ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ԴԱՏԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1.   2021  թվականի  հունիսի  30-ի  Հայաստանի Հանրապետության քրեական դատավարության օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 6-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ   61-63-րդ կետերով.
«61) բաժանորդային տվյալներ՝ ֆիքսված կամ բջջային հեռախոսային ցանցի միջոցով հաղորդակցվողների հեռախոսահամարները, հեռախոսահամարի բաժանորդի անհատական տվյալները, համացանցն օգտագործողի կամ բաժանորդի նույնականացման տվյալները, հաղորդակցման ընթացքում օգտագործվող սարքավորումների նույնականացման համարը, հեռախոսահամարը, որով նա միանում է ընդհանուր օգտագործման հեռախոսացանցին, համացանցային հեռախոսազանգն ստացողի անհատականացման տվյալները.
62) փոխանցվող տվյալներ՝ ֆիքսված կամ բջջային հեռախոսային ցանցի դեպքում` բաժանորդի եւ օգտագործողի մուտքային եւ ելքային զանգերը (հաղորդագրությունները), հեռախոսային հաղորդակցությունն սկսելու եւ ավարտելու ժամանակը, հեռախոսային հաղորդակցությունն սկսելու պահին եւ դրա ընթացքում հաղորդակցվողների գտնվելու վայրը եւ նրանց տեղաշարժը պարզելու համար անհրաժեշտ տվյալները, համացանցային հաղորդակցության, այդ թվում` համացանցային հեռախոսային հաղորդակցության եւ համացանցի միջոցով փոխանցվող էլեկտրոնային հաղորդումների դեպքում՝ համացանցային հեռախոսազանգերի մուտքային եւ ելքային զանգերը, համացանցին միանալու եւ համացանցից դուրս գալու վայրը, ժամանակը, տեւողությունը, տեղաշարժը, համացանցային հասցեն, ներառյալ ինտերնետ պրոտոկոլի (IP) հասցեն պարզելու համար անհրաժեշտ տվյալները.
63) բովանդակային տվյալներ՝ ֆիքսված կամ բջջային հեռախոսային ցանցի դեպքում` հեռախոսային խոսակցության, տեքստային, պատկերային, ձայնային, տեսաձայնային եւ այլ հաղորդագրության բովանդակությունը, հեռախոսազանգի վերահասցեագրման կամ փոխանցման դեպքում՝ այն հեռախոսահամարը, որին փոխանցվել է հեռախոսազանգը, համացանցային հաղորդակցության, այդ թվում` համացանցային հեռախոսային հաղորդակցության եւ համացանցի միջոցով փոխանցվող էլեկտրոնային հաղորդումների դեպքում՝ հաղորդակցության բովանդակությունը:»:
Հոդված 2. 209-րդ հոդվածի 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-րդ կետով.
«7) սույն օրենսգրքի 232-րդ հոդվածի 3.1-ին մասով սահմանված տվյալներ պարունակող տեղեկատվության պահանջը:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 232-րդ հոդվածում`
«3. Հսկող դատախազի կողմից հաստատված քննիչի որոշմամբ կարող են պահանջվել նաեւ բաժանորդային տվյալները:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին մասով.
«3.1. Բացառապես դատարանի որոշմամբ կարող են պահանջվել փոխանցվող տվյալները:».
3) 4-րդ մասի «Սույն հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով նախատեսված» բառերը փոխարինել «Հեռախոսային հաղորդակցությունն սկսելու պահին եւ դրա ընթացքում հաղորդակցվողների գտնվելու վայրը եւ նրանց տեղաշարժը պարզելու համար անհրաժեշտ» բառերով.
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին մասով.
«4.1. Ֆիքսված կամ բջջային հեռախոսային ցանցի դեպքում` բաժանորդի եւ օգտագործողի մուտքային եւ ելքային զանգերը (հաղորդագրությունները), հեռախոսային հաղորդակցությունն սկսելու եւ ավարտելու ժամանակը, համացանցային հաղորդակցության, այդ թվում` համացանցային հեռախոսային հաղորդակցության եւ համացանցի միջոցով փոխանցվող էլեկտրոնային հաղորդումների դեպքում՝ համացանցային հեռախոսազանգերի մուտքային եւ ելքային զանգերը կարող են պահանջվել, եթե համապատասխան տվյալները վերաբերում են՝
1) այն ֆիզիկական անձին, որի վերաբերյալ առկա են ենթադրյալ հանցանք կատարելու մասին վկայող փաստեր.
2) մեղադրյալին.
3) այն ֆիզիկական անձին, որի վերաբերյալ առկա է հիմնավոր ենթադրություն այն մասին, որ մեղադրյալը պարբերաբար անմիջականորեն հաղորդակցվել է կամ ողջամտորեն կարող է հաղորդակցվել նրա հետ.
4) այն իրավաբանական անձին, որի վերաբերյալ առկա է հիմնավոր ենթադրություն այն մասին, որ դրա գործունեությունն ամբողջությամբ կամ վերաբերելի մասով կառավարվում, վերահսկվում կամ որեւէ կերպ փաստացի ուղղորդվում է սույն մասի 1-ին կամ 2-րդ կետով նշված անձի կողմից:»:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 234-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 9-րդ մասով.
«9. Եթե բնակարանի խուզարկության արդյունքով հայտնաբերվել են էլեկտրոնային սարքեր կամ կրիչներ, որոնց ստացումը նախատեսված չէր տվյալ գործողության կատարումը թույլատրելու մասին որոշմամբ կամ ողջամտորեն չէր ակնկալվում, ապա դրանցում պարունակվող թվային տվյալների որոնումը կարող է կատարվել միայն թվային խուզարկություն կատարելու մասին վարույթն իրականացնող մարմնի միջնորդությունը բավարարելու եւ միջնորդվող ապացուցողական գործողության կատարումը թույլատրելու մասին դատարանի որոշմամբ:»:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 236-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Եթե դատարանի որոշմամբ հաստատվել է, որ բավարար հիմքեր կան ենթադրելու, որ վարույթի համար նշանակություն ունեցող տվյալներ կարող են պահեստավորված լինել համակարգչային մեկ այլ համակարգում,  որ այդ տվյալների նկատմամբ հասանելիություն հնարավոր է ձեռք բերել սկզբնական համակարգչային համակարգից, եւ որ հապաղումը կարող է հանգեցնել վարույթի համար նշանակություն ունեցող տվյալների կորստի կամ ոչնչացման, ապա թվային խուզարկությունը կարող է տարածվել նաեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվող համակարգչային այդ համակարգի վրա:»:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В УГОЛОВНО - ПРОЦЕССУАЛЬНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
Статья 1.  Часть 1 статьи 6 Уголовно-процессуального кодекса Республики Армения от 30 июня 2021 года (далее - Кодекс) дополнить пунктами 61-63 следующего содержания:
“61) абонентские данные – телефонные номера лиц, коммуницирующих через посредство фиксированной или сотовой телефонной сети, персональные данные абонента телефонного номера, идентификационные данные пользователя или абонента Интернета, идентификационный номер, телефонный номер используемого в ходе коммуникации оборудования, которым оно подсоединяется к телефонной сети общего пользования, персональные данные получателя телефонного звонка по Интернету;
62) передаваемые данные – в случае фиксированной или сотовой телефонной сети – необходимые данные для выяснения входящих и исходящих звонков (сообщений) абонента и пользователя, времени начала и окончания телефонной коммуникации, места нахождения коммуницирующих лиц в момент начала и в ходе коммуникации и их передвижения; в случае интернет- коммуникации, в том числе телефонной интернет-коммуникации и передаваемых через Интернет электронных сообщений, - необходимые данные для выяснения входящих и исходящих телефонных звонков по Интернету, места, времени, продолжительности подсоединения к Интернету и выхода из Интернета, перемещения в нем, интернет-адреса, включая адрес интернет-протокола (IP);
63) содержательные данные - в случае фиксированной или сотовой телефонной сети – содержание текстового, изобразительного, звукового, аудиовизуального и иного сообщения; в случае переадресации или передачи телефонного звонка – телефонный номер, на который передан телефонный звонок; в случае интернет-коммуникации, в том числе телефонной интернет-коммуникации и электронных сообщений, передаваемых по Интернету, - содержание коммуникации.”.
Статья 2. Часть 4 статьи 209 Кодекса дополнить пунктом 7 следующего содержания:
“7) истребование информации, содержащей сведения, установленныечастью 3.1 статьи 232 настоящего Кодекса.”.
Статья 3. В статье 232 Кодекса:
1) Часть 3 изложить в следующей редакции:
“3. Постановлением следователя, утвержденного надзирающим прокурором, могут запрашиваться также абонентские данные.”;
“3.1. Исключительно по требованию суда могут быть истребованы передаваемые сведения.”;
3)  в части 4 слова “предусмотренные пунктом 2 части 3 настоящей статьи” заменить словами “необходимые для выяснения места нахождения коммуницирующих лиц в момент начала и в ходе коммуникации и их передвижения”;
4) статью дополнить частью 4.1 следующего содержания:
“4.1. В случае фиксированной или сотовой телефонной сети – данные о входящих и исходящих звонках (сообщениях) абонента и пользователя, времени начала и окончания телефонной коммуникации; в случае интернет- коммуникации, в том числе телефонной интернет-коммуникации и передаваемых через Интернет электронных сообщений, - данные о входящих и исходящих телефонных звонках по Интернету, могут быть истребованы, если соответствующие сведения касаются:
1) физического лица, в отношении которого имеются факты, свидетельствующие о совершении предполагаемого преступления;
2) обвиняемого;
3) физического лица, в отношении которого имеется обоснованное предположение о том, что обвиняемый периодически непосредственно коммуницировал или в разумное мере мог коммуницировать с ним;
4) юридического лица, в отношении которого имеется обоснованное предположение о том, что его деятельность полностью или в относимой части управляется, контролируется или каким-либо образом фактически направляется лицом, указанным в пунктах 1 или 2 настоящей части.”.
Статья 4. Статью 234 Кодекса дополнить частью 9 следующего содержания:
“9. Если в результате обыска жилища обнаружены электронные приборы или носители, получение которых не было предусмотрено постановлением о разрешении на произведение данного действия или разумным образом не ожидалось, то поиск содержащихся в них цифровых данных может быть произведен только по постановлению суда об удовлетворении ходатайства о произведении цифрового обыска органа, осуществляющего производство, и о разрешении на произведение испрашиваемого действия по доказыванию.”.
Статья 5. Статью 236 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Если постановлением суда установлено, что имеются достаточные основания предполагать, что данные, имеющие значение для производства, могут быть сложены в другой компьютерной системе, что доступность к этим данным возможно получить из первичной компьютерной системы и что промедление может провести к утрате или уничтожению данных, имеющих значение доя производства, то цифровой обыск может быть распространен также на эту компьютеную систему, находящуюся на территории Республики Армения.”.
Статья 6. Часть 2 статьи 249 Кодекса изложиь в следующей редакции:
“2. Контролю цифровой, в том числе телефонной коммуникации, подлежат также их содержательные данные.”.