Ընդունվել է 12.06.2024
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի 160-րդ հոդվածի 2-րդ մասում՝
1) 2-րդ կետը «դրամը» բառից հետո լրացնել «, եթե սույն մասի 2.1-ին կետով այլ բան սահմանված չէ» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին կետով.
«2.1) Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ ֆինանսական կազմակերպությունից 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո ստացված եւ կառուցապատողից, պետությունից կամ համայնքից փաստացի բնակարան ձեռք բերելուն կամ կազմակերպություն կամ անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող կառուցապատողից անհատական բնակելի տուն ձեռք բերելուն կամ անհատական բնակելի տուն կառուցելուն փաստացի ուղղված հիպոտեկային վարկի սպասարկման համար վճարվող տոկոսների գումարների չափով հիպոտեկային վարկի վարկառուին եւ առկայության դեպքում համավարկառուներին վերադարձման ենթակա եկամտային հարկի ընդհանուր գումարը յուրաքանչյուր եռամսյակի համար չի կարող գերազանցել 750 հազար դրամը.».
3) 4-րդ կետը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ «ե» եւ «զ» ենթակետերով.
«ե. 2027 թվականի հունվարի 1-ից հետո ստացված հիպոտեկային վարկերի մասով չի վերադարձվում, եթե սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված անշարժ գույքը գտնվում է կամ կառուցվում է կամ կառուցվելու է Արագածոտնի, Արարատի, Արմավիրի եւ Կոտայքի մարզերի վարչական տարածքներում, բացառությամբ Կառավարության հաստատած ցանկում ներառված սահմանամերձ բնակավայրերում գտնվող կամ կառուցվող անշարժ գույքի,
զ. 2029 թվականի հունվարի 1-ից հետո ստացված հիպոտեկային վարկերի մասով չի վերադարձվում, եթե սույն հոդվածի 1-ին մասով սահմանված անշարժ գույքը գտնվում է կամ կառուցվում է կամ կառուցվելու է սույն կետի «ե» ենթակետում չնշված մարզերի վարչական տարածքներում, բացառությամբ Կառավարության հաստատած ցանկում ներառված սահմանամերձ բնակավայրերում գտնվող կամ կառուցվող անշարժ գույքի:»:

Статья 1. В части 2 статьи 160 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года:
1) пункт 2 после слова “квартал” дополнить словами “если пунктом 2.1 настоящей части не установлено иное”;
2) часть дополнить пунктом 2.1 следующего содержания:
“2.1.) общая сумма подоходного налога с ипотечного кредита, подлежащая возврату должнику и содолжникам, если таковые имеются, в размере суммы процентов, уплачиваемых за обслуживание ипотечного кредита, полученного от финансовой организации-резидента Республики Армения после 1 января 2025 года и фактически направленного на приобретение квартиры от застройщика, государства или муниципалитета или на приобретение индивидуального жилого дома от застройщика, являющегося организацией или индивидуальным предпринимателем, или на строительство индивидуального жилого дома, не может превышать 750 тысяч драмов за каждый квартал;”.
3) пункт 4 дополнить подпунктами “д” и “е” следующего содержания:
“д. не возвращается в части ипотечных кредитов, полученных после 1 января 2027 года, если недвижимое имущество, установленное частью 1 настоящей статьи, находится или строится, или будет построено на административных территориях Арагацотнской, Араратской, Армавирской и Котайкской областей, за исключением недвижимого имущества, находящегося или строящегося в приграничных населенных пунктах, включенных в список, утвержденный Правительством,
е. не возвращается в части ипотечных кредитов, полученных после 1 января 2029 года, если недвижимое имущество, установленное частью 1 настоящей статьи, находится, строится или будет построено на административных территориях областей, не указанных в подпункте “д” настоящего пункта, за исключением недвижимого имущества, находящегося или строящегося в приграничных населенных пунктах, включенных в список, утвержденный Правительством.”.