Ընդունվել է 26.03.2025
Հոդված 1.   2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 62-րդ հոդվածի 6-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«Սույն մասի դրույթները փաստաբանական գործունեություն իրականացնող ԱԱՀ վճարողների կողմից օրենքով սահմանված կարգով մատուցվող անվճար իրավաբանական ծառայությունների (կամավոր անհատույց իրավաբանական օգնության)  հարկման բազայի նկատմամբ չեն կիրառվում, եթե այդ ծառայությունների՝ սույն մասով սահմանված կարգով որոշված ԱԱՀ-ով հարկման բազան տվյալ հաշվետու ժամանակաշրջանի ընթացքում չի գերազանցում ԱԱՀ վճարողների՝ տվյալ հաշվետու ժամանակաշրջանի ընթացքում ԱԱՀ-ով հարկման օբյեկտ համարվող բոլոր գործարքների մասով ԱԱՀ-ով հարկման բազայի 5 տոկոսը: Փաստաբանական գործունեություն իրականացնող ԱԱՀ վճարողների կողմից օրենքով սահմանված կարգով մատուցվող անվճար իրավաբանական ծառայությունների (կամավոր անհատույց իրավաբանական օգնության) ՝ սույն մասով սահմանված կարգով որոշված ԱԱՀ-ով հարկման բազան ԱԱՀ վճարողների՝ տվյալ հաշվետու ժամանակաշրջանի ընթացքում ԱԱՀ-ով հարկման օբյեկտ համարվող բոլոր գործարքների մասով ԱԱՀ-ով հարկման բազայի 5 տոկոսը գերազանցելու դեպքում սույն մասի դրույթները կիրառվում են այդ չափը գերազանցող մասի նկատմամբ:»:
Հոդված  2. Օրենսգրքի 254-րդ հոդվածում՝
1) 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 3.1-ին կետով.
«3.1) Հայաստանի Հանրապետությունում կիրառվող տնտեսական գործունեության տեսակների դասակարգչի «M (ԷՄ) Մասնագիտական, գիտական եւ տեխնիկական գործունեություն» բաժնում ներառվող «69. Իրավաբանական եւ հաշվապահական գործունեություն», «70. Գլխամասային գրասենյակների գործունեություն. կառավարման հարցերով խորհրդատվական ծառայություններ» եւ «N (ԷՆ) Վարչարարական եւ օժանդակ գործունեություն» բաժնում ներառվող «78.2. Ժամանակավոր աշխատուժով ապահովման գործունեություն», «78.3. Աշխատուժով ապահովման այլ գործունեություն» գործունեություններ իրականացնողները.».
2) 6-րդ եւ 7-րդ մասերի «3-րդ մասի  3-րդ կետով» բառերը  փոխարինել
«3-րդ մասի 3-րդ եւ 3.1-ին կետերով» բառերով:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 255-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետը «3-րդ,» բառից հետո լրացնել «3.1-ին,» բառով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 6-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«6. Սույն հոդվածի 2-5-րդ մասերի կիրառության իմաստով՝
1) շրջանառության հարկի գումարից նվազեցվող ծախսեր (բացառությամբ սույն մասի 2-րդ կետով սահմանված դեպքերի) են համարվում տվյալ հաշվետու ժամանակաշրջանում կատարված՝ Օրենսգրքի 55-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-5-րդ կետերով, ինչպես նաեւ նույն հոդվածի 12-րդ եւ 13-րդ մասերով սահմանված փաստաթղթերով հիմնավորված՝ ապրանքների արտադրության, աշխատանքների կատարման եւ (կամ) ծառայությունների մատուցման հետ անմիջականորեն կապված ծախսերը, առեւտրական (առք ու վաճառքի) գործունեության առարկա հանդիսացող ապրանքների սկզբնական արժեքը, ինչպես նաեւ վարչական եւ իրացման ծախսերը: Սույն կետի կիրառության իմաստով՝
ա. հաշվետու ժամանակաշրջանում կատարված ծախսեր են համարվում տվյալ հաշվետու ժամանակաշրջանում ձեռք բերված ապրանքների, ստացված ծառայությունների, ընդունված աշխատանքների գծով ծախսերը,
բ. ապրանքների արտադրության, աշխատանքների կատարման եւ (կամ) ծառայությունների մատուցման հետ անմիջականորեն կապված ծախսեր են համարվում  Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի  7-րդ  մասի  երրորդ պարբերության
1-ին կետով սահմանված ծախսերը, վարչական ծախսեր են համարվում Օրենսգրքի 121-րդ հոդվածի 7-րդ մասի երրորդ պարբերության 2-րդ կետով սահմանված ծախսերը, իսկ իրացման ծախսեր են համարվում Օրենսգրքի  121-րդ հոդվածի 7-րդ մասի երրորդ պարբերության 3-րդ կետով սահմանված ծախսերը.
2) շրջանառության հարկի գումարից նվազեցվող ծախսեր չեն համարվում հիմնական միջոցներ եւ ոչ նյութական ակտիվներ ձեռք բերելու կամ կառուցելու կամ ստեղծելու կամ մշակելու ծախսերը, հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների վրա կատարվող կապիտալ եւ ընթացիկ ծախսերը, հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների ամորտիզացիոն մասհանումները, հիմնական միջոցների եւ ոչ նյութական ակտիվների լուծարման ծախսերը, անհատույց ստացված ակտիվների, աշխատանքների եւ ծառայությունների գծով ծախսերը, գործուղման ծախսերը, ներկայացուցչական ծախսերը, ինչպես նաեւ հանրային սննդի ոլորտում գործունեություն իրականացնող հարկ վճարողների կողմից խոհարարական արտադրանք չհանդիսացող այլ ակտիվների օտարման դեպքում՝ դրանց սկզբնական արժեքները:»:
Հոդված  5. Օրենսգրքի 260-րդ հոդվածի 3-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Վարչական եւ իրացման ծախսերի առանձնացված հաշվառում չվարելու կամ առանձնացված հաշվառում վարելը հնարավոր չլինելու դեպքում Օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի աղյուսակի 1-ին, 4-րդ, 6-րդ եւ 10-րդ կետերով սահմանված՝ գործունեության յուրաքանչյուր տեսակի մասով շրջանառության հարկի գումարից նվազեցման ենթակա վարչական եւ իրացման ծախսերը հաշվարկվում են տեսակարար կշիռների մեթոդով՝ հիմք ընդունելով Օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 1-ին մասի աղյուսակի 1-ին, 4-րդ, 6-րդ եւ 10-րդ կետերով սահմանված՝ գործունեության յուրաքանչյուր առանձին տեսակից ձեւավորվող հարկման բազայի կշիռը գործունեության բոլոր տեսակների մասով ձեւավորվող իրացման շրջանառության (եկամուտների) ընդհանուր կառուցվածքում:»:
Հոդված  6. Օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 3-րդ կետից հանել «վարչական,» բառը:
Հոդված 7. Օրենսգրքի 267-րդ հոդվածի 5-րդ մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 2.1-ին եւ 2.2-րդ կետերով.
«2.1) Հայաստանի Հանրապետությունում կիրառվող՝ տնտեսական գործունեության տեսակների դասակարգչի «M (ԷՄ) Մասնագիտական, գիտական եւ տեխնիկական գործունեություն» բաժնում ներառվող «70. Գլխամասային գրասենյակների գործունեություն. կառավարման հարցերով խորհրդատվական ծառայություններ» եւ «N (ԷՆ) Վարչարարական եւ օժանդակ գործունեություն» բաժնում ներառվող «78.2. Ժամանակավոր աշխատուժով ապահովման գործունեություն», «78.3. Աշխատուժով ապահովման այլ գործունեություն» գործունեություններ իրականացնողները.
2.2) միջմարզային, ներմարզային երթուղու շահագործման կամ ավտոբուսներով (միկրոավտոբուսներով) միջմարզային, ներմարզային երթուղով ուղեւորափոխադրումների կազմակերպման գործունեություն իրականացնողները.»:
Հոդված 8. րենսգրքի 268-րդ հոդվածի 1-ին մասի 3-րդ կետում «1-3-րդ» բառերը փոխարինել «1-2.2-րդ» բառերով:
Հոդված 9.
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակմանը հաջորդող օրվանից, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասի:
2. Սույն  օրենքի  1-ին  հոդվածը  տարածվում է  2025 թվականի  հունվարի
1-ից հետո ծագած հարաբերությունների վրա:
3. Սույն օրենքի 2-րդ, 3-րդ, 7-րդ եւ 8-րդ հոդվածներն ուժի մեջ են մտնում 2025 թվականի հուլիսի 1-ից:
4. Սույն օրենքի 4-րդ, 5-րդ եւ 6-րդ հոդվածները տարածվում են 2025 թվականի հունվարի 1-ից հետո կատարվող (կատարված)  վարչական եւ իրացման ծախսերի վրա:

Статья 1. Часть 6 статьи 62 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить новым абзацем следующего содержания:
“Положения настоящей части не применяются в отношении налогооблагаемой базы по бесплатным юридическим услугам (добровольной безвозмездной юридической помощи), оказываемым в установленном законом порядке плательщиками НДС, осуществляющими адвокатскую деятельность, если определенная в установленном настоящей частью порядке налогооблагаемая база по НДС по таким услугам в течение данного отчетного периода не превышает 5 процентов налогооблагаемой базы по НДС в части всех сделок плательщиков НДС, считающихся объектом налогообложения по НДС в течение данного отчетного периода. В случае, если определенная в установленном настоящей частью порядке налогооблагаемая база по НДС по бесплатным юридическим услугам (добровольной безвозмездной юридической помощи), оказываемым в установленном законом порядке плательщиками НДС, осуществляющими адвокатскую деятельность, в течение данного отчетного периода превышает 5 процентов налогооблагаемой базы по НДС в части всех сделок плательщиков НДС, считающихся объектом налогообложения по НДС в течение данного отчетного периода, положения настоящей части применяются к части, превышающей этот размер.”.
Статья 2. В статье 254 Кодекса:
1) часть 3 дополнить пунктом 3.1 следующего содержания:
“3.1) лица, осуществляющие деятельность по применяемому в Республике Армения классификатору видов экономической деятельности: “69. Юридическая и бухгалтерская деятельность”, “70. Деятельность головных офисов; консультационные услуги по вопросам управления”, включенные в раздел “М. Профессиональная, научная и техническая деятельность”, и “78.2. Деятельность по обеспечению временной рабочей силой”, “78.3. Прочая деятельность по обеспечению рабочей силой”, включенные в раздел “N. Административная и дополнительная деятельность;”;
2) в частях 6 и 7 слова “пунктом 3 части 3” заменить словами ”пунктами 3 и 3.1 части 3”.
Статья 3. В пункте 3 части 1 статьи 255 Кодекса слова “в пунктах 3, 5 или 7” заменить словами “в пунктах 3, 3.1, 5 или 7”.
Статья 4. Часть 6 статьи 258 Кодекса изложить в следующей редакции:
“6. По смыслу применения частей 2-5 настоящей статьи:
1) расходами, вычитаемыми из суммы налога с оборота (за исключением случаев, установленных пунктом 2 настоящей части), считаются произведенные в данном отчетном периоде, обоснованные пунктами 1-5 части 2 статьи 55 Кодекса, а также документами, установленными частями 12 и 13 той же статьи, расходы, непосредственно связанные с производством товаров, выполнением работ и (или) оказанием услуг, первоначальная стоимость товаров, являющихся предметом торговой деятельности (деятельности по купле-продаже), а также административные расходы и расходы по реализации. По смыслу применения настоящего пункта:
а. расходами, произведенными в отчетном периоде, считаются расходы по приобретенным товарам, полученным услугам, принятым работам в данном отчетном периоде,
б. расходами, непосредственно связанными с производством товаров, выполнением работ и (или) оказанием услуг, считаются расходы, установленные пунктом 1 абзаца третьего части 7 статьи 121 Кодекса, административными расходами считаются расходы, установленные пунктом 2 абзаца третьего части 7 статьи 121 Кодекса, а расходами по реализации считаются расходы, установленные пунктом 3 абзаца третьего части 7 статьи 121 Кодекса;
2) расходами, вычитаемыми из суммы налога с оборота, не считаются расходы на приобретение или строительство, или создание, или обработку основных средств и нематериальных активов, капитальные и текущие расходы, производимые на основные средства и нематериальные активы, амортизационные отчисления по основным средствам и нематериальным активам, расходы на ликвидацию основных средств и нематериальных активов, расходы по безвозмездно полученным активам, работам и услугам, командировочные расходы, представительские расходы, а также в случае отчуждения налогоплательщиками, осуществляющими деятельность в сфере общественного питания, других активов, не являющихся кулинарной продукцией, - их первоначальная стоимость.”.
Статья 5. Часть 3 статьи 260 Кодекса дополнить новым предложением следующего содержания: “В случае неведения раздельного учета или невозможности ведения раздельного учета административных расходов и расходов по реализации административные расходы и расходы по реализации, подлежащие вычету из суммы налога с оборота в части каждого вида деятельности, установленного пунктами 1, 4, 6 и 10 таблицы части 1 статьи 258 Кодекса, исчисляются методом удельных весов, принимая за основу удельный вес налогооблагаемой базы, сформированной по каждому отдельному виду деятельности, установленному пунктами 1, 4, 6 и 10 таблицы части 1 статьи 258 Кодекса, в общей структуре оборота (доходов) по реализации, формируемого в части всех видов деятельности.”.
Статья 6. В пункте 3 части 2 статьи 264 Кодекса исключить слово “административные,”.
Статья 7. Часть 5 статьи 267 Кодекса дополнить пунктами 2.1 и 2.2 следующего содержания:
“2.1) лица, осуществляющие деятельность по применяемому в Республике Армения классификатору видов экономической деятельности: “69. Юридическая и бухгалтерская деятельность”, “70. Деятельность головных офисов; консультационные услуги по вопросам управления”, включенные в раздел “М. Профессиональная, научная и техническая деятельность”, и “78.2. Деятельность по обеспечению временной рабочей силой”, “78.3. Прочая деятельность по обеспечению рабочей силой”, включенные в раздел “N. Административная и дополнительная деятельность;
2.2) лица, осуществляющие деятельность по эксплуатации межобластного, внутриобластного маршрута или организации пассажирских перевозок автобусами (микроавтобусами) по межобластному, внутриобластному маршруту;”.
Статья 8. В пункте 3 части 1 статьи 268 Кодекса слова “в пунктах 1-3, заменить словами “в пунктах 1-2.2,”.
Статья 9.
1. Настоящий Закон вступает в силу со дня, следующего за днем его официального опубликования, за исключением части 3 настоящей статьи.
2. Статья 1 настоящего Закона распространяется на отношения, возникшие после 1 января 2025 года.
3. Статьи 2, 3, 7 и 8 настоящего Закона вступают в силу с 1 июля 2025 года.
4. Статьи 4, 5 и 6 настоящего Закона распространяются на административные расходы и расходы по реализации, производимые (произведенные) после 1 января 2025 года.