Ընդունվել է 22.10.2025
Հոդված 1. «Գույքի նկատմամբ իրավունքների պետական գրանցման մասին» 1999 թվականի ապրիլի 14-ի ՀՕ-295 օրենքի (այսուհետ՝ Օրենք) 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«2. Կադաստրային գործի փաստաթղթերը թղթային տարբերակով ներկայացված կամ կազմված լինելու դեպքում պահվում են թղթային եւ էլեկտրոնային եղանակով վարվող կադաստրային գործերում, իսկ 2026 թվականի հունվարի 1-ից հետո ներկայացված կամ կազմված բոլոր փաստաթղթերը՝ միայն էլեկտրոնային եղանակով վարվող կադաստրային գործերում:»:
Հոդված 2. Օրենքի 20-րդ հոդվածի 2-րդ մասում`
1) 7-րդ կետը «բանկը,» բառից հետո լրացնել «սույն օրենքի 17-րդ հոդվածի 2-րդ մասով սահմանված կարգով» բառերով.
2) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 7.1-ին կետով.
«7.1) ապահովում է էլեկտրոնային համակարգ դիմումին կից ներկայացվող փաստաթղթերի տեսաներածման, մուտքագրման, տեխնիկական միջոցներով դիմումատուի լուսանկարման եւ դրանց մշակման գործընթացը.»:
Հոդված 3. Օրենքի 24-րդ հոդվածում՝
«1. Պետական գրանցման վարույթի հարուցման հիմք է իրավունքի պետական գրանցում հայցող պետական գրանցման սուբյեկտի ներկայացրած դիմումը: Պետական գրանցման դիմումը ներկայացվում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի պաշտոնական կայքէջի էլեկտրոնային համակարգի միջոցով՝ հաստատված էլեկտրոնային թվային ստորագրությամբ, բացառությամբ սույն օրենքով նախատեսված դեպքերի, երբ դիմումը կարող է ներկայացվել նաեւ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի որեւէ սպասարկման գրասենյակ (անկախ գույքի գտնվելու վայրից):».
«3. Անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի սպասարկման գրասենյակում դիմում մուտքագրելիս դիմողը պետք է ներկայանա անձը հաստատող փաստաթղթով եւ դիմումի հետ ներկայացնի`
1) իրավունքի պետական գրանցման համար անհրաժեշտ իրավահաստատող փաստաթղթերը, իսկ սույն օրենքի 25-րդ հոդվածով նախատեսված դեպքերում՝ նաեւ այդ հոդվածով սահմանված այլ փաստաթղթեր. ընդ որում՝ սույն օրենքի 8-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 2.1-ին մասերով սահմանված դեպքերում դիմումի հետ ներկայացվում են համապատասխան փաստաթղթերը նույնականացնող տվյալները.
2) «Պետական տուրքի մասին» օրենքով նախատեսված դեպքերում՝ այդ օրենքով սահմանված չափով պետական տուրքի վճարի մուծման անդորրագիրը եւ սույն օրենքի 71-րդ հոդվածով նախատեսված վճարի մուծման անդորրագիրը:».
3) 8-րդ մասը շարադրել հետեւյալ խմբագրությամբ.
«8. Դիմողի ինքնությունն ստուգվում է Հայաստանի Հանրապետության օրենսդրությամբ սահմանված՝ անձը հաստատող փաստաթղթի բնօրինակի կամ սահմանված կարգով հաստատված պատճենի հիման վրա, եւ համապատասխան տեխնիկական միջոցներով իրականացված լուսանկարի հիման վրա հավաստվում է նրա ներկայությունը: Ներկայացված դիմումը եւ կից փաստաթղթերը տեսաներածվում եւ մուտքագրվում են էլեկտրոնային համակարգ: Դիմողը համապատասխան էլեկտրոնային ստորագրության սարքի միջոցով իր ստորագրությամբ հավաստում է ներկայացված փաստաթղթերի եւ տեսաներածված փաստաթղթերի համապատասխանությունը, որի արդյունքում վերջիններս ձեռք են բերում ներկայացված փաստաթղթերի հետ հավասար իրավաբանական ուժ, այնուհետեւ դիմողին են վերադարձվում վերջինիս ներկայացրած բոլոր փաստաթղթերը: Անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ներկայացված փաստաթղթերի եւ դրանց մյուս օրինակների միջեւ հակասության դեպքում նախապատվությունը տրվում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստր ներկայացված փաստաթղթերին: Դիմումի մուտքագրումից հետո դիմողին տրամադրվում է համակարգի կողմից ձեւավորված արագ արձագանքման (QR) կոդ պարունակող դիմումի ընդունման վերաբերյալ քաղվածք, որում պարտադիր նշվում են դիմումի մուտքագրման օրը, ժամը, րոպեն, մուտքի համարը, դիմողի տվյալները՝ անունը, ազգանունը, դիմումով ներկայացվող պահանջը, դիմումին կից ներկայացված փաստաթղթերի ցանկը, ինչպես նաեւ անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի ղեկավարի կողմից դիմումի ընդունման վերաբերյալ քաղվածքի հաստատված ձեւաթղթով սահմանված անհրաժեշտ այլ տվյալներ:».
4) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 8.1-ին մասով.
«8.1. Էլեկտրոնային համակարգ դիմումին կից ներկայացվող փաստաթղթերի տեսաներածման, մուտքագրման, տեխնիկական միջոցներով դիմումատուի լուսանկարման եւ դրա մշակման կարգը, ինչպես նաեւ դիմողին տրամադրվող արագ արձագանքման (QR) կոդ պարունակող քաղվածքի ձեւաթուղթը հաստատում է անշարժ գույքի պետական ռեգիստրի ղեկավարը:».

Статья 1. Часть 2 статьи 17 Закона “О государственной  регистрации  прав  на имущество”  от 14 апреля 1999 года ЗР-295-Н (далее – Закон) изложить в следующей редакции:
“2. Если документы кадастрового дела представлены или составлены в бумажном виде, они хранятся в кадастровых делах, которые ведутся в бумажном и электронном виде, а все документы, представленные или составленные после 1 января 2026 года, хранятся в кадастровых делах, которые ведутся только в электронном виде.”.
Статья 2. В части 2 статьи 20 Закона:
1) пункт 7 после слова “управляет” дополнить словами “в установленном частью 2 статьи 17 настоящего Закона порядке”;
2) дополнить пунктом 7.1 следующего содержания:
“7.1) обеспечивает электронную систему для сканирования, ввода документов, представленных в приложении к заявлению, фотографирования заявителя техническими средствами и их обработки;”.
Статья 3. В статье 24 Закона:
“1. Основанием для возбуждения производства по государственной регистрации является заявление, поданное субъектом государственной регистрации, запрашивающим государственную регистрацию права. Заявление о государственной регистрации подается через электронную систему официального сайта Государственного регистра недвижимого имущества, заверенное электронной цифровой подписью, за исключением случаев, предусмотренных настоящим Законом, когда заявление может быть подано также в какой-либо офис обслуживания государственного регистра недвижимого имущества (независимо от местонахождения имущества).”;
“3. При подаче заявления в офис обслуживания Государственного регистра недвижимого имущества заявитель должен предъявить документ, удостоверяющий личность, и вместе с заявлением представить:
1) правоподтверждающие документы, необходимые для государственной регистрации права, а в случаях, предусмотренных статьей 25 настоящего Закона, также установленные этой же статьей другие документы, при этом в случаях, установленных частями 2 и 2.1 статьи 8 настоящего Закона, вместе с заявлением представляются данные, идентифицирующие соответствующие документы;
2) в случаях, предусмотренных Законом “О государственной пошлине”,  квитанцию об уплате государственной пошлины в размере, установленном этим законом, и квитанцию об уплате платежа, предусмотренного статьей 71 настоящего Закона.”;
3) часть 8 изложить в следующей редакции:
“8. Личность заявителя проверяется на основании оригинала или заверенной в установленном порядке копии документа, удостоверяющего личность, установленного законодательством Республики Армения, и его присутствие удостоверяется фотографией, сделанной соответствующими техническими средствами. Поданное заявление и приложенные к нему документы сканируются и вносятся в электронную систему. Заявитель посредством соответствующего устройства электронной подписи удостоверяет своей подписью соответствие представленных документов и отсканированных документов, в результате чего последние приобретают равную юридическую силу с представленными документами, затем заявителю возвращаются все представленные им документы. В случае расхождения между документами, представленными в Государственный регистр недвижимого имущества, и их другими копиями, предпочтение отдается документам, представленным в Государственный регистр недвижимого имущества. После регистрации заявления заявителю предоставляется выписка о принятии заявления, содержащая сгенерированный системой QR-код, в которой в обязательном порядке указываются день, час, минута регистрации заявления, регистрационный номер, данные заявителя - имя, фамилия, заявленное требование, перечень прилагаемых к заявлению документов, а также другие необходимые данные, установленные  формой выписки о принятии заявления, утвержденной руководителем Государственного регистра недвижимого имущества.”;
4) дополнить частью 8.1 следующего содержания:
“8.1. Порядок сканирования и внесения в электронную систему документов, представленных в приложении к заявлению, фотографирования заявителя техническими средствами и его обработки, а также форма предоставляемой заявителю выписки, содержащей QR-код, утверждаются руководителем Государственного регистра недвижимого имущества.”;