ԲՌՆՈՒԹՅԱՆ ՃԱՆԱՊԱՐՀՈՎ ՊԵՏԱԿԱՆ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅԱՆԸ ՏԻՐԱՆԱԼՈՒ ԱՆԹՈՒՅԼԱՏՐԵԼԻՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ՄԱՍԻՆ
Ընդունվել է 03.07.2025
Պաշտպանելով Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությունը եւ տարածքային ամբողջականությունը,
Վերահաստատելով իր հավատարմությունը իրավունքի գերակայության եւ սահմանադրական կարգի սկզբունքներին,
Հիմնվելով ժողովրդավարության եւ մարդու իրավունքների համամարդկային արժեքների վրա,
Հավատարիմ մնալով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության անխախտ դրույթին՝ համաձայն որի՝ իշխանությունը պատկանում է ժողովրդին եւ ձեւավորվում է միայն ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտմամբ,
Մերժելով ահաբեկչությունը, սպառնալիքը եւ բռնության ցանկացած ձեւ քաղաքական պայքարում եւ հանրային կյանքի կազմակերպման մեջ,
Հիմք ընդունելով ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցում Հայաստանի Հանրապետության ստանձնած միջազգային պարտավորությունները՝
ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒՄ Է՝
1. Խստորեն դատապարտում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, սահմանադրական կարգի եւ օրինական իշխանությունների դեմ նախապատրաստված ահաբեկչության փորձը, որը բացահայտեցին Հայաստանի Հանրապետության իրավապահ մարմինները 2025 թվականի հունիսին:
2. Ահաբեկչության եւ սահմանադրական կարգի տապալմանն ուղղված ցանկացած գործողություն արժանանալու է ամենախիստ պատժի՝ համաձայն Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության եւ օրենքների:
3. Ահաբեկչությունը եւ բռնության ճանապարհով պետական իշխանությանը տիրանալու փորձերը ուղիղ հարված են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանությանը եւ ժողովրդին: Դրանք միտված են կազմալուծելու Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդավարական ինստիտուտները եւ հարվածելու պետության դիմադրողականությանը՝ ստեղծելով ներքին եւ արտաքին սպառնալիքներ Հայաստանի Հանրապետության եւ հայ ժողովրդի համար:
4. Բոլոր այն քաղաքական ուժերն ու կազմակերպությունները, որոնք Հայաստանի Հանրապետությունում ծավալում են քաղաքական գործունեություն, պետք է աներկբայորեն դատապարտեն այս ահաբեկչության փորձը եւ երկրում ռազմական հեղաշրջման կամ որեւէ այլ բռնի եղանակով սահմանադրական կարգի տապալման բոլոր կոչերը: Ահաբեկչության արդարացման յուրաքանչյուր դրսեւորում ուղղված է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ ժողովրդի՝ ընտրությունների միջոցով իշխանություն ձեւավորելու սահմանադրական իրավունքի դեմ:
5. Անընդունելի ենք համարում Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական կարգի տապալման եւ Հայաստանի Հանրապետության դեմ վարվող հիբրիդային հարձակումներում Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցին ներգրավելու փորձերը: Վեհարանը պետք է ազատվի եկեղեցական հոգեւոր մթնոլորտը խաթարող անձանցից, իսկ Եկեղեցին պետք է վերադառնա իր բուն առաքելությանը՝ հավատացյալների հոգեւոր կարիքների սպասարկմանը:
6. Խիստ մտահոգիչ եւ դատապարտելի են Հայաստանի Հանրապետության նախկին ղեկավարների ու նրանց թիմակիցների՝ ահաբեկչությունը արդարացնող կամ աջակցող հայտարարությունները: Նրանք քաղաքական պատասխանատվություն են կրում իրենց գործողությունների համար: Որեւէ պատճառ կամ նեղ քաղաքական նպատակ չի կարող արդարացնել զինված խմբեր ստեղծելու, զենք-զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր կուտակելու եւ երկրում սահմանադրական կարգը տապալելու ծրագրերը:
7. Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովը, որպես Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի առաջնային մանդատով օժտված լեգիտիմ ներկայացուցչական մարմին, կոչ է անում բոլոր քաղաքական ուժերին, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներին եւ քաղաքացիներին՝
դատապարտել ահաբեկչությունը եւ բռնության միջոցով պետական իշխանության զավթման փորձերը,
աջակցել Հայաստանի Հանրապետության օրինական իշխանություններին իրենց սահմանադրական պարտականությունների կատարման մեջ,

О НЕДОПУСТИМОСТИ ЗАХВАТА ГОСУДАРСТВЕННОЙ ВЛАСТИ ПУТЕМ НАСИЛИЯ И ЗАЩИТЕ ДЕМОКРАТИИ
Оставаясь верным неизменяемому положению Конституции Республики Армения, согласно которому власть принадлежит народу и формируется только путем свободного волеизъявления народа,
Отвергая терроризм, угрозы и любые формы насилия в политической борьбе и организации общественной жизни,
Принимая за основу международные обязательства, принятые Республикой Армения по вопросу борьбы с терроризмом,
ЗАЯВЛЯЕТ:
1. Решительно осуждает попытку подготовки террористического покушения на суверенитет, конституционный строй и законные власти Республики Армения, которое было раскрыто правоохранительными органами Республики Армения в июне 2025 года.
2. Любой терроризм и любое действие, направленные на свержение конституционного строя будут подвержены самомому суровому наказанию согласно Конституции и законам Республики Армения.
3. Терроризм и попытки захвата государственной власти путем насилия являются прямым ударом по суверенитету и народу Республики Армения. Они направлены на дезорганизацию демократических институтов Республики Армения и нанесение удара по стойкости государства, создавая внутренние и внешние угрозы для Республики Армения и армянского народа.
4. Все политические силы и организации, осуществляющие политическую деятельность в Республике Армения, должны однозначно осудить эту попытку террора и все призывы к военному перевороту или иному свержению конституционного строя в стране путем насилия. Каждое проявление оправдания терроризма направлено против суверенитета, территориальной целостности Республики Армения и конституционного права народа формировать власть путем выборов.
5. Считаем неприемлемыми попытки свержения конституционного строя в Республике Армении и вовлечения Святой Армянской Апостольской Церкви в гибридные нападки на Республику Армения. Патриаршество должно быть освобождено от тех лиц, которые нарушают духовную атмосферу Церкви, а Церковь должна вернуться к своей изначальной миссии – служению по удовлетворению духовных потребностей верующих.
6. Крайне тревожными и достойными осуждения являются заявления бывших руководителей Республики Армения и их соратников, оправдывающие или поддерживающие терроризм. Они несут политическую ответственность за свои действия. Ни одна из причин или узких политических целей не могут оправдать планы по созданию вооруженных групп, накоплению оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ и свержению конституционного строя в стране.
7. Национальное Собрание Республики Армения, как законный представительный орган, наделенный императивным мандатом народа Республики Армения, призывает все политические силы, представителей гражданского общества и граждан:
осудить терроризм и попытки захвата государственной власти путем насилия,
оказать поддержку законным властям Республики Армения в выполнении ими своих конституционных обязанностей,