Ընդունվել է 02.10.2025
Հոդված 1. 2021 թվականի մայիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 462-րդ հոդվածը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«Հոդված 462. Վարժական հավաքից խուսափելը
1. Հայտարարված վարժական հավաքին կանչված քաղաքացու կողմից վարժական հավաքից խուսափելը, որը դրսեւորվել է վարժական հավաքին ներգրավվելու նպատակով իր հաշվառման վայրի զինվորական կոմիսարիատ ներկայանալու պարտականության խախտման կամ օրենքով սահմանված առողջական վիճակի հետազոտում եւ բժշկական փորձաքննություն չանցնելու կամ վարժական հավաքին ներգրավվելուց հրաժարվելու կամ վարժական հավաքին ներգրավվելուց որեւէ այլ եղանակով խուսափման ձեւով, վարժական հավաքին կանչվելու ենթակա չլինելու՝ օրենքով սահմանված հիմքերի բացակայության դեպքում՝
պատժվում է տուգանքով՝ տասնհինգապատիկից երեսնապատիկի չափով, կամ կարճաժամկետ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ մեկից երեք տարի ժամկետով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված արարքը, որը կատարվել է՝
1) իրեն մարմնական վնասվածք պատճառելու կամ հիվանդության սիմուլյացիայի ճանապարհով կամ
2) փաստաթուղթ կեղծելու կամ խաբեության այլ ճանապարհով՝   պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից հինգ տարի ժամկետով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին կամ 2-րդ մասով նախատեսված հանցանք կատարած անձն ազատվում է քրեական պատասխանատվությունից, եթե կամովին ներկայացել եւ ներգրավվել է վարժական հավաքին:»:

Статья 1. Статью 462 Уголовного кодекса Республики Армения от 5 мая 2021 года изложить в следующей редакции:
"Статья 462. Уклонение от учебных сборов
1. Уклонение от учебного сбора призванным на объявленные учебные сборы гражданином, проявленное в виде нарушения обязанности явки в военный комиссариат по месту своего учета в целях привлечения к учебным сборам или непрохождения установленных законом обследования состояния здоровья и медицинской экспертизы, или отказа от привлечения к учебным сборам, или уклонения от привлечения к учебным сборам каким-либо иным способом  при отсутствии установленных законом оснований для того, чтобы не подлежать вызову на учебные сборы -
наказывается штрафом от пятнадцатикратного до тридцатикратного размера или краткосрочным лишением свободы максимально на срок два месяца, или лишением свободы на срок от одного года до трех лет.
2. Предусмотренное частью 1 настоящей статьи деяние, совершенное:
1) путем причинения себе телесного увечья или симуляции заболевания, или
2) путем подделки документа или путем иного обмана -
наказывается лишением свободы на срок от двух до пяти лет.
3. Лицо, совершившее преступление, предусмотренное частью 1 или 2 настоящей статьи, освобождается от уголовной ответственности, если добровольно явилось и привлечено к учебному сбору."