ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱՑԻԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 02.05.2024
Հոդված 1. 2018 թվականի փետրվարի 9-ի Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 61-րդ հոդվածում 4-րդ մասի «Հայաստանի Հանրապետության վարչական դատավարության» բառերը փոխարինել «սույն» բառով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 202-րդ հոդվածում 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ կետով.
«9) նոտարի գործողությունների իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 210-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը «աշխատանքային պայմանագրի» բառերից հետո լրացնել «կամ անհատական իրավական ակտի» բառերով, իսկ «փոփոխման, լուծման» բառերից հետո՝ «, հանրային կամ այլընտրանքային ծառայության անցնելու, այն իրականացնելու, ծառայությունից ազատելու հետ կապված վեճերը» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 1.1-ին մասով.
«1.1. Հանրային կամ այլընտրանքային ծառայության անցնելու, այն իրականացնելու, ծառայությունից ազատելու եւ կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու  հետ կապված վեճերով հայցադիմումը դատարան կարող է ներկայացվել համապատասխան իրավական ակտն ուժի մեջ մտնելու պահից կամ համապատասխան գործողության (անգործության) կատարման պահից սկսած՝ մեկամսյա ժամկետում:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 211-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասը «որոշում՝» բառից հետո լրացնել  «ըստ անհրաժեշտության» բառերով.
2) 2-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ կետով.
«4) հանրային կամ այլընտրանքային ծառայության անցնելու, այն իրականացնելու, ծառայությունից ազատելու եւ կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հետ կապված վեճերի դեպքում՝ տվյալ վեճի հետ կապված՝ պատասխանողի տիրապետման տակ գտնվող բոլոր ապացույցները:».
«5.  Հանրային կամ այլընտրանքային ծառայության անցնելու, այն իրականացնելու, ծառայությունից ազատելու եւ կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու հետ կապված վեճերի դեպքում գործի փաստական հանգամանքները դատարանը պարզում է ի պաշտոնե ("ex officio"): Դատարանը կաշկանդված չէ դատավարության մասնակիցների ներկայացրած ապացույցներով, միջնորդություններով, առաջարկություններով, բացատրություններով եւ առարկություններով եւ իր նախաձեռնությամբ ձեռնարկում է համարժեք միջոցներ՝ կոնկրետ գործի լուծմանն անհրաժեշտ իրական փաստերի վերաբերյալ հնարավոր եւ հասանելի տեղեկություններ ձեռք բերելու համար:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 213-րդ հոդվածում 1-ին մասը «Վիճարկվող անհատական իրավական ակտի» բառերից հետո լրացնել «կամ գործողության (անգործության)» բառերով, «տվյալ անհատական իրավական ակտի ընդունման» բառերից հետո՝ «, գործողության կատարման» բառերով, իսկ «գործատուի» բառից հետո՝ «, իրավասու մարմնի կամ պաշտոնատար անձի» բառերով:
Հոդված 6. Օրենսգրքի 214-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) 1-ին  կետը  «համապատասխանաբար  աշխատանքային պայմանագիրը» բառերից հետո լրացնել «կամ անհատական իրավական ակտը» բառերով, իսկ «փոփոխելու, լուծելու» բառերից հետո՝ «, հանրային կամ այլընտրանքային ծառայության անցնելու, դրանից ազատելու» բառերով.
2)  2-րդ կետը «աշխատանքային պայմանագիրը» բառերից հետո լրացնել «կամ անհատական իրավական ակտը» բառերով, «ենթարկելու» բառից հետո՝  «, հանրային կամ այլընտրանքային ծառայության անցնելու, դրանից ազատելու» բառերով, իսկ «գործատու» բառից հետո՝ «, իրավասու մարմնի կամ պաշտոնատար անձի» բառերով:
Հոդված 7. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 27.3-րդ գլխով.
«ԳԼՈՒԽ  27.3
ՆՈՏԱՐԻ ԳՈՐԾՈՂՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԻՐԱՎԱՉԱՓՈՒԹՅՈՒՆԸ ՎԻՃԱՐԿԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ ԳՈՐԾԵՐԻ ՎԱՐՈՒՅԹԸ
Հոդված 234.13.  Նոտարի գործողությունների իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերով հայցադիմում ներկայացնելը
1. Նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու իրավաչափությունը վիճարկելու, ինչպես նաեւ նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու արդյունքում պատճառված վնասը հատուցելու վերաբերյալ հայցադիմումը ներկայացվում է հայցվորի հաշվառման (գտնվելու) վայրի դատարան:
2. Նոտարական գործողության իրավաչափությունը վիճարկելու մասին հայցադիմումը կարող է ներկայացվել դատարան երեք ամսվա ընթացքում՝ սկսած այն օրվանից, երբ դիմողն իմացել է կամ կարող էր իմանալ  վիճարկվող նոտարական գործողության կատարման մասին:
3. Նոտարական գործողության կատարման մերժումը վիճարկելու մասին հայցադիմումը կարող է ներկայացվել դատարան երեք ամսվա ընթացքում՝ սկսած այն օրվանից, երբ նոտարը կայացրել է նոտարական գործողության մերժման մասին որոշում, իսկ նման որոշում չկայացնելու դեպքում՝ այդ որոշման կայացման համար օրենքով նախատեսված ժամկետն ավարտվելու օրվանից հետո:
4. Անձը նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու արդյունքում պատճառված վնասը հատուցելու վերաբերյալ պահանջ կարող է ներկայացնել նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարման մերժման իրավաչափությունը վիճարկելու պահանջի հետ միաժամանակ կամ երեք տարվա ընթացքում՝ սկսած այն օրվանից, երբ սույն օրենսգրքի 234.17-րդ հոդվածի 1-ին կամ 2-րդ մասի համաձայն կայացված գործն ըստ էության լուծող դատական ակտը մտել է օրինական ուժի մեջ:
5. Սույն գլխով քննության ենթակա չեն նոտարի կողմից գումարի բռնագանձման պահանջով արձակված կարգադրությունը չեղյալ ճանաչելու հետ կապված դիմումները:
Հոդված 234.14.  Հայցադիմումին ներկայացվող պահանջները
1. Նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու իրավաչափությունը վիճարկելու, ինչպես նաեւ նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու արդյունքում պատճառված վնասը հատուցելու վերաբերյալ գործերով հայցադիմումում, ի լրումն սույն օրենսգրքի 121-րդ հոդվածով հայցադիմումին ներկայացվող պահանջների, նշվում է նաեւ նոտարական գործողությունը կատարելու կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու ամսաթիվը, իսկ առանձին նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու արդյունքում պատճառած վնասի հատուցման պահանջի դեպքում՝ գործն ըստ էության լուծող դատական ակտն օրինական ուժի մեջ մտնելու օրը:
2. Սույն օրենսգրքի 234.13-րդ հոդվածի կամ սույն հոդվածի պահանջների խախտման դեպքում դատարանը սույն օրենսգրքի 127-րդ հոդվածով սահմանված կարգով վերադարձնում է հայցադիմումը:
Հոդված 234.15.  Հայցադիմումը վարույթ ընդունելը եւ դատարանի գործողությունները հայցադիմումը վարույթ ընդունելուց հետո
1. Հայցադիմումը վարույթ ընդունելու հետ միաժամանակ դատարանը կայացնում է որոշում՝ պատասխանողից հայցադիմումում նշված նոտարական գործողությունը կատարելու կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու գործընթացի հետ կապված պատասխանողի տիրապետման տակ գտնվող բոլոր ապացույցները պահանջելու մասին:
2. Ապացույցներ պահանջելու վերաբերյալ որոշումը կատարվում է պատասխանողի կողմից որոշումը ստանալուց հետո՝ երկշաբաթյա ժամկետում:
3. Գործը դատաքննության նախապատրաստելիս դատարանը կարող է առաջարկել հայցը փոփոխելու միջոցով ճշգրտել ոչ հստակ, թերի կամ սխալ ձեւակերպված հայցապահանջները, համալրել ոչ բավարար փաստական տվյալները, ինչպես նաեւ ներկայացնել գործի փաստական հանգամանքները պարզելու եւ գնահատելու համար անհրաժեշտ ապացույցներ:
Հոդված 234.16. Ապացուցման պարտականությունը բաշխելու կանոնները
1. Նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու իրավաչափության՝ օրենքով, այլ իրավական ակտերով սահմանված կարգը պահպանված լինելու փաստերն ապացուցելու պարտականությունը կրում է պատասխանողը:
2. Պատասխանողը նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու իրավաչափությունը հիմնավորող ապացույցներ կարող է ներկայացնել միայն ապացույցները պահանջելու որոշման կատարման ընթացքում, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ հիմնավորում է ապացույցի ներկայացման անհնարինությունը՝ իրենից անկախ պատճառներով:
Հոդված 234.17. Դատարանի վճիռը
1. Նոտարական գործողության իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերով ներկայացված հայցը բավարարելու դեպքում դատարանը կայացնում է վճիռ նոտարական գործողությունը ոչ իրավաչափ ճանաչելու եւ դրա հետեւանքները վերացնելու վերաբերյալ, իսկ նման պահանջի եւ համապատասխան հիմքերի առկայության դեպքում նաեւ պարտավորեցնում է նոտարին՝ կատարելու հայցվող գործողությունը:
2. Նոտարական գործողության կատարումը մերժելու իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերով հայցը բավարարելու եւ համապատասխան պահանջի առկայության դեպքում դատարանը պարտավորեցնում է նոտարին՝ կատարելու հայցվող գործողությունը:
3. Նոտարական գործողության կամ նոտարական գործողության կատարումը մերժելու արդյունքում պատճառված վնասը հատուցելու վերաբերյալ գործերով հայցը բավարարելու դեպքում դատարանը վճիռ է կայացնում նոտարական գործողության հետեւանքով հայցվորին պատճառված վնասը հատուցելու մասին:
Հոդված 234.18. Նոտարական գործողություն կատարելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձանց գործողությունների իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերը
1. Նոտարական գործողություն կատարելու իրավասություն ունեցող պաշտոնատար անձանց գործողությունների իրավաչափությունը վիճարկելու վերաբերյալ գործերը քննվում են սույն գլխով սահմանված կարգով:»:
Հոդված 8. Օրենսգրքի 303-րդ հոդվածում 1-ին մասի 4-րդ կետը «աշխատանքային հարաբերությունների» բառերից հետո լրացնել «, այդ թվում՝ հանրային կամ այլընտրանքային ծառայությունների» բառերով:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЯ И ДОПОЛНЕНИЙ В ГРАЖДАНСКИЙ ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1.  В части 4 статьи 61 Гражданского процессуального кодекса Республики Армения от 9 февраля 2018 года (далее - Кодекс) слова “Кодексом административного судопроизводства Республики Армения” заменить словами “настоящим Кодексом”.
Статья 2. В статье 202 Кодекса часть 1 дополнить пунктом 9 следующего содержания:
“9) дела об оспаривании правомерности действий нотариуса.”.
Статья 3. В статье 210 Кодекса:
1) часть 1 после слов “трудового договора” дополнить словами “или индивидуального правового акта, споры, связанные с переходом на публичную или альтернативную службу, ее осуществлением, увольнением со службы”;
“1.1. Исковое заявление по спорам, связанным с переходом на публичную или альтернативную службу, ее осуществлением, увольнением со службы и привлечением к дисциплинарной ответственности может быть подано в суд в месячный срок, начиная с момента вступления в силу соответствующего правового акта или с момента совершения соответствующего действия (бездействия).”.
Статья 4. В статье 211 Кодекса:
1)  часть 2 после слов “об истребовании у ответчика” дополнить словами “по необходимости”;
2)  часть 2 дополнить пунктом 4 следующего содержания:
“4) в случае споров, связанных с переходом на публичную или альтернативную службу, ее осуществлением, увольнением со службы и привлечением к дисциплинарной ответственности - все связанные с данным спором доказательства, находящиеся в распоряжении ответчика.”;
“5. В случае споров, связанных с переходом на публичную или альтернативную службу, ее осуществлением, увольнением со службы и привлечением к дисциплинарной ответственности суд выясняет фактические обстоятельства дела по должности (“ex officio”). Суд не обременен представленными участниками судопроизводства доказательствами, ходатайствами, предложениями, разъяснениями и возражениями и принимает по своей инициативе равнозначные меры для получения возможных и доступных сведений, относящихся к реальным фактам, необходимым для разрешения конкретного дела.”.
Статья 5. Часть 1 статьи 213 Кодекса после слов “оспариваемого индивидуального правового акта” дополнить словами “или действия (бездействия), после слов “принятия данного индивидуального правового акта” – словами “,совершения действия”, а после слова “работодателя” – словами “, компетентного органа или должностного лица”.
Статья 6. В части 2 статьи 214 Кодекса:
“1) в нем не указано фактическое или правовое основание соответственно для изменения, расторжения трудового договора или индивидуального правового акта, перехода на публичную или альтернативную службу, увольнения с нее или привлечения работника к дисциплинарной ответственности;”;
“2) ответчиком нарушен установленный законом, иным нормативным или внутренним правовым актом работодателя, компетентного органа или должностного лица порядок изменения, расторжения трудового договора или индивидуального правового акта, или привлечения работника к дисциплинарной ответственности, перехода на публичную или альтернативную службу, увольнения с нее.”.
Статья 7. Кодекс дополнить Главой 27.3 следующего содержания:
“ГЛАВА 27.3
ПРОИЗВОДСТВО ПО ДЕЛАМ ОБ ОСПАРИВАНИИ ПРАВОМЕРНОСТИ ДЕЙСТВИЙ НОТАРИУСА
Статья 234.13. Подача искового заявления по делам об оспаривании правомерности действий нотариуса
1. Исковое заявление об оспаривании правомерности отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия, а также о возмещении вреда, причиненного в результате отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия, подается в суд по месту учета (нахождения) истца.
2.  Исковое заявление об оспаривании правомерности нотариального действия может быть подано в суд в течение трех месяцев – начиная со дня, когда заявитель узнал или мог узнать о совершении оспариваемого нотариального действия.
3. Исковое заявление об оспаривании отказа в совершении нотариального действия может быть подано в суд в течение трех месяцев - начиная со дня, когда нотариус вынес решение об отказе в нотариальном действии, а в случае невынесения такого решения – со дня истечения срока, предусмотренного законом для вынесения такого решения.
4. Лицо может предъявить требование о возмещении вреда, причиненного в результате отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия, одновременно с требованием об оспаривании правомерности отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия или в течение трех лет – начиная со дня, когда вступил в законную силу разрешающий дело по существу судебный акт, вынесенный согласно части 1 или 2 статьи 234.17 настоящего Кодекса.
5. Настоящей главой рассмотрению не подлежат заявления, связанные с признанием недействительным распоряжения, вынесенного нотариусом по требованию о конфискации суммы.
Статья 234.14. Требования, предъявляемые к исковому заявлению
1.  В исковом заявлении по делам об оспаривании правомерности отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия, а также о возмещении вреда, причиненного в результате отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия в дополнение к требованиям, предъявляемым исковому заявлению статьей 121 настоящего Кодекса указывается также дата отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия, а в отдельном случае требования о возмещении вреда, причиненного в результате отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия – день вступления в законную силу судебного акта, разрешающего дело по существу.
2.  Суд в случае нарушения требований статьи 234.13 настоящего Кодекса или настоящей статьи возвращает исковое заявление в порядке, установленном статьей 127 настоящего Кодекса.
Статья 234.15. Принятие искового заявления к производству и действия суда после принятия искового заявления к производству
1. Суд одновременно с принятием искового заявления к производству выносит определение об истребовании от ответчика всех находящихся в распоряжении ответчика доказательств, связанных с указанным в исковом заявлении процессом отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия.
2. Определение об истребовании доказательств исполняется в двухнедельный срок после получения определения ответчиком.
3.  Суд при подготовке дела к судебному разбирательству может предложить уточнение нечетко, неполно или неверно сформулированных исковых требований посредством изменения иска, восполнить не достающие фактические данные, а также представление доказательств, необходимых для выяснения и оценки фактических обстоятельств дела.
Статья 234.16. Правила распределения обязанности по доказыванию
1. Обязанность по доказыванию фактов правомерности обеспеченности установленного законом, иными правовыми актами порядка отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия несет ответчик.
2. Ответчик может представлять доказательства, обосновывающие правомерность отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия, только в ходе исполнения определения об истребовании доказательств, за исключением случаев, когда обосновывает невозможность представления доказательств по независящим от него причинам.
Статья 234.17. Постановление суда
1. Суд в случае удовлетворения иска, поданного по делам об оспаривании правомерности нотариальных действий, выносит постановление о признании нотариального действия неправомерным и об устранении его последствий, а в случае наличия такого требования и соответствующих оснований также обязывает нотариуса совершить запрошенное действие.
2. Суд в случае удовлетворения иска по делам об оспаривании правомерности отказа в совершении нотариального действия и наличия соответствующего требования обязывает нотариуса совершить запрошенное действие.
3. Суд в случае удовлетворения иска по делам о возмещении вреда, причиненного в результате отказа в нотариальном действии или совершении нотариального действия выносит постановление о возмещении истцу вреда, причиненого нотариальным действием.
Статья 234.18. Дела об оспаривании правомерности действий должностных лиц, имеющих правомочие  совершать нотариальное действие
1. Дела об оспаривании правомерности действий должностных лиц, имеющих правомочие совершать нотариальное действие, рассматриваются в порядке, установленном настоящей Главой.”
Статья 8. Пункт 4 части 1 статьи 303 Кодекса после слов “связанных с трудовыми отношениями” дополнить словами “, в том числе – публичными или альтернативными услугами”.