«ԱՆՁԻ ՖՈՒՆԿՑԻՈՆԱԼՈՒԹՅԱՆ ԳՆԱՀԱՏՄԱՆ ՄԱՍԻՆ» ՕՐԵՆՔՈՒՄ ԼՐԱՑՈՒՄՆԵՐ ԵՎ ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ՄԱՍԻՆ
Հոդված 1 . «Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման մասին»  2021 թվականի մայիսի 5-ի ՀՕ-195-Ն օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 1-ին հոդվածի 1-ին մասը «ինչպես նաեւ կարգավորում է» բառերից հետո լրացնել «ֆունկցիոնալության գնահատման նկատմամբ վերահսկողությունը եւ» բառերով:
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7-11-րդ կետերով.
«7) ուղեգրում՝ անհրաժեշտ կլինիկական տվյալների, լաբորատոր-գործիքային ախտորոշիչ հետազոտությունների արդյունքների հիման վրա բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպության կողմից անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ենթակա լինելու հավաստում, որից հետո տրվում է ուղեգիր.
8) ամփոփագիր՝ ներկայացված բժշկական փաստաթղթերի, Կառավարության որոշմամբ սահմանված ինքնագնահատման հարցաշարի եւ այլ տեղեկատվության հիման վրա մշակված՝ անձի ֆունկցիոնալության նկարագիր.
9) դիտարկում՝ տեսչական մարմնի կողմից անձի ֆունկցիոնալության գնահատման՝ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտումների կանխարգելման եւ բացահայտման նպատակով իրականացվող գործողությունների ամբողջություն.
10) դիտարկվող սուբյեկտ՝ անձի ֆունկցիոնալության գնահատմանը ներգրավված՝ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում Կառավարության լիազորած պետական կառավարման մարմնի, Միասնական սոցիալական ծառայության (այսուհետ՝ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու պետական մարմին) աշխատակիցներ, այդ թվում՝ ֆունկցիոնալության գնահատման հանձնաժողով կամ հանձնաժողովի անդամ, բժշկական օգնություն  եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպություն.
11) դիտարկվող օբյեկտ՝ կոնկրետ անձի կապակցությամբ իրականացված ֆունկցիոնալության գնահատում:»:
Հոդված 3. Օրենքի 6-րդ հոդվածում՝
1) 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 4.1-ին կետով.
«4.1) ապահովում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման հանձնաժողովի անդամի վերապատրաստման իրականացումը եւ հավաստագրի տրամադրումը.».
«2. Լիազոր մարմինն անձի ֆունկցիոնալությունը գնահատող հանձնաժողովների գործունեության մշտադիտարկումների արդյունքները կարող է օգտագործել միայն անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում քաղաքականության իրականացման գնահատման համար:»:
Հոդված 4. Օրենքի 7-րդ հոդվածի 5-րդ մասի 2-րդ կետը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2) լիազոր մարմնի եւ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու պետական մարմնի նախաձեռնության, այդ թվում՝ տեսչական մարմնի ներկայացրած միջնորդագրի հիման վրա (վարչական ակտի իրավաչափությունը գնահատելու համար).»:
Հոդված 5. Օրենքի 7-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 5.1-ին եւ 5.2-րդ մասերով.
«5.1. Անձին ֆունկցիոնալության գնահատման, բացառությամբ մահվան պատճառական կապը որոշելու դեպքի, ուղեգրում է բժշկական օգնություն եւ սպասարկում իրականացնող կազմակերպությունը՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով:
5.2.  Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման դիմումին եւ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ուղեգրին ներկայացվող պահանջների ստուգումն ու  ամփոփագրի մշակումն իրականացնում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու պետական մարմինը:»:
Հոդված 6. Օրենքի 11-րդ հոդվածում՝
1)    վերնագրից հանել «եւ վերահսկողությունը» բառերը.
Հոդված 7. Օրենքի 2-րդ գլուխը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11.1-ին հոդվածով.
«Հոդված 11.1. Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման նկատմամբ վերահսկողության իրականացումը
1. Անձի  ֆունկցիոնալության  գնահատման  նկատմամբ վերահսկողությունը դիտարկումների միջոցով իրականացնում է առողջապահության ոլորտում վերահսկողություն իրականացնող տեսչական մարմինը:
2. Դիտարկումն իրականացվում է Կառավարության հաստատած դիտարկման ստուգաթերթով, որը մշակվում է «Հայաստանի Հանրապետությունում ստուգումների կազմակերպման եւ անցկացման մասին» օրենքով ստուգաթերթի մշակման համար սահմանված կարգով:
3. Դիտարկումները լինում են դիտարկումների տարեկան ծրագրով նախատեսված եւ ըստ անհրաժեշտության:
4. Դիտարկումների տարեկան ծրագրով նախատեսված դիտարկումներ իրականացվում են տեսչական մարմնի ղեկավարի հաստատած դիտարկման տարեկան ծրագրին (այսուհետ՝ ծրագիր) համապատասխան, որը կազմվում է Կառավարության որոշմամբ հաստատված մեթոդաբանության հիման վրա:
5. Ծրագրում նշվում են դիտարկվող սուբյեկտի անվանումը եւ դիտարկման իրականացման ժամանակահատվածը: Ծրագրով նախատեսված դիտարկումները կարող են իրականացվել տարվա ընթացքում մեկ անգամ:
6.  Ըստ անհրաժեշտության դիտարկումներ իրականացնելու հիմք են՝
1) պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների հաղորդումները.
2) ֆիզիկական անձի կամ նրա օրինական ներկայացուցչի (օրենսդրությամբ ֆունկցիոնալության գնահատման դիմում ներկայացնելու իրավունք ունեցող անձի) դիմումը, որի ֆունկցիոնալությունը գնահատվել է.
3)  հաշմանդամություն ունեցող անձանց հիմնահարցերով զբաղվող կազմակերպությունների հաղորդումները.
4)  վարչապետի հանձնարարականը:
7. Դիտարկումն իրականացվում է տեսչական մարմնի ղեկավարի հրամանի հիման վրա, որում նշվում են դիտարկում իրականացնող մարմնի անվանումը, դիտարկում իրականացնող անձի պաշտոնը, անունը, ազգանունը, դիտարկման օբյեկտի վերաբերյալ տեղեկությունները, դիտարկվող սուբյեկտի վերաբերյալ տեղեկությունները (եթե դիտարկման հրամանը կազմելու պահին դիտարկվող սուբյեկտները հայտնի են), դիտարկման նպատակը, ստուգաթերթով նախատեսված այն հարցերի շրջանակը, որոնք անհրաժեշտ է պարզել տվյալ դիտարկման ընթացքում, դիտարկման իրավական հիմքերը, սույն հոդվածի 6-րդ մասով նախատեսված դեպքերում` նաեւ դիտարկումն անցկացնելու անհրաժեշտությունը հիմնավորող հանգամանքները:
8. Դիտարկումն իրականացնելու մասին հրամանի օրինակը դիտարկումն սկսելուց առնվազն երեք օր առաջ ծանուցվում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու պետական մարմնին, ինչպես նաեւ դիտարկվող սուբյեկտին:
9. Դիտարկման վարույթի տեւողությունը երեսուն օր է:
10. Դիտարկում իրականացնող անձինք իրավունք ունեն դիտարկվող սուբյեկտից պահանջելու տվյալներ եւ այլ տեղեկություններ, բացատրություններ, տեղեկանքներ, որոնք անմիջականորեն առնչվում են իրենց իրավասության շրջանակում իրականացվող դիտարկման նպատակներին, վերցնելու իրեր եւ այլ անհրաժեշտ նյութեր, որոնք անմիջականորեն առնչվում են դիտարկման նպատակներին: Փաստաթղթերը վերցնելիս դիտարկում իրականացնող պաշտոնատար անձինք կնիքով կնքում են դրանց կրկնօրինակները եւ հանձնում դիտարկվող սուբյեկտին (ներկայացուցիչներին):
11. Դիտարկումից հետո կազմվում է արձանագրություն, որում նշվում են՝
1) արձանագրությունը կազմելու տարին, ամիսը, ամսաթիվը եւ վայրը.
2) դիտարկում իրականացնող պետական մարմնի անվանումը.
3) դիտարկում նշանակելու մասին հրամանի ամսաթիվն ու համարը.
4) դիտարկում իրականացնող պաշտոնատար անձի պաշտոնը, անունը, ազգանունը.
5) դիտարկվող օբյեկտի վերաբերյալ տեղեկությունները.
6) դիտարկվող սուբյեկտի անունը, ազգանունը.
7) դիտարկում անցկացնելու ամսաթիվը եւ վայրը.
8) դիտարկման ստուգաթերթի անվանումը, ընդունման ամսաթիվը, հերթական համարը, որում ընդգրկված հարցերի շրջանակում իրականացվել է դիտարկումը, ինչպես նաեւ ստուգաթերթի այն հարցերը, որոնց պատասխանները հիմք են հանդիսացել խախտումն արձանագրելու համար.
9) դիտարկմամբ բացահայտված խախտումները, խախտումների նկարագրությունը եւ այն իրավական նորմերը, որոնց պահանջները չեն կատարվել կամ պահպանվել.
10) պատասխանատվության կիրառման համապատասխան իրավական հիմքերը.
11) դիտարկվող սուբյեկտի ներկայացրած առարկությունների վերաբերյալ նշումները:
12. Դիտարկման ընթացքում անձի ֆունկցիոնալության գնահատման՝ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտում հայտնաբերելու դեպքում տեսչական մարմնի ղեկավարը կամ նրա հանձնարարությամբ՝ դիտարկում իրականացնող պաշտոնատար անձը, ելնելով խախտման բնույթից, միջնորդագիր է ներկայացնում՝
1) լիազոր մարմին եւ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու պետական մարմին՝ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման վերաբերյալ վարչական ակտը վերանայելու վերաբերյալ.
2) լիազոր մարմին՝ անձի ֆունկցիոնալության գնահատման գործընթացում ներգրավված մասնագետին հավաստագրից զրկելու վերաբերյալ, եթե մասնագետը ֆունկցիոնալության գնահատման առնվազն երեք վարույթով թույլ է տվել խախտում.
3) առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմին՝ անձին ֆունկցիոնալության գնահատման ուղեգրում իրականացրած բուժաշխատողի անհատական լիցենզիայի  գործողությունը  կասեցնելու  վերաբերյալ, եթե  բուժաշխատողը մեկ տարվա ընթացքում ուղեգրման առնվազն երեք դեպքով թույլ է տվել խախտում:
13. Սույն հոդվածի 12-րդ մասի 1-ին կետով սահմանված միջնորդագիրը հիմք է ֆունկցիոնալության գնահատման վերաբերյալ որոշման իրավաչափությունը գնահատելու եւ վարչական վարութ հարուցելու համար, որի արդյունքով անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու մարմինը կարող է ընդունել վարչական ակտն անփոփոխ թողնելու, փոփոխելու կամ անվավեր ճանաչելու վերաբերյալ որոշում:
14. Սույն հոդվածի 13-րդ մասով սահմանված վարույթի, ինչպես նաեւ դիտարկման վարույթի նկատմամբ կիրառվում են վարչական վարույթի վերաբերյալ «Վարչարարության հիմունքների եւ վարչական վարույթի մասին» օրենքով սահմանված դրույթները՝ սույն հոդվածով սահմանված առանձնահատկությունների հաշվառմամբ:
15. Սույն հոդվածի 12-րդ մասի 2-րդ կետով սահմանված միջնորդագրի հիման վրա լիազոր մարմինն ընդունում է անձի ֆունկցիոնալության գնահատման գործընթացում ներգրավված մասնագետին հավաստագրից զրկելու մասին որոշում:
16. Սույն հոդվածի 12-րդ մասի 3-րդ կետով սահմանված միջնորդագրի հիման վրա առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմինը կարող է  երեք ամիս ժամկետով կասեցնել  բուժաշխատողի անհատական լիցենզիայի գործողությունը:
17. Անձի ֆունկցիոնալության գնահատման գործընթացում ներգրավված մասնագետին հավաստագրից զրկելու մասին որոշումն ուժի մեջ մտնելուց հետո՝ մեկ տարվա ընթացքում, անձին անձի ֆունկցիոնալություն գնահատող մասնագետի որակավորման հավաստագիր չի կարող տրամադրվել:
18. Լիազոր մարմինը, անձի ֆունկցիոնալության գնահատման ոլորտում իրավասու պետական մարմինը եւ առողջապահության բնագավառի պետական կառավարման լիազոր մարմինը սույն հոդվածի 12-րդ մասով նշված միջնորդագրի քննության արդյունքների վերաբերյալ տեղեկությունները պատշաճ ձեւով ծանուցում են տեսչական մարմնին՝ համապատասխան վարչական վարույթի ավարտից հետո՝ հինգ աշխատանքային օրվա ընթացքում:
19. Դիտարկման ընթացքում անձի ֆունկցիոնալության գնահատման՝ օրենսդրությամբ սահմանված պահանջների խախտման համար  կիրառվում են օրենքով սահմանված պատասխանատվության միջոցներ:
20. Սույն հոդվածի 6-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հիմքով իրականացված դիտարկման վարույթի ավարտից հետո՝ եռօրյա ժամկետում, տեսչական մարմինը հաղորդում ներկայացրած պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին պատշաճ ձեւով ծանուցում է միայն դիտարկման արդյունքների վերաբերյալ՝ բացառելով բժշկական գաղտնիք կամ անձնական տվյալ համարվող տեղեկությունների տրամադրումը:»:
Հոդված 8. Օրենքի 12-րդ հոդվածը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 13-րդ մասով.
«13. Տեսչական մարմնին տրվում է հասանելիություն տեղեկատվական շտեմարանին այն ծավալով, որն անհրաժեշտ է սույն օրենքով սահմանված վերահսկողական գործառույթներն իրականացնելու համար:»:
Հոդված 9.
1. Սույն օրենքն ուժի մեջ է մտնում պաշտոնական հրապարակման օրվան հաջորդող տասներորդ օրը, բացառությամբ սույն հոդվածի 3-րդ մասով սահմանված կարգավորումների:
2. Սույն օրենքից բխող ենթաօրենսդրական նորմատիվ իրավական ակտերն ընդունվում են սույն օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո` վեցամսյա ժամկետում:
3. Սույն օրենքի 7-րդ հոդվածով լրացվող Օրենքի 11.1-ին հոդվածի 12-րդ մասի 3-րդ կետն անհատական լիցենզիայի մասով ուժի մեջ է մտնում  2027 թվականի հունվարի 1-ից:

О ВНЕСЕНИИ ДОПОЛНЕНИЙ И ИЗМЕНЕНИЙ В ЗАКОН “ОБ ОЦЕНКЕ ФУНКЦИОНАЛЬНОСТИ ЛИЦА”
Статья 1. Часть 1 статьи 1 Закона “Об оценке функциональности лица” от 5 мая 2021 года ЗР-195-Н (далее – Закон) после слов “а также регулирует” дополнить словами “контроль за оценкой функциональности и”.
1) часть 1 дополнить пунктами 7-11 следующего содержания:
“7) направление — подтверждение того, что лицо подлежит функциональной оценке организацией, оказывающей медицинскую помощь и услуги, на основании результатов необходимых клинических данных, лабораторных и инструментальных диагностических исследований, после чего выдается направление;
8) резюме — описание функциональности лица, разработанное на основании представленных медицинских документов, анкеты самооценки, установленной постановлением Правительства, и иных сведений;
9) мониторинг — совокупность действий, совершаемых инспекционным органом в целях предупреждения и выявления нарушений требований к оценке функциональности лица, установленных законодательством;
10) субъект мониторинга — привлеченные к оценке функциональности лица сотрудники уполномоченного Правительством органа государственного управления в сфере оценки функциональности лица, Единой социальной службы (далее — компетентный государственный орган в сфере оценки функциональности лица), в том числе комиссия или член комиссии по оценке функциональности, организация, оказывающая медицинскую помощь и услуги;
11) объект мониторинга — оценка функциональности, проведенная в отношении конкретного лица.”.
Статья 3. В статье 6 Закона:
1) часть 1 дополнить пунктом 4.1 следующего содержания:
“4.1) обеспечивает проведение переподготовки члена комиссии по оценке функциональности  лица и выдачу сертификата;”;
“2. Уполномоченный орган может использовать результаты мониторинга деятельности комиссий по оценке функциональности лица только для оценки осуществления политики в сфере оценки функциональности лица.”;
Статья 4. Пункт 2 части 5 статьи 7 Закона изложить в следующей редакции:
“2) на основании инициативы уполномоченного органа и компетентного государственного органа в сфере оценки функциональности лица, в том числе представленного инспекционным органом ходатайства (для оценки правомерности административного акта);”.
Статья 5. Статью 7 Закона дополнить частями 5.1 и 5.2 следующего содержания:
“5.1. Лицо направляется на оценку функциональности, за исключением случая определения причинной связи смерти, организацией, оказывающей медицинскую помощь и услуги, в порядке, установленном законодательством.
5.2. Проверка требований, предъявляемых к заявлению об оценке функциональности лица и направлению на оценку функциональности лица, и разработка резюме осуществляются компетентным органом в сфере оценки функциональности лица.”.
Статья 6. В статье 11 Закона:
1) в названии статьи исключить слова “, и  контроль за ними”;
Статья 7. Главу 2 Закона дополнить статьей 11.1 следующего содержания:
“Статья 11.1. Осуществление контроля за оценкой функциональности лица
1. Контроль за оценкой функциональности лица посредством мониторингов проводится инспекционным органом, осуществляющим контроль в сфере здравоохранения.
2. Мониторинг проводится по утвержденному Правительством проверочному листу, который разрабатывается в порядке, установленном Законом “Об организации и проведении проверок в Республике Армения” для разработки проверочного листа.
3. Мониторинги проводятся по предусмотренной ежегодной программе мониторингов и по мере необходимости.
4. Мониторинги, предусмотренные годовой программой мониторингов, проводятся в соответствии с утвержденной руководителем инспекционного органа годовой программой мониторинга (далее - программа), которая составляется на основе методологии, утвержденной постановлением Правительства.
5. В программе указываются наименование субъекта мониторинга и период проведения мониторинга. Предусмотренные программой мониторинги могут проводиться один раз в течение года.
6. Основаниями для проведения мониторингов по мере необходимости являются:
1) сообщения государственных органов и органов местного самоуправления;
2) заявление физического лица или его законного представителя (лица, имеющего право подать заявление на оценку функциональности в соответствии с законодательством), функциональность которого была оценена;
3) сообщения организаций, занимающихся проблемами лиц с инвалидностью;
4) поручение Премьер-министра.
7. Мониторинг проводится на основании приказа руководителя инспекционного органа, в котором указываются наименование органа, проводящего мониторинг, должность, имя, фамилия лица, проводящего мониторинг, сведения об объекте мониторинга, сведения о  субъекте мониторинга (если субъекты мониторинга известны на момент составления приказа о мониторинге), цель мониторинга, круг вопросов, предусмотренных проверочным листом, которые необходимо выяснить в ходе данного мониторинга, правовые основы мониторинга, в случаях, предусмотренных частью 6 настоящей статьи, -также обстоятельства, обосновывающие необходимость проведения мониторинга.
8. Экземпляр постановления о проведении мониторинга не менее чем за три дня до начала мониторинга доводится до сведения компетентного государственного органа в сфере оценки функциональности лица, а также субъекта мониторинга.
9. Срок проведения мониторинга составляет тридцать дней.
10. Лица, проводящие мониторинг, вправе запрашивать у субъекта мониторинга данные и иные сведения, объяснения, справки, имеющие непосредственное отношение к целям мониторинга, проводимого в пределах их компетенции, изымать предметы и другие необходимые материалы, имеющие непосредственное отношение к целям мониторинга. При изъятии документов должностные лица, проводящие мониторинг, скрепляют печатью их дубликаты и передают субъекту мониторинга (представителям).
11. После мониторинга составляется протокол, в котором указываются:
1) число, месяц, год и место составления протокола;
2) наименование государственного органа, проводящего мониторинг;
3) дата и номер приказа о назначении мониторинга;
4) должность, имя, фамилия должностного лица, проводящего мониторинг;
5) сведения об объекте мониторинга;
6) имя, фамилия субъекта мониторинга;
7) дата и место проведения мониторинга;
8) название, дата принятия, порядковый номер проверочного листа мониторинга, по которому был проведен мониторинг в рамках включенных в него вопросов, а также вопросы проверочного листа, ответы на которые послужили основанием для фиксации нарушения;
9) выявленные в результате мониторинга нарушения, описание нарушений и правовые нормы, требования которых не выполнены или не соблюдены;
10) соответствующие правовые основания для применения ответственности;
11) отметки о возражениях, представленных субъектом мониторинга.
12. В случае выявления в ходе мониторинга нарушения установленных законодательством требований к оценке функциональности лица руководитель инспекционного органа или по его поручению должностное лицо, проводящее мониторинг, исходя из характера нарушения подает ходатайство:
1) в уполномоченный орган и компетентный государственный орган в сфере оценки функциональности лица о пересмотре административного акта об оценке функциональности лица;
2) в уполномоченный орган о лишении специалиста, привлеченного к процессу оценки функциональности лица, сертификата, если специалист допустил нарушение как минимум в трех производствах оценки функциональности лица;
3) в уполномоченный орган государственного управления в сфере здравоохранения о приостановлении действия индивидуальной лицензии медицинского работника, направившего лицо на оценку функциональности лица, если медицинский работник допустил нарушение как минимум в трех случаях направления в течение одного года.
13. Ходатайство, установленное пункте 1 части 12 настоящей статьи, является основанием для оценки правомерности решения о функциональности оценки и возбуждения административного производства, по результатам которого компетентный орган в сфере оценки функциональности лица может принять решение об оставлении административного акта без изменения, о его изменении или признании его недействительным.
14. К производству, установленному частью 13 настоящей статьи, а также к производству мониторинга применяются положения об административном производстве, установленные Законом “Об основах администрирования и административном производстве”, с учетом особенностей, установленных настоящей статьей.
15. На основании ходатайства, установленного пунктом 2 части 12 настоящей статьи, уполномоченный орган принимает решение о лишении специалиста, привлеченного к процессу оценки функциональности лица, сертификата.
16. На основании ходатайства, установленного пунктом 3 части 12 настоящей статьи, уполномоченный орган государственного управления в сфере здравоохранения может приостановить действие индивидуальной лицензии медицинского работника  сроком на три месяца.
17. Лицу не может быть выдан квалификационный сертификат специалиста, оценивающего функциональность лица, в течение одного года после вступления в силу решения о лишении специалиста, привлеченного к процессу оценки функциональности лица, сертификата.
18. По результатам рассмотрения ходатайства, указанного в части 12 настоящей статьи, уполномоченный орган, компетентный орган в сфере оценки функциональности лица и уполномоченный орган государственного управления в сфере здравоохранения в течение пяти рабочих дней после завершения соответствующего административного производства надлежащим образом уведомляют об этом инспекционный орган.
19. За нарушение в ходе мониторинга установленных законодательством требований к оценке функциональности лица применяются установленные законом меры ответственности.
20. В течение трех дней после завершения производства мониторинга, проводимого по основанию, предусмотренному пунктом 1 части 6 настоящей статьи, инспекционный орган надлежащим образом уведомляет органы государственного управления и местного самоуправления, представившие сообщение, только о результатах мониторинга, исключая предоставление сведений, считающихся врачебной тайной или персональными данными.”.
Статья 8. Статью12 Закона дополнить частью 13 следующего содержания:
“13. Инспекционному органу предоставляется доступ к информационной базе данных в объеме, необходимом для осуществления контрольных функций, установленных настоящим Законом.”.
Статья 9.
1. Настоящий Закон вступает в силу на десятый день, следующий за днем его официального опубликования, за исключением регулирований, установленных частью 3 настоящей статьи.
2. Подзаконные нормативные правовые акты, вытекающие из настоящего Закона, принимаются в шестимесячный срок после вступления в силу настоящего Закона.
3. Пункт 3 части 12 статьи 11.1 Закона, дополняемой статьей 7 настоящего Закона, в части индивидуальной лицензии вступает в силу с 1 января 2027 года.