Ընդունվել է 03.06.2021
Հոդված 1. Վարչական իրավախախտումների վերաբերյալ Հայաստանի Հանրապետության 1985 թվականի դեկտեմբերի 6-ի օրենսգիրքը (այսուհետ՝ Օրենսգիրք) լրացնել հետեւյալ բովանդակությամբ 169.29-րդ հոդվածով.
«Հոդված 169.29. Իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկությունների բացահայտման կանոնները խախտելը
1. «Իրավաբանական անձանց պետական գրանցման, իրավաբանական անձանց առանձնացված ստորաբաժանումների, հիմնարկների եւ անհատ ձեռնարկատերերի պետական հաշվառման մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված՝ իրական շահառուների վերաբերյալ հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձի կողմից օրենքում սահմանված ժամկետում իրական շահառուների վերաբերյալ տեղեկություններ չներկայացնելը՝
առաջացնում է նախազգուշացում կամ տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկից հարյուրապատիկի չափով:
2. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված անձի կողմից հայտարարագիրը՝ դրա լրացման նկատմամբ ներկայացվող պահանջների կամ ներկայացման կարգի խախտմամբ ներկայացնելը՝
առաջացնում է տուգանքի նշանակում՝ սահմանված նվազագույն աշխատավարձի երեսնապատիկից հարյուրապատիկի չափով:
3. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված անձի կողմից հայտարարագրում անզգուշությամբ սխալ կամ ոչ ամբողջական տվյալ ներկայացնելը՝
4. Սույն հոդվածի 1-ին մասում նշված անձի կողմից իրական շահառուների բացահայտման նպատակով պատշաճ ուսումնասիրություն չիրականացնելը կամ իրականացված պատշաճ ուսումնասիրության ընթացքում ձեռք բերված տեղեկությունները եւ փաստաթղթերն օրենսդրությամբ սահմանված ժամկետներում չպահպանելը՝
5. Սույն հոդվածով նախատեսված արարքները կատարած անձն ազատվում է վարչական պատասխանատվությունից, եթե մինչեւ վարչական պատասխանատվության ենթարկվելու վերաբերյալ որոշում կայացնելը նա վերացրել է իր թույլ տված խախտումը եւ իրավաբանական անձանց պետական գրանցում իրականացնող իրավասու պետական մարմնին է ներկայացրել ապացույցներ այդ մասին:»:
Հոդված 2. Օրենսգրքի 223.1-ին հոդվածի 1-ին մասը «սույն օրենսգրքի» բառերից հետո լրացնել «169.29-րդ,» բառով:

Статья 1. Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях от 6 декабря 1985 года (далее – Кодекс) дополнить статьей 169.29 следующего содержания:
"Статья 169.29. Нарушение правил раскрытия сведений о реальных выгодоприобретателях
1. Непредставление в установленный законом срок сведений о реальных выгодоприобретателях лицом, имеющим обязанность по представлению декларации о реальных выгодоприобретателях, установленных Законом Республики Армения "О государственной регистрации юридических лиц, государственном учете выделенных подразделений, учреждений юридических лиц и индивидуальных предпринимателей":
влечет предупреждение или назначение штрафа - от тридцатикратного до стократного  размера установленной минимальной заработной платы.
2. Подача указанным в части 1 настоящей статьи лицом декларации с нарушением требований, предъявляемых к ее заполнению или порядку представления:
влечет назначение штрафа - от тридцатикратного до стократного  размера установленной минимальной заработной платы.
3. Представление указанным в части 1 настоящей статьи лицом в декларации ошибочных или неполных сведений по неосторожности:
4. Непроведение указанным в части 1 настоящей статьи лицом надлежащего исследования в целях выявления реальных выгодоприобретателей либо несохранение сведений и документов, полученных в ходе надлежащего исследования,  в течение установленного законодательством срока:
5. Лицо, совершившее предусмотренные настоящей статьей деяния, освобождается от административной ответственности, если до вынесения постановления о привлечении к административной ответственности оно устранило допущенное им нарушение и представило доказательства об этом в правомочный  государственный орган, осуществляющий государственную регистрацию юридических лиц.".