ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔՐԵԱԿԱՆ ՕՐԵՆՍԳՐՔՈՒՄ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԵՎ ԼՐԱՑՈՒՄ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1. 2021 թվականի մայիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 221.1-ին հոդվածում՝
1) 1-ին եւ 2-րդ մասերի «նվիրատվությունների» բառը փոխարինել «մուծումների» բառով.
2) 1-ին մասի «ձեռք բերված ապրանքը կամ մատուցված ծառայությունը» բառերը փոխարինել «ձեռք բերված ապրանքը, մատուցված ծառայությունը կամ կատարված աշխատանքը» բառերով:
Հոդված 2. Օրենսգիրքը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 224.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 224.1. Ընտրություններին մասնակցող թեկնածուին ինքնաբացարկ ներկայացնելուն կամ մանդատից հրաժարվելուն հարկադրելը
1. Ազգային ժողովի, համամասնական ընտրակարգով անցկացվող համայնքի ավագանու, մեծամասնական ընտրակարգով անցկացվող համայնքի ղեկավարի կամ ավագանու անդամի ընտրություններին մասնակցող թեկնածուին ինքնաբացարկ ներկայացնելուն կամ մանդատից հրաժարվելուն հարկադրելը՝
պատժվում է կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ մեկից երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
1) շանտաժով,
2) անձի կամ նրա մերձավոր ազգականի կամ մերձավորի նկատմամբ բռնություն գործադրելու կամ գույք ոչնչացնելու կամ վնասելու սպառնալիքով,
3) իշխանական կամ ծառայողական լիազորությունները կամ դրանցով պայմանավորված ազդեցությունն օգտագործելով,
4) նյութական կամ այլ կախվածությունն օգտագործելով կամ
5) մի խումբ անձանց կողմից՝
պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից վեց տարի ժամկետով՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ երկուսից հինգ տարի ժամկետով:»:

О ВНЕСЕНИИ ИЗМЕНЕНИЙ И ДОПОЛНЕНИЯ В УГОЛОВНЫЙ КОДЕКС РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
1) в частях 1 и 2 соответственно слова “пожертвований” и “о пожертвованиях” заменить соответственно словами “взносов” и “о взносах”;
2) часть 1 после слов “или оказанных для них услуг” дополнить словами “, или выполненных для них работ”.
Статья 2. Кодекс дополнить статьей 224.1 следующего содержания:
“224.1. Принуждение участвующего в выборах кандидата к заявлению о самоотводе или отказу от мандата
1. Принуждение к заявлению о самоотводе или отказу от мандата кандидата, участвующего в выборах, проводимых в Национальное Собрание, в муниципальный совет по пропорциональной избирательной системе или главы муниципалитета или члена муниципального совета по мажоритарной избирательной системе –
наказывается краткосрочным лишением свободы на срок от одного до двух месяцев или лишением свободы максимально на срок три года.
2. Деяние, предусмотренное частью 1 настоящей статьи, совершенное:
1) путем шантажа;
2) с угрозой применения в отношении лица или его близкого родственника, или близкого лица насилия или уничтожения или повреждения имущества;
3) с использованием властных или служебных полномочий или обусловленного ими воздействия;
4) с использованием материальной или иной зависимости или
5) группой лиц –
наказывается лишением свободы на срок от трех до шести лет – с лишением права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок от двух до пяти лет.”.
Статья 3. Настоящий Закон вступает в силу с 1 апреля 2025 года.Президент Республики Армения В. ХАЧАТУРЯН