Ընդունվել է 02.07.2025
Հոդված 1. 2016 թվականի հոկտեմբերի 4-ի Հայաստանի Հանրապետության հարկային օրենսգրքի (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) 72-րդ հոդվածի 1-ին մասը լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 11-րդ եւ 12-րդ կետերով.
«11) եթե ոչ իրացման նպատակով 2025 թվականի օգոստոսի 1-ից  հետո ձեռք են բերվել կամ ներմուծվել են թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաներ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաներն օգտագործվում են վարձույթով տրամադրելու համար: Սույն կետի կիրառության իմաստով համարվում է, որ թեթեւ մարդատար ավտոմեքենան ձեռք է բերվել կամ ներմուծվել է ոչ իրացման նպատակով, եթե ավտոմեքենայի սեփականության իրավունքն օրենքով սահմանված կարգով ստացել է պետական գրանցում.
12) եթե 2025 թվականի օգոստոսի 1-ից հետո լիզինգի (տարատեսակների) պայմանագրերով ստացվել են թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաներ, բացառությամբ այն դեպքերի, երբ թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաներն օգտագործվում են վարձույթով տրամադրելու համար:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 73-րդ հոդվածում`
1) 8.1-ին մասում՝
ա. առաջին պարբերությունը «ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցի, բացառությամբ» բառերից առաջ լրացնել «2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչեւ 2025 թվականի հուլիսի 31-ը ներառյալ ձեռք բերված կամ ներմուծված՝» բառերով,
բ. երկրորդ պարբերությունը «առանձնացված» բառից հետո լրացնել  «՝ հաշվանցված (պակասեցված)» բառերով,
գ. լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ նոր պարբերությունով.
«2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչեւ 2025 թվականի հուլիսի 31-ը ներառյալ ձեռք բերված կամ ներմուծված՝ վարձույթով տրամադրելու նպատակով օգտագործված՝ ԱՏԳ ԱԱ 8703 ծածկագրին դասվող տրանսպորտային միջոցի` Հայաստանի Հանրապետությունում մատակարարման մասով սույն մասի համաձայն ԱԱՀ-ի բացասական տարբերությունը հաշվարկելիս տվյալ տրանսպորտային միջոցի` Հայաստանի Հանրապետությունում մատակարարման գործարքի մասով հարկման բազայի նկատմամբ հաշվարկված ԱԱՀ-ի գումարին ավելացվում են նաեւ տվյալ տրանսպորտային միջոցի վարձույթով տրամադրման ծառայության մասով Օրենսգրքով սահմանված կարգով դուրս գրված հաշվարկային փաստաթղթերում առանձնացված ԱԱՀ-ի գումարները՝ հաշվարկային փաստաթղթերով տվյալ տրանսպորտային միջոցը նույնականացնող տվյալների առկայության դեպքում:».
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.2-րդ մասով.
«8.2. Եթե ոչ իրացման նպատակով 2025 թվականի օգոստոսի 1-ից  հետո ձեռք բերված կամ ներմուծված թեթեւ մարդատար ավտոմեքենաների մասով ԱԱՀ-ի գումարներն Օրենսգրքի 72-րդ հոդվածի 1-ին մասի 11-րդ կետի համաձայն նվազեցվել են հաշվանցման (պակասեցման) ենթակա ԱԱՀ-ի գումարներից, ապա տվյալ ավտոմեքենայի հետագա օտարման դեպքում նախկինում չհաշվանցված (չպակասեցված) ԱԱՀ-ի գումարներն ավելացվում են թեթեւ մարդատար ավտոմեքենայի օտարման օրն ընդգրկող հաշվետու ժամանակաշրջանի համար հարկային մարմին ներկայացվող ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով հաշվանցման (պակասեցման) ենթակա գումարներին՝ տվյալ թեթեւ մարդատար ավտոմեքենայի հաշվեկշռային արժեքի նկատմամբ ԱԱՀ-ի 16.67 տոկոս հաշվարկային դրույքաչափով հաշվարկված գումարի չափով, եթե հաշվետու ժամանակաշրջանում տվյալ թեթեւ մարդատար ավտոմեքենայի օտարումն ԱԱՀ-ով հարկվող գործարք է:
Սույն մասով սահմանված դեպքում ԱԱՀ-ի եւ ակցիզային հարկի միասնական հաշվարկով հաշվանցման (պակասեցման) ենթակա գումարներին ԱԱՀ-ի գումարների ավելացումը կատարվում է, եթե թեթեւ մարդատար ավտոմեքենայի օտարման պահին օտարողը, Օրենսգրքի համաձայն, համարվում է ԱԱՀ վճարող՝ անկախ թեթեւ մարդատար ավտոմեքենայի ձեռքբերման կամ ներմուծման պահին ԱԱՀ վճարող համարվելու հանգամանքից:»:
Հոդված 3. Օրենսգրքի 109-րդ հոդվածում`
1) 1.2-րդ մասը «դիլեր չհանդիսացող» բառերից հետո լրացնել «կամ լիզինգատու չհանդիսացող» բառերով.
2) 1.2-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերը «նպատակով» բառից հետո լրացնել « 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից մինչեւ 2025 թվականի հուլիսի 31-ը ներառյալ» բառերով.
2. Սույն օրենքի 2-րդ հոդվածի 1-ին կետի «գ» ենթակետը եւ 3-րդ հոդվածի 1-ին կետը տարածվում են 2023 թվականի դեկտեմբերի 1-ից հետո ծագած հարաբերությունների նկատմամբ:

Статья 1. Часть 1 статьи 72 Налогового кодекса Республики Армения от 4 октября 2016 года (далее – Кодекс) дополнить пунктами 11 и 12 следующего содержания:
“11) если легковые автомобили приобретены или ввезены после 1 августа 2025 года не в целях реализации, за исключением случаев, когда  легковые автомобили используются для предоставления в аренду. По смыслу применения настоящего пункта считается, что легковой автомобиль приобретен или ввезен не в целях реализации, если право собственности на автомобиль получило государственную регистрацию в порядке, установленном законом;
12) если легковые автомобили получены по договорам лизинга (его разновидностей) после 1 августа 2025 года, за исключением случаев, когда легковые автомобили используются для предоставления в аренду.”.
Статья 2. В статье 73 Кодекса:
1) в части 8.1:
а. абзац первый после слов “в части поставки в Республику Армения” дополнить словами “приобретенного или ввезенного с 1 декабря 2023 года до 31 июля 2025 года включительно”,
б. абзац второй после слова “выделенных” дополнить словами “- зачтенных (вычтенных)”,
в. часть дополнить новым абзацем следующего содержания:
“При расчете согласно настоящей части отрицательной разницы НДС в части поставки в Республику Армения транспортного средства, классифицированного под кодом 8703 ТН ВЭД, приобретенного или ввезенного с 1 декабря 2023 года по 31 июля 2025 года включительно, использованного с целью предоставления в аренду, к сумме НДС, исчисленной в отношении налогооблагаемой базы в части сделки по поставке в Республику Армения данного транспортного средства, добавляются также суммы НДС, выделенные в расчетных документах, выписанных в установленном Кодексом порядке в части услуги по предоставлению в аренду данного транспортного средства, при наличии в расчетных документах данных, идентифицирующих данное транспортное средство.”.
2) статью дополнить частью 8.2 следующего содержания:
“8.2. Если суммы НДС в части легковых автомобилей, приобретенных или ввезенных после 1 августа 2025 года не в целях реализации, вычтены из подлежащих зачету (вычету) сумм НДС в соответствии с пунктом 11 части 1 статьи 72 Кодекса, то в случае последующего отчуждения данного автомобиля суммы НДС, ранее не зачисленные (не уменьшенные), добавляются к суммам, подлежащим зачету (вычету) по единому расчету НДС и акцизного налога, представляемому в налоговый орган за отчетный период, включающий день отчуждения легкового автомобиля, в размере суммы, исчисленной по расчетной ставке НДС 16,67 процента от балансовой стоимости данного легкового автомобиля, если отчуждение данного легкового автомобиля в отчетном периоде является сделкой, облагаемой НДС.
В случае, установленном настоящей частью, добавление сумм НДС к суммам, подлежащим зачету (вычету) по единому расчету НДС и акцизного налога, производится, если в момент отчуждения легкового автомобиля отчуждающее лицо в соответствии с Кодексом считается плательщиком НДС, независимо от обстоятельства признания его плательщиком НДС в момент приобретения или ввоза легкового автомобиля.”.
Статья 3. В статье 109 Кодекса:
1) часть 1.2 после слов “дилерами” дополнить словами “, или лизингодателями;
2) пункты 1 и 2 части 1.2 после слова  “ввезенного” дополнить словами “с 1 декабря 2023 года до 31 июля 2025 года включительно”.
2. Подпункт “в” пункта 1 статьи 2 и пункт 1 статьи 3 настоящего Закона распространяются на отношения, возникшие после 1 декабря 2023 года.