Ընդունվել է 22.04.2025
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 53-րդ հոդվածի 6-րդ մասը՝
1) «ուշ ներկայացնելու» բառերից հետո լրացնել «կամ հարկը (վճարը) ուշ վճարելու» բառերով, իսկ «հաշվարկի ներկայացման» բառերից հետո՝ «կամ հարկի (վճարի) վճարման» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր նախադասությունով. «Այն ֆիզիկական անձը, որը մինչեւ եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկների (հայտարարագրերի) ներկայացման՝ Օրենսգրքով սահմանված վերջնաժամկետը դիմել է Հայաստանի Հանրապետության նույնականացման քարտ ստանալու համար, սակայն մինչեւ նշյալ վերջնաժամկետը չի ստացել նույնականացման քարտը, եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկը (հայտարարագիրը) ներկայացնում է կամ եկամտային հարկը վճարում է մինչեւ նույնականացման քարտի տպագրման օրվան հաջորդող ամսվա 25-ը ներառյալ:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 134-րդ հոդվածի 4-րդ մասն ուժը կորցրած ճանաչել:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 156-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետում եւ 4.1-ին մասում «մինչեւ յուրաքանչյուր հաշվետու ժամանակաշրջանին հաջորդող հարկային տարվա մայիսի 1-ը» բառերը փոխարինել «յուրաքանչյուր հաշվետու ժամանակաշրջանին հաջորդող հարկային տարվա մարտի 2-ից մինչեւ հուլիսի 1-ը» բառերով:
Հոդված 4. Օրենսգրքի 158-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետում «մայիսի 1-ը» բառերը փոխարինել «հուլիսի 1-ը» բառերով:
2. Ֆիզիկական անձինք 2024 եւ 2025 թվականների հաշվետու տարիների համար Օրենսգրքի 156-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով եւ 4.1-ին մասով սահմանված՝ եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկները (հայտարարագրերը) ներկայացնում են համապատասխանաբար 2025 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ը ներառյալ եւ 2026 թվականի մարտի 2-ից մինչեւ 2026 թվականի նոյեմբերի 1-ը ներառյալ, իսկ պետական բյուջե վճարման ենթակա եկամտային հարկի գումարները Օրենսգրքի 151-րդ հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված դեպքում պետական բյուջե են վճարում համապատասխանաբար մինչեւ 2025 թվականի նոյեմբերի 1-ը ներառյալ եւ 2026 թվականի նոյեմբերի 1-ը ներառյալ:

Статья 1. Часть 6 статьи 53 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс):
1) после слов “за  несвоевременное представление налогового расчета” дополнить словами “или несвоевременную уплату налога (платежа)”, а после слов “представления соответствующего налогового расчета” – словами “или уплаты соответствующего налога (платежа)”;
2) дополнить новым предложением следующего содержания: “Физическое лицо, которое до установленного Кодексом окончательного срока представления годовых расчетов (деклараций) по подоходному налогу обратилось за получением идентификационной карты Республики Армения, но до указанного окончательного срока не получило идентификационную карту, представляет годовой расчет (декларацию) по подоходному налогу или уплачивает подоходный налог до 25 числа, включительно, месяца, следующего за днем изготовления идентификационной карты.”.
Статья 2. Часть 4 статьи 134 Кодекса признать утратившей силу.
Статья 3. В пункте 2 части 4 и в части 4.1 статьи 156 Кодекса слова “до 1 мая налогового года, следующего за каждым отчетным периодом включительно” заменить словами  “со 2 марта до 1 июля налогового года, включительно, следующего за каждым отчетным периодом”.
Статья 4. В пункте 2 части 2 статьи 158 Кодекса слова “до 1 мая” заменить словами “до 1 июля”.
2. Физические лица представляют установленные пунктом 2 части 4 и частью 4.1 статьи 156 Кодекса годовые расчеты (декларации) по подоходному налогу за отчетные 2024 и 2025 годы соответственно с 1 января 2025 года по 1 ноября 2025 года включительно и со 2 марта 2026 года по 1 ноября 2026 года включительно, а подлежащие уплате в государственный бюджет суммы подоходного налога в предусмотренном частью 3 статьи 151 Кодекса случае уплачивают в государственный бюджет соответственно до 1 ноября 2025 года включительно и до 1 ноября 2026 года включительно.