Ընդունվել է 02.05.2024
Հոդված 1. 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 223-րդ հոդվածում 1-ին մասի 1-ին կետից հանել «97.2, 97.3,» թվերը, նույն կետի «189.9-189.10» թվերը  փոխարինել «189.9» թվով, իսկ «206.5, 206.10,  206.11,  206.12,  206.13, 206.16, 206.14 հոդվածներով»  բառերը՝ «206.16-րդ հոդվածով» բառերով:
Հոդված  2. Օրենսգրքի 232-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «97.1,» թվից հետո լրացնել «97.2, 97.3,» թվերով.
2) 2-րդ մասի 1-ին կետը «97.1,» թվից հետո լրացնել «9.2, 97.3,» թվերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 244.17-րդ հոդվածում 1-ին մասը «189.24-րդ» բառերից հետո լրացնել «, 206.14-րդ» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 244.20–244.22-րդ հոդվածներով.
«Հոդված 244.20.  Պրոբացիայի ծառայությունը
1. Պրոբացիայի ծառայությունը քննում է սույն օրենսգրքի 206.10-206.13-րդ հոդվածներով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը:
2. Պրոբացիայի  ծառայության  անունից  վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու եւ վարչական տույժեր նշանակելու իրավունք ունի պրոբացիայի ծառայողի վերադասը:
Հոդված 244.21. Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը
1. Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայությունը քննում է սույն օրենսգրքի 206.5-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը:
2. Հարկադիր կատարումն ապահովող ծառայության անունից վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննում եւ վարչական տույժեր նշանակում է հարկադիր կատարողի վերադասը:
Հոդված 244.22. Պետական մարմնին (պաշտոնատար անձին) տեղեկություն (տվյալ) չտրամադրելու կամ կեղծ տեղեկություն (տվյալ) ներկայացնելու վերաբերյալ գործերի քննությունը
1. Սույն օրենսգրքի 189.10-րդ հոդվածով նախատեսված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը քննում եւ վարչական տույժեր նշանակում է պետական մարմինը կամ պաշտոնատար անձը, որին համապատասխան տեղեկությունը (տվյալը) պետք է տրամադրվի:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված պետական մարմնի անունից վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործեր քննելու եւ վարչական տույժեր նշանակելու իրավունք ունի համապատասխան պետական մարմնի ղեկավարը կամ նրա տեղակալը:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 254-րդ հոդվածի 1-ին մասում՝
1) 4-րդ,  9-րդ, 12-րդ եւ 13-րդ կետերն  ուժը կորցրած ճանաչել.
2) 7-րդ կետից հանել «, 189.10» թիվը:
Հոդված 6. Եզրափակիչ մաս եւ անցումային դրույթ
2. Մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը հարուցված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերը շարունակում են քննվել մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը Օրենսգրքով սահմանված վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ գործերի ենթակայությանը եւ կարգին համապատասխան:

Статья 1.   В пункте 1 части 1статьи 223 Кодекса Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) исключить числа "97.2, 97.3,", числа "189.9-189.10" заменить числом "189.9", а слова "статьями "206.5, 206.10,   206.11,   206.12,   206.13, 206.16, 206.14" – словами "статьей 206.16".
Статья 2. В статье 232 Кодекса:
1) часть 1 после числа "97.1," дополнить числами "94.2, 97.3";
2) пункт 1 части 1 после числа "97,1," дополнить числами " 9.2, 97.3,".
Статья 3. Часть 1 статьи244.17 Кодекса после числа "189.24" дополнить числом ", 206.14".
Статья 4. Кодекс дополнить статьями 244.20-244.22 следующего содержания:
"Статья 244.20. Служба пробации
1. Служба пробации рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьями 206.10-206.13 настоящего Кодекса.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и назначать административные взыскания от имени Службы пробации вправе вышестоящее по отношению к служащему пробации лицо.
Статья 244.21. Служба принудительного исполнения
1. Служба принудительного исполнения рассматривает дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 206.5 настоящего Кодекса.
2. От имени Службы принудительного исполнения дела об административных правонарушениях рассматривает и административные взыскания назначает вышестоящее по отношению к приставу лицо.
Статья 244.22. Рассмотрение дел о непредоставлении государственному органу (должностному лицу) сведений (данных) или представлении ложных сведений (данных)
1. Дела об административных правонарушениях, предусмотренных статьей 189.10 настоящего Кодекса, рассматривает и административные взыскания по ним назначает государственный орган или должностное лицо, которому соответствующие сведения (данные) должны быть предоставлены.
2. Рассматривать дела об административных правонарушениях и назначать административные взыскания от имени государственного органа, предусмотренного частью 1 настоящей статьи, вправе руководитель соответствующего государственного органа либо его заместитель.".
Статья 5. В части 1 статьи 254 Кодекса:
1) пункты 4,9,12 и 13 признать утратившими силу;
2) в пункте 7 исключить число ", 189.10".
Статья 6. Заключительная часть и переходное положение
2. Возбужденные до вступления в силу настоящего Закона дела об административных правонарушениях продолжают рассматриваться в соответствии с подчиненностьюдел об административных правонарушениях и порядком, которые установлены Кодексом до вступления настоящего Закона в силу.