Հոդված 1.   2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի 123-րդ հոդվածի 1-ին մասի 2-րդ կետում «Սույն կետի կիրառության իմաստով` 100 հազար դրամը գերազանցող ընդհանուր գումարով դեբիտորական պարտքը համարվում է անհուսալի դեբիտորական պարտքի գումարը բռնագանձելու պահանջը բավարարելու կամ մերժելու վերաբերյալ դատական ակտի (վճռի, որոշման կամ կարգադրության, բացառությամբ դեբիտորական պարտքի գումարը ներելու կամ այն որեւէ հիմքով չպահանջելու վերաբերյալ կայացված վճռի, որոշման կամ կարգադրության)` օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից» բառերը փոխարինել «Սույն կետի կիրառության իմաստով` 300 հազար դրամը գերազանցող ընդհանուր գումարով դեբիտորական պարտքը համարվում է անհուսալի դեբիտորական պարտքի գումարը բռնագանձելու պահանջը բավարարելու կամ մերժելու վերաբերյալ դատական ակտի (վճռի, որոշման կամ կարգադրության, բացառությամբ դեբիտորական պարտքի գումարը ներելու կամ այն որեւէ հիմքով չպահանջելու վերաբերյալ կայացված վճռի, որոշման կամ կարգադրության)` օրինական ուժի մեջ մտնելու օրվանից կամ դատարանի կողմից արձակված վճարման կարգադրության` օրինական ուժի մեջ մտած վճռի ուժ ստանալու օրվանից կամ դեբիտորական պարտքի գումարի բռնագանձման պահանջով նոտարի կողմից արձակված կարգադրության՝ կողմերի համար պարտադիր դառնալու օրվանից կամ դեբիտորական պարտքի բռնագանձման պահանջը քննած արբիտրաժային տրիբունալի կողմից վճիռ (բացառությամբ դեբիտորական պարտքի գումարը ներելու կամ այն որեւէ հիմքով չպահանջելու վերաբերյալ կայացված վճռի) կայացվելու օրվանից» բառերով:
Հոդված 2.    Սույն  օրենքն  ուժի  մեջ է  մտնում  2025  թվականի  մարտի 3-ից եւ տարածվում է 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո ծագած պարտավորությունների վրա:

Статья 1. В пункте 2 части 1 статьи 123 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года слова "По смыслу применения настоящего пункта дебиторская задолженность, превышающая в общей сумме 100 тысяч драмов, считается безнадежной со дня вступления в законную силу судебного акта (решения, постановления или распоряжения, за исключением вынесенного решения, постановления или распоряжения о прощении дебиторской задолженности или ее неистребовании по какому-либо основанию) об удовлетворении или отказе в удовлетворении требования о конфискации суммы безнадежной дебиторской задолженности" заменить словами "По смыслу применения настоящего пункта дебиторская задолженность, превышающая в общей сумме 300 тысяч драмов, считается безнадежной со дня вступления в законную силу судебного акта (решения, постановления или распоряжения, за исключением вынесенного решения, постановления или распоряжения о прощении суммы дебиторской задолженности или о ее неистребовании по какому-либо основанию) об удовлетворении или отказе в удовлетворении требования о взыскании суммы дебиторской задолженности или со дня вступления в силу распоряжения об уплате, вынесенного вступившим в законную силу решением суда, или со дня становления обязательным для сторон вынесенного нотариусом распоряжения с требованием о взыскании суммы дебиторской задолженности, или со дня вынесения Арбитражным трибуналом, рассмотревшим требование о взыскании дебиторской задолженности, решения (за исключением вынесенного решения о прощении суммы дебиторской задолженности или ее неистребовании по какому-либо основанию);".
Статья 2. Настоящий Закон вступает в силу с 3 марта 2025 года и распространяется на обязательства, возникшие после 1 января 2025 года.