Ընդունվել է 04.12.2024
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 55-րդ հոդվածում՝
1) 4-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին եւ 7.2-րդ կետերով.
«7.1) գործարքի առարկա հանդիսացող ապրանքի, բացառությամբ անշարժ գույքի եւ սույն մասի 11-րդ կետով սահմանված ապրանքների, ԱՏԳ ԱԱ ծածկագիրը՝ Կառավարության սահմանած դեպքերում, կարգով եւ ժամկետներում.
7.2) հսկիչ (նույնականացման) նշաններով պարտադիր դրոշմավորման ենթակա դրոշմավորված ապրանքների մատակարարման դեպքում հսկիչ (նույնականացման) նշանների եւ դրանց քանակի վերաբերյալ տեղեկությունը` Կառավարության սահմանած դեպքերում, կարգով եւ ժամկետներում.».
2) 7-րդ մասի «եւ 2-րդ կետերում» բառերը փոխարինել «, 2-րդ եւ 7.1-ին կետերում» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 57-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 7-րդ եւ 8-րդ կետերը «քանակը» բառից հետո լրացնել «, ապրանքների ԱՏԳ ԱԱ ծածկագիրը՝ Կառավարության սահմանած դեպքերում, կարգով եւ ժամկետներում» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 381-րդ հոդվածում՝
1) 2-րդ մասի «ապրանքային դիրքի» բառերը փոխարինել «ԱՏԳ ԱԱ ծածկագրի» բառերով.
2) 3-րդ մասի 8-րդ կետի «ապրանքային դիրքը» բառերը փոխարինել «ԱՏԳ ԱԱ ծածկագիրը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 396.1-ին հոդվածի 2-րդ մասը «առանձնահատկությունները» բառից հետո լրացնել «, դրոշմավորման ծածկագրերի տրամադրման գները» բառերով:
Հոդված 5. Օրենսգրքի 416-րդ հոդվածում 4-րդ մասի «ապրանքային դիրքի» բառերը փոխարինել «ԱՏԳ ԱԱ ծածկագրի» բառերով:
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում 2025 թվականի հունվարի 1-ից, բացառությամբ սույն օրենքի 1-ին եւ 2-րդ հոդվածների, որոնք ուժի մեջ են մտնում նույն հոդվածներով սահմանված դրույթների կիրարկումն ապահովող համապատասխան ծրագրային ապահովման աշխատանքներն ավարտելու օրվան հաջորդող տասներորդ օրը:
2. Սույն օրենքի 1-ին եւ 2-րդ հոդվածներով սահմանվող դրույթների կիրարկումն ապահովող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտը Կառավարությունը սահմանում է սույն օրենքն ընդունելու օրվանից հետո՝ վեցամսյա ժամկետում:

Статья 1. В статье 55 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) часть 4 дополнить пунктами 7.1 и 7.2 следующего содержания:
“7.1) код являющегося предметом сделки товара по ТН ВЭД в случаях, порядке и сроки, которые установлены Правительством, за исключением недвижимого имущества и товаров, установленных пунктом 11 настоящей части;
7.2) информация о контрольных (идентификационных) знаках и их количестве в случаях, порядке и сроки, которые установлены Правительством, при поставке маркированных товаров, подлежащих обязательной маркировке контрольными (идентификационными) знаками;”.
2) в части 7 слова “в пунктах 1 и 2” заменить словами “в пунктах 1, 2 и 7.1”.
Статья 2. Пункт 7 части 5 статьи 57 Кодекса после слов “являющихся предметом сделки,” дополнить словами “код товаров по ТН ВЭД в случаях, порядке и сроки, которые установлены Правительством,” пункт 8 той же части после слова “товаров” дополнить словами “, код товаров по ТН ВЭД в случаях, порядке и сроки, которые установлены Правительством”.
Статья 3. В статье 381 Кодекса:
1) в части 2 слова “товарной позиции” заменить словами “кода товара по ТН ВЭД”;
2) в пункте 8 части 3 слова “и товарная позиция товара” заменить словами “товара и код товара по ТН ВЭД”.
Статья 4. Часть 2 статьи 396.1 после слов “мониторинга за оборотом товаров” дополнить словами “, цены на предоставление кодов маркировки”.
Статья 5. В части 4 статьи 416 Кодекса слова “товарной позиции” заменить словами “коде по ТН ВЭД”.
1. Настоящий Закон вступает в силу с 1 января 2025 года, за исключением статей 1 и 2 настоящего Закона, которые вступают в силу на десятый день, следующий за днем завершения соответствующих работ по программному обеспечению, обеспечивающих применение положений, установленных теми же статьями.
2. Подзаконный нормативный правовой акт, обеспечивающий применение положений, установленных статьями 1 и 2 настоящего Закона, устанавливается Правительством в шестимесячный срок со дня принятия настоящего Закона.