ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ԱԴՐԲԵՋԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՄԻՋԵՎ ԽԱՂԱՂՈՒԹՅՈՒՆ ՀԱՍՏԱՏԵԼՈՒ ՎԵՐԱԲԵՐՅԱԼ
Գիտակցելով միմյանց տարածքային ամբողջականության, ինքնիշխանության, միջազգայնորեն ճանաչված սահմանների անխախտելիության, քաղաքական անկախության ճանաչման հիման վրա բոլոր հարեւանների հետ խաղաղ համակեցության նշանակությունը տարածաշրջանի տնտեսական բարգավաճման եւ առաջընթացի համար,
Ընդգծելով խաղաղության հաստատման կարեւորությունը Հայաստանի Հանրապետության զարգացման եւ հարատեւության համար,
Հենվելով անցյալի հակամարտությանը վերջ դնելու եւ ժողովուրդների միջեւ բարիդրացիական հարաբերություններ հաստատելու անհրաժեշտության գիտակցության վրա՝
1. աջակցություն է  հայտնում 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին ԱՄՆ մայրաքաղաք Վաշինգտոնում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփի, Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի եւ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիեւի եռակողմ հանդիպման արդյունքում՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի եւ Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի համատեղ Հռչակագրին,
2. ողջունում է 2025 թվականի օգոստոսի 8-ին Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների մայրաքաղաք Վաշինգտոնում «Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության եւ միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին» համաձայնագրի նախաստորագրումը եւ ստորագրմանն ուղղված ջանքերը,
3. կարեւորում է ձեռք բերված համաձայնությունը առ այն, որ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ հաղորդակցությունների բացումը տեղի կունենա պետությունների ինքնիշխանության, տարածքային ամբողջականության եւ իրավազորության հարգման հիման վրա՝ տարածաշրջանում ու նրա հարեւանությամբ խաղաղությունը, կայունությունն ու բարգավաճումը խթանելու նպատակով: Այս ջանքերը կներառեն Ադրբեջանի Հանրապետության հիմնական մասի եւ Նախիջեւանի Ինքնավար Հանրապետության միջեւ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով անխոչընդոտ հաղորդակցությունը, Հայաստանի Հանրապետության համար միջազգային ու ներպետական հաղորդակցության փոխադարձ առավելություններով,
4. առանցքային է համարում, որ Հայաստանի Հանրապետությունն աշխատելու է Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների եւ փոխադարձաբար համաձայնեցված երրորդ կողմերի հետ՝ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում «Թրամփի ուղի՝ հանուն միջազգային խաղաղության եւ բարգավաճման» («Trump Route for International Peace and Prosperity» (TRIPP)) հաղորդակցության ծրագրի իրականացման շրջանակը սահմանելու նպատակով,
5. քաջալերում է անցյալի հակամարտությամբ չկանխորոշված, Միավորված ազգերի կազմակերպության կանոնադրությանն ու 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրին համապատասխան, պայծառ ապագայի ուղի նախանշելու՝ 2025 թվականի օգոստոսի 8-ի Հռչակագրով  Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ մեկնարկած գործընթացը,
6. վերահաստատում է, որ մարդկային անասելի տառապանքներ պատճառած հակամարտությունից հետո Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության ժողովուրդների համար ստեղծվել են բարիդրացիական հարաբերություններ սկսելու պայմաններ՝ հիմնված միջազգային սահմանների անքակտելիության եւ տարածքներ ձեռք բերելու նպատակով ուժի կիրառման անթույլատրելիության սկզբունքների վրա,
7. երախտագիտություն է հայտնում ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության հաստատման գործում իր անուրանալի ներդրման համար,
8. ընդգծում է, որ Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության միջեւ խաղաղության հաստատումը նոր հնարավորություններ է բացում տնտեսական բարգավաճման եւ առաջընթացի համար, որ խաղաղության ինստիտուցիոնալ կայացումը բխում է Հայաստանի Հանրապետության կենսական շահերից, եւ որ անհրաժեշտ է  ջանքեր գործադրել հաստատված խաղաղության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ,
9. կոչ է անում Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի Հանրապետության հանրային, քաղաքական, փորձագիտական, գիտական, մշակութային շրջանակներին՝ ձեռնպահ մնալ կոնֆլիկտը խորհրդանշող եւ/կամ այն վերաձեւակերպելուն կամ բորբոքելուն ուղղված խոսույթներից եւ գործողություններից, հաստատված խաղաղության հարատեւությունն ու հուսալիությունը հանուն Հարավային Կովկասի բարգավաճման երաշխավորելու համար:

ЗАЯВЛЕНИЕ НАЦИОНАЛЬНОГО СОБРАНИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ОБ УСТАНОВЛЕНИИ МИРА МЕЖДУ АРМЕНИЕЙ И АЗЕРБАЙДЖАНОМ
Принят 02.10.2025
- защищая суверенитет и территориальную целостность Республики Армения,
- сознавая значение мирного сосуществования со всеми соседними государствами на основе взаимной территориальной целостности, суверенитета, нерушимости международно признанных границ, признания политической независимости в деле экономического процветания и прогресса,
- придавая важное значение установлению мира для развития и процветания Республики Армения,
- основываясь на осознании того, что необходимо положить конец конфликту прошлого и установить добрососедские отношения между народами:
1. поддерживает Совместную декларацию Премьер-министра Республики Армения и Президента Азербайджанской Республики по итогам трехсторонней встречи Президента Соединенных Штатов Америки Дональда Трампа, Премьер-министра Республики Армения Никола Пашиняна и Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, состоявшейся 8 августа 2025 года в Вашингтоне, столице США,
2. приветствует парафирование Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения и усилия, направленные на его подписание,
3. придает важное значение достигнутому Соглашению в связи с тем, что
открытие коммуникаций между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой будет осуществляться на основе уважения суверенитета, территориальной целостности и юрисдикции государств в целях содействия миру, стабильности и процветанию в регионе и его окружении. Эти усилия будут включать беспрепятственные коммуникации между основной частью Азербайджанской Республики и её Нахичеванской Автономной Республикой через территорию Республики Армения и взаимными выгодами для Республики Армения при международных и внутригосударственных перевозках,
4. считает ключевым, что Республика Армения будет работать с Соединенными Штатами Америки и взаимосогласованными третьими сторонами для установления рамок реализации коммуникационной программы «Маршрут Трампа во имя международного мира и процветания» (“Trump Route for International Peace and Prosperity”, TRIPP) на территории Республики Армения,
5. поощряет инициированный Декларацией от 8 августа 2025 года между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой процесс по определению пути к светлому будущему, не отягощенному конфликтами прошлого, в соответствии с Уставом Организации Объединенных Наций и Алма-Атинской декларацией 1991 года,
6. подтверждает, что после конфликта, причинившего невыразимые человеческие страдания, созданы условия для установления добрососедских отношений между народами Республики Армения и Азербайджанской Республики на основе принципов нерушимости государственных границ и недопустимости применения силы в целях приобретения территорий,
7. выражает благодарность Президенту США Дональду Трампу за его неоспоримый вклад в установление мира между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой,
8. подчеркивает, что установление мира между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой открывает новые возможности для экономического процветания и прогресса и что институциональное установление мира исходит из жизненно важных интересов Республики Армения и что следует прилагать усилия для дальнейшего укрепления установившегося мира,
9. призывает общественные, политические, экспертные, научные и культурные круги Республики Армения и Азербайджанской Республики воздерживаться от дискурсов и действий, символизирующих конфликт и (или) направленных на его пересмотр или разжигание, в целях обеспечения прочности и надежности установившегося мира во имя процветания Южного Кавказа.