Статья 47.9. Допуск лица, не имеющего сертификата непрерывного профессионального развития, или лица, не имеющего сертификата на впервые осуществляемую профессиональную деятельность, к осуществлению трудовых обязанностей
1. Допуск лица, не имеющего сертификата непрерывного профессионального развития, или лица, не имеющего сертификата на впервые осуществляемую профессиональную деятельность, к осуществлению трудовых обязанностей:
2. То же нарушение, совершенное повторно в течение одного года после применения мер административного взыскания:
влечет назначение штрафа — в шестисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.".
Статья 2. Абзац второй части 1 статьи 47.24 признать утратившим силу.
Статья 3. Кодекс дополнитьстатьями 47.33 и 47.34 следующего содержания:
"Статья 47.33. Осуществление профессиональной деятельности без индивидуальной лицензии или переходной индивидуальной лицензии
1. Осуществление старшим медицинским работником профессиональной деятельности без индивидуальной лицензии:
влечет назначение штрафа — от двухсоткратного до четырехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
2. Осуществление клиническим ординатором (клиническим резидентом), лицом, проходящим обучение в учреждении, осуществляющем послевузовское военно-медицинское обучение, профессиональной деятельности без переходной индивидуальной лицензии:
влечет назначение штрафа — от стапятидесятикратного до трехсоткратного размера установленной минимальной заработной платы.
Статья 47.34. Разрешение на осуществление профессиональной деятельности лицу, не имеющему индивидуальной лицензии или переходной индивидуальной лицензии
1. Разрешение на осуществление профессиональной деятельности лицу, не имеющему индивидуальной лицензии:
влечет назначение штрафа — втрехсоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
2. Разрешение на осуществление профессиональной деятельности лицу, не имеющему переходной индивидуальной лицензии:
3. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, в течение одного года после назначения мер административного взыскания:
влечет назначение штрафа — в шестисоткратном размере установленной минимальной заработной платы.
4. Повторное совершение деяния, предусмотренного частью 2 настоящей статьи, в течение одного года после назначениямер административного взыскания:
Статья 4. Часть 1 статьи 230 Кодексапосле числа "47.32," дополнить словами "47.33 и 47.34,".
Статья 5. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением:
1) части 1 статьи 47.33 и частей 1 и 3 статьи 47.34, которые вступают в силу с 1-го января 2027 года;
2) части 2 статьи 47.33 и частей 2 и 4статьи 47.34, которые вступают в силу с 1-го января 2026 года.