Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 228-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին մասով.
«5.1. Կադաստրային գնահատման հարկային տարվանից հետո կադաստր վարող մարմնում առկա հաշվառման (այդ թվում` ընթացիկ հաշվառում իրականացնող իրավասու մարմնից ստացված) տվյալների համեմատությամբ մինչեւ անշարժ գույքի հաջորդ կադաստրային գնահատման հարկային տարին ներառյալ ընկած ժամանակաշրջանում անշարժ գույքի հարկման բազան կարող է ճշգրտվել «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» օրենքի իմաստով պետական գրանցման ժամանակ թույլ տրված սխալների ուղղում կատարելու հետեւանքով անշարժ գույքի շուկայական արժեքին մոտարկված կադաստրային գնահատման կարգը սահմանող օրենքի եւ Օրենսգրքի բաղկացուցիչ մասը կազմող 2-րդ հավելվածի գնահատման կարգերով հաշվարկվող բանաձեւերում շինության կամ հողամասի մակերեսի կամ գործակիցների մեծությունների փոփոխման արդյունքում: Անշարժ գույքի հարկման ճշգրտված բազան հիմք է ընդունվում 2021 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված հաջորդ կադաստրային գնահատման հարկային տարին ներառյալ հարկման բազան որոշելու համար:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 401-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4-րդ մասով.
«4. Օրենսգրքի 228-րդ հոդվածի 5.1-ին մասով սահմանված հիմքերով անշարժ գույքի հարկով հարկման բազայի ճշգրտման հետեւանքով առաջացած համապատասխան անշարժ գույքի հարկի լրացուցիչ գումարների նկատմամբ տույժեր չեն հաշվարկվում՝ սկսած 2021 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ տվյալ փոփոխությունների ամիսը ներառյալ, եթե այդ անշարժ գույքի հարկի գծով հարկային պարտավորություններն ամբողջությամբ կատարված են եղել Օրենսգրքով սահմանված ժամկետներում:»:
1.Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվանից մեկ ամիս հետո եւ տարածվում է 2021 թվականի հունվարի 1-ից ծագած իրավահարաբերությունների վրա:
2.Սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո կատարվում է մինչեւ սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելը սույն օրենքի 1-ին հոդվածով սահմանված հիմքերով առաջացած՝ անշարժ գույքի հարկի գծով լրացուցիչ հարկային պարտավորությունների վերահաշվարկ՝ հիմք ընդունելով սույն օրենքով սահմանված կարգավորումները:

Статья 1. Статью 228 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить частью 5.1 следующего содержания:
“5.1. Налогооблагаемая база в отношении недвижимого имущества по сравнению с данными учета, имеющимися в ведущем кадастр органе (в том числе данными, полученными от органа, управомоченного осуществлять текущий учет) после налогового года кадастровой оценки, может быть скорректирована в период до следующего налогового года кадастровой оценки недвижимого имущества включительно в результате изменения размеров площади строения или земельного участка или коэффициентов в формулах, рассчитанных в порядке оценки в соответствии с законом, устанавливающим порядок кадастровой оценки, приближенной к рыночной стоимости недвижимого имущества, и в порядке оценки в соответствии с Приложением 2, являющимся составной частью Кодекса, вследствие  исправления ошибок, допущенных при государственной регистрации по смыслу Закона  “О государственной регистрации прав на имущество”. Скорректированная налогооблагаемая база в отношении недвижимого имущества принимается за основу для определения налогооблагаемой базы с 1 января 2021 года до установленного частью 3 настоящей статьи следующего налогового года кадастровой оценки включительно.”.
Статья 2. Статью 401 Кодекса дополнить частью 4 следующего содержания:
“4. Пени в отношении дополнительных сумм соответствующего налога на недвижимость, возникших в результате корректировки налогооблагаемой базы по налогу на недвижимость по основаниям, установленным частью 5.1 статьи 228 Кодекса, не начисляются начиная с 1 января 2021 года и до месяца данных изменений включительно, если налоговые обязательства по этому налогу на недвижимость были полностью исполнены в сроки, установленные Кодексом.”.
1. Настоящий Закон вступает в силу через месяц после его официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 1 января 2021 года.
2. После вступления в силу настоящего Закона производится перерасчет дополнительных налоговых обязательств по налогу на недвижимое имущество, возникших по установленным статьей 1 настоящего Закона основаниям до вступления в силу настоящего Закона, с учетом установленных настоящим Законом регулирований.