Ընդունվել է 12.06.2024
Հոդված 1. 2021 թվականի հունիսի 30-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի 181-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին մասով.
«8.1. Բացառիկ դեպքերում քրեական վարույթի պատշաճ եւ համակողմանի քննությունն ապահովելու նպատակով գլխավոր դատախազն իրավասու է նաեւ իր որոշմամբ փոխելու քրեական վարույթի՝ սույն օրենսգրքով նախատեսված քննչական ենթակայության կանոնները, եթե քրեական վարույթը փաստական հանգամանքներով կապված է նախաքննության մեկ այլ մարմնի վարույթում քննվող քրեական վարույթի հետ, կամ քրեական վարույթը նախաձեռնվել է նախաքննության մեկ մարմնի քննիչի կողմից իրականացվող նախաքննության ընթացքում հայտնաբերված ենթադրյալ՝ այլ քննչական մարմնի ենթակայությանը վերապահված հանցագործության հատկանիշներով, սակայն փաստական հանգամանքներով կապված է վարույթը նախաձեռնած քննիչին ենթակա վարույթի հետ կամ նույն հիմքով միացվել է այդ վարույթին:»:

Статья 1.  Статью 181 Уголовно-процессуальный кодекс Республики Армения от 30 июня 2021 года дополнить частью 8.1 следующего содержания:
“8.1. В исключительных случаях Генеральный прокурор в целях обеспечения надлежащего и  всестороннего следствия в уголовном производстве вправе также своим постановлением изменять предусмотренные настоящим Кодексом правила подследственности в уголовном производстве, если уголовное производство фактическими обстоятельствами связано с уголовным производством, расследуемым в производстве другого органа предварительного следствия, или уголовное производство было инициировано по выявленным в ходе предварительного следствия, осуществляемого следователем одного органа предварительного следствия,  признакам предполагаемого преступления, отнесенного к подследственности другого следственного органа, однако оно фактическими обстоятельствами связано с производством, находящимся в подчинении следователя, инициировавшего производство, или по тому же основанию присоединено к этому производству.”.